Raj bogate povijesti

Kako je sardinijski otok završio u Karipskom moru? Enigma zvana Malu ‘Entu

P. N.

Otok Mal di Ventre ili Malu Entu / Screenshot

Otok Mal di Ventre ili Malu Entu / Screenshot

Otok Mal di Ventre ima zanimljivu povijest, a jedno je vrijeme bio okupiran od strane bande čudaka i proglašen neovisnom državom

Engleski inženjer, Rex Miller, zaljubio se u rajski otok na Mediteranu prije mnogo godina i kupio ga za 137.000 eura: želio je tamo izgraditi vilu, učiniti je svojim utočištem.


Mal di Ventre, mali nenaseljeni otok kraj zapadnoj obali Sardinije, kasnije je preprodan i danas pripada tvrtki “Legacy Air Limited” registriranoj na Britanskim Djevičanskim otocima, iza koje navodno stoji britanski milijarder ciparskog podrijetla Yiannakis “John” Christodoulou, piše Il Corriere della Sera.


“Ne znamo ništa o novom vlasniku otoka, nitko se još nije pojavio”, kaže za list Il Corriere della Sera načelnik Cabrasa Andrea Abis.





Od Napulja do Paname


Službeni naziv otoka Mal di Ventre (u prijevodu “trbušna bol”) ne odražava njegovu divlju ljepotu i  čini se da je nastao pogreškom kartografa.


Otok bijelih pješčanih plaža, dug dva i pol kilometra i širok  jedan kilometar, naseljen je divljim zečevima, jastozima i kornjačama koje se taktički povlače od lipnja do rujna.


Deseci turista svakodnevno dolaze tamo na kupanje, jer su organizirani izleti na otok “Malu ‘Entu”, kako ga nazivaju na dijalektu.


Engleski inženjer nakon gotovo 50 godina “građevinske” frustracije prodao je otok i danas se ne zna sa sigurnošću tko je pravi vlasnik dragulja na području općine Cabras.


Da bi se pokušalo riješiti misteriju, trebalo bi otići u Napulj, zatim u Panamu i na kraju na Karipsko more. Otok Mal di Ventre ima zanimljivu povijest, a jedno je vrijeme bio okupiran od strane bande čudaka i proglašen neovisnom državom.


Prokleti vjetrovi i olupine


Gledajući kartu nalazi se s lijeve strane Sardinije, otprilike u sredini regije, u pokrajini Oristano, u općini Cabras, 10 km od obale, jedan od rijetkih zapadnih otoka, sastavni dio zaštićenog morskog područja poluotoka Sinis.


“Pravi” naziv otoka je Malu ‘Entu ili otok prokletih vjetrova  koji tijekom zime uzburkaju more i čine plovidbu opasnom. Morsko dno na zapadnoj strani je pravo groblje olupina: rimskih, španjolskih brodova i iz dvadesetog stoljeća, tu leži bezbroj brodica.



“Republika Malu ‘Entu”


U kolovozu 2008. na otok se iskrcao sardinijski indipendentist Salvatore “Doddore” Meloni zajedno s 12 pristaša koji su preuzeli teritorij i zahtijevali međunarodno priznanje područja kao “Nezavisne Republike Malu ‘Entu”.


Meloni je govorio da više od 20 godina provodi većinu svog vremena tamo i stoga je bio spreman pokrenuti građansku parnicu kako bi dokazao dosjelost nad otokom koji je od 1972. pripadao tvrtki Turistica Cabras sa sjedištem u Napulju.


Talijanske i strane novine izvijestile su o pokušaju proglašenja neovisnosti. Pothvat Salvatorea Melonija okončan je pet mjeseci kasnije kada su gumenim čamcima stigli djelatnici lučke kapetanije te nasilno ukrcali borce za neovisnost i  evakuirali otok.


Inženjerova nostalgija


Promatrajući događaje iz Velike Britanije, Rex Miller je odlučio prodati svoj komad zemlje usred mora. U oglasima u međunarodnim medijima nije međutim pisalo o kojem je otoku riječ pa čak ni da je tamo zabranjena gradnja; znalo se samo da je vlasnik zemljišta njegova tvrtka Turistica Cabras.


Britanski inženjer je 50 godina uzalud nastojao dobiti dozvolu za izgradnju vile, kuće ili kolibe na otoku Malu ‘Entu.





Tvrtka je osnovana 1972. godine kada je Miller imao 29 godina, a danas ima 80 godina. Obratio se nizu odvjetnika, ali sve je bilo uzalud. Na otok nije smio donijeti ni ciglu!


Tako su Miller i njegova supruga (koja je bila suvlasnica) morali odustati od gradnje kuće čak iako nostalgija za tim očaravajućim područjem povremeno dovuče inženjera natrag na otok.


Kažu da je nedavno helikopterom stigao na otočić kako bi tamo proveo nekoliko sati, možda zamišljajući kuću, njen trijem, dok je gledao zalazak sunca i more.



Kupljeno za 725.000 eura


U međuvremenu je Millerova supruga preminula i on je prodao zemljište: otok Malu ‘Entu više nije njegov. Otok odnosno tvrtku Turistica Cabras kupila je tvrtka Legacy Air Limited registrirana na Britanskim Djevičanskim otocima, uplativši 725.000 eura na račun u današnjoj banci Banca Lazio Nord.


Ali od tada (2017.) nikad nije objavljen identitet “pravog” kupca. Naime, tvrtka koja je kupila otok je vjerojatno samo formalni vlasnik, a to pokazuje i činjenica da su prodaju dogovarali panamski odvjetnici Ernesto Castillo Cho i Luz Esperanza Rivera Chacon.



Panamci su na čelo tvrtke Turistica Cabras imenovali profesionalca – engleskog odvjetnika Christoua Christophera. On zastupa desetke britanskih tvrtki na čelu s Yiannakisom Theophanijem “Johnom” Christodoulouom (58), s prebivalištem u Monte Carlu, trgovcem nekretninama u Velikoj Britaniji i Europi (posjeduje niz ureda, stambenih objekata i dva luksuzna hotela u središtu Londona), vlasnikom Yianis Grupe.


Bogataš je to koji si može priuštiti kupnju otoka kako bi tamo doveo ženu i četvero djece. Ali čini se da će se čak i Christodoulou (ako je stvarni vlasnik) morati ukrcati na brod i otići kući jer općina Cabras nije promijenila pravila o građevinskim zonama i dozvolama za otok Malu ‘Entu.