Rat u Ukrajini

FOTO Objavljene nove satelitske snimke raznesene brane: ‘Sve više dokaza upućuje da su to učinili Rusi’

P. N., Hina

Reuters

Reuters

Velika brana iz sovjetske ere u blizini nuklearne elektrane u južnoj Ukrajini probijena je u utorak



Veliki bazen za hlađenje u nuklearnoj elektrani Zaporižja, koja se nalazi u blizini brane koja je eksplodirala u utorak, pun je i ima dovoljno vode za nekoliko mjeseci, objavila je UN-ova nadzorna agencija u utorak.


Velika brana iz sovjetske ere u blizini nuklearne elektrane u južnoj Ukrajini probijena je u utorak, oslobađajući poplavne vode širom ratne zone, što su i Ukrajina i Rusija opisale kao namjerni napad druge strane.


Umjetno jezero iza brane osiguravalo je vodu koja se koristila za osnovno hlađenje šest reaktora u najvećoj europskoj nuklearnoj elektrani, kao i za istrošeno gorivo i dizel generatore za hitne slučajeve koji su se morali više puta koristiti kada je vanjsko napajanje nestalo.




“Postoje brojni alternativni izvori vode. Glavni veliki bazen za hlađenje nalazi se pokraj te lokacije iznad razine umjetnog jezera”, rekao je u izjavi šef Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafael Grossi nakon probijanja brane Kahovke.


Reuters


Voda iz jezera trebala bi osigurati dovoljno rashladne vode za “nekoliko mjeseci”, rekao je Grossi, dodajući da će njegova agencija to potvrditi “vrlo brzo”. U drugom priopćenju kasnije, IAEA je rekla da je bazen pun i da ima dovoljno vode za “nekoliko mjeseci” budući da je šest reaktora elektrane trenutno zaustavljeno.


“Stoga je od vitalne važnosti da ovaj bazen za hlađenje ostane netaknut. Ne smije se učiniti ništa što bi potencijalno narušilo njegov integritet. Pozivam sve strane da osiguraju da se ništa ne učini da se to naruši”, rekao je Grossi.


Nove satelitske snimke


Kompanija Maxar Technologies objavila je nove satelitske fotografije područja oko brane. Prikazuju situaciju prije i poslije negoli je brana dignuta u zrak.


Maxar Technologies/Handout via REUTERS


Maxar Technologies/Handout via REUTERS


Maxar Technologies/Handout via REUTERS


Maxar Technologies/Handout via REUTERS


Američki obavještajci: Kriva je Rusija


Američka vlada posjeduje obavještajne podatke koji krivnju uništenja gigantske brane u Ukrajini svaljuju na Rusiju, izvještava NBC News u utorak, navodeći kao izvore dva američka i jednog zapadnog dužnosnika.


Reuters


Administracija predsjednika Joea Bidena radila je na tome da deklasificira određene obavještajne podatke i podijeli ih već u utorak poslijepodne, izvijestio je NBC News.


Bujica vode probila je u utorak divovsku branu na rijeci Dnjepar koji razdvaja ruske i ukrajinske snage na jugu Ukrajine, potopivši područje ratne zone i prisilivši brojne stanovnike na bijeg. Ukrajina je optužila Rusiju da je raznijela branu Nova Kahovka, dok Kremlj kaže da je Ukrajina sabotirala branu.


ISW: Dokazi upujućuju da su u pitanju Rusi


Institut za proučavanje rata (ISW) navodi kako na temelju postojećih dokaza, postoje jasne indicije kako je branu raznijela ruska strana.


“Izjave američkih i europskih dužnosnika su u skladu s ranijom prognozom ISW-a iz listopada 2022. da Rusi imaju veći i jasniji interes u poplavi donjeg toka Dnjipra unatoč šteti na vlastitim pripremljenim obrambenim položajima i snagama nego Ukrajinci. Ukrajina nema takvog interesa, jer rušenje brane prijeti poplavljivanjem 80 naselja pod njihovom kontrolom, a poplava je uz to prisilila i ukrajinske formacije na evekuaciju.


Neki ruski izvori naveli su da oštećenje brane ugrožava osprbu vodom okupiranog Krima, ali Krim je živio bez vode iz Dnjipra i u periodu od 2014. do 2022. ISW u ovom trenutku ne može ponuditi konačnu procjenu odgovornosti za incident od 6. lipnja, ali ravnoteža dokaza, obrazloženja i retorike sugerira da su Rusi namjerno oštetili branu”, stoji u analizi ISW-a