Odluka na Apeninima

Izbori u Italiji: Prve izlazne ankete pokazuju jasnu pobjedu Meloni i njene desne koalicije

Portal Novi list

Foto Reuters

Foto Reuters

Prema anketi Consorzio Opinio Italia za Rai, desna koalicija osvojila je između 41-45% glasova, a lijevi savez 25-29%



Talijani su danas odlučivali o tome hoće li izabrati svoju najdesniju vladu od Drugog svjetskog rata, na izborima koji se pomno prate diljem Europe.


Čini se da su se upravo na to i odlučili, jer prve izlazne ankete pokazuju jasnu pobjedu desne koalicije.


Prema anketi Consorzio Opinio Italia za Rai, desna koalicija osvojila je između 41-45% glasova, a lijevi savez 25-29%.




Dobre vijesti za Giorgiu Meloni i njenu Braću Italije!



Ta bi anketa dala desnoj koaliciji između 227 i 257 mjesta u Zastupničkom domu i između 111 i 131 mjesta u Senatu ili gornjem domu.


Velika pobjeda desničarskog saveza


Riječ je tek o prvim brojkama, ali ukazuju na veliku pobjedu desničarskog saveza krajnje desne Braće Italije, desničarske Forza Italia i krajnje desne Lege.


Ako se to dogodi, Meloni će vjerojatno biti sljedeća premijerka Italije: prva žena na čelu vlade, a ta vlada najdesnija od Drugog svjetskog rata.


Ukupno bi desničarski savez trebao osvojiti između 41 i 45 posto glasova.


Braća Italije Giorgie Meloni na putu su da osvoje 22-26%, Salvinijeva Lega između 8,5% i 12,5%, a Berlusconijeva Forza Italia vrlo skromnih 6-8%. Zbog toga je Meloni jasna favoritkinja za premijerku.


Lijevi centar, ako se ova izlazna anketa pokaže točnom, na putu je da prikupi između 17 i 21% glasova – ne tako daleko iza Braće Italije. Ali njihovi saveznički partneri su osvojili znatno manje glasova.



Udružene snage stranaka Mattea Renzija i Carla Calende osvojile su između 6,5% i 8,5%, prema izlaznoj anketi.


A Pokret pet zvjezdica, koji je ukinuo vladu Marija Draghija? Između 13,5% i 17,5%.


Giorgia Meloni vodi ekstremno desnu stranku Braća Italije i namjerava postati prva žena premijerka zemlje u savezu s dvije druge stranke na desnici.


Omekšala je svoj imidž, ali i dalje joj se zamjera povezivanje s fašističkom prošlošću Italije, piše BBC.


Gotovo 51 milijun Talijana ima pravo glasa, a birališta su bila otvorena do 23 sata. Četiri sata ranije odaziv je bio 51,6%, više od sedam posto manje u odnosu na posljednje izbore prije četiri godine.


Bizarni video Giorgie Meloni


Dok su dugi redovi zabilježeni na nekim biračkim mjestima u Rimu i Milanu, glasovanje je bilo posebno usporeno na Siciliji i u Kalabriji na jugu.


Giorgia Meloni najavila je da će glasovati na kraju večeri i objavila bizarnu snimku na TikToku u kojoj drži dvije dinje i namiguje.


@giorgiameloni_ufficiale25 settembre: ho detto tutto.♬ suono originale – Giorgia Meloni


Njezin glavni suparnik, čelnik lijevog centra Enrico Letta, glasovao je u glavnom gradu, dok je njezin krajnje desni saveznik Matteo Salvini glasao u Milanu.


Talijana koji prvi put glasuju je 2,6 milijuna, a u inozemstvu glasačko pravo ima 4,7 milijuna birača. Izlazne ankete izlaze kada se birališta zatvore, a rezultati će uslijediti satima kasnije.


U području Garbatella u južnom Rimu – gdje je čelnica Braće Italije odrasla – jedan je glasač pohvalio njezin “jak karakter”, dok je druga rekla da je glasala za to da krajnja desnica ostane van vlade.


“Nije pitanje koga želim da pobijedi, već koga ne želim”, rekla je Emma.


Gospođa Meloni podržava zapadne sankcije Rusiji i ublažila je retoriku o Europi.


Stari Mussolinijev slogan


Ali ona i dalje prihvaća stari slogan koji su usvojili fašisti Benita Mussolinija: “Bog, domovina i obitelj”. Također je govorila protiv “LGBT lobija” i pozvala na pomorsku blokadu Libije kako bi se zaustavila migracija.


Sat vremena južno od Rima, u gradu Latina, promatrači vjeruju da krajnja desnica može osvojiti grad od ljevice. Ovaj gradić osnovao je fašistički vođa Mussolini 1932. godine, a Latina još uvijek nosi tragove diktatora.


U posljednjim godinama u grad se nije ni izbliza dovoljno ulagalo.


– Pogledajte, katastrofa – kaže jedan prolaznik.



Grad je posljednjih godina imao ljevičarskog gradonačelnika, ali krajnja desnica ima Latinu na vidiku.


Matteo Salvini došao je ovdje prošli tjedan kako bi zaokružio kampanju svoje stranke Lige. Forza Italia desnog centra pod vodstvom bivšeg premijera Silvija Berlusconija (85) također je dio koalicije gospođe Meloni.


“Melonine riječi diraju ljude”, kaže Gianluca Atlante, novinar regionalnih novina Latina Oggi.


Iza njega nalazi se impozantna Palazzo Emme, izgrađena u obliku slova M za Mussolinija. Danas služi kao lokalno sjedište agencije Ministarstva financija.


Talijane brine plaćanje računa


Talijansko gospodarstvo oporavljalo se nakon pandemije Covida-19, ali onda je energetska kriza – uglavnom izazvana ruskom invazijom na Ukrajinu – dovela do skoka cijena.


Dok su se političari posljednjih dana svađali oko Rusije i Europe, Talijane najviše brine plaćanje računa.


Godinu i pol dana Italiju je vodila vlada jedinstva pod Mariom Draghijem, naširoko cijenjenim bivšim čelnikom Europske središnje banke. Giorgia Meloni bila je jedna od rijetkih stranačkih čelnika koji su odbili sudjelovati.


Glavni zadatak Draghijeve vlade bio je progurati reforme dogovorene u sklopu poticaja i zajmova EU-a u iznosu od 200 milijardi eura za oporavak nakon Covida.



Do srpnja je vlada pala i Meloni želi ponovno razmatranje tih reformi u svjetlu energetske krize. Također je govorila da treba učiniti više za “obranu” talijanskih nacionalnih interesa u EU.


Nije ni čudo što mnogi europski čelnici pozorno prate ovo glasovanje.


Bez saveza na ljevici


Talijanske stranke ljevice i centra nisu uspjele stvoriti zajednički savez protiv Meloni. Lijevi centar Enrica Lette ima nekoliko zajedničkih politika s Pokretom pet zvijezda na čelu s Giuseppeom Conteom, ali oni se ne slažu.


Koji god savez pobijedi na nedjeljnim izborima mogao bi imati koristi od novih pravila koja su smanjila veličinu dva izabrana doma parlamenta za trećinu: Zastupnički dom sada ima 400 mjesta, a Senat 200.


Italija ima mješoviti izborni sustav. Više od trećine zastupničkih mjesta osvaja se izbornom jedinicom u britanskom stilu, a više od 60% proporcionalnom zastupljenošću diljem Italije.



Komentatori vjeruju da bi sustav glasovanja i smanjeni parlament mogli značiti da bi savez, ako osvoji 40% glasova, također mogao kontrolirati čak 60% mjesta.


Ako bi desnica uspjela, to bi joj moglo pomoći da proguraju ono što već dugo najavljuju – da se predsjednik Italije bira na izravnim izborima.


Na izborima i Gina Lollobrigida


Čak i ako Braća Italije osvoje najviše glasova, a saveznici Giorgie Meloni daju joj ukupnu većinu, odluka o tome tko će postati premijer ostaje na predsjedniku Sergiu Mattarelli, nepristranoj osobi koju podržava parlament.


Zamjena toga s izabranim predsjednikom možda zvuči demokratskije, ali postoji razlog zašto su neki Talijani zabrinuti zbog pomisli da više ovlasti prepuste svom šefu države – a to se također vraća na prijašnje iskustvo Italije s fašizmom.


U Latini ne gledaju samo političku bitku koja se odvija između ljevice i desnice, postoji još jedna priča koja se također mota po glavi ljudi.


Na izbore za Senat izašla je jedna od najcjenjenijih talijanskih zvijezda u povijesti, Gina Lollobrigida. Sada ima 95 godina, postala je filmska legenda 1960-ih i prkosila je slomljenoj bedrenoj kosti kako bi se borila na nedjeljnim izborima.