REZULTATI IZBORA

Katalonija bi prvi put nakon 14 godina mogla dobiti vladu koja ne zagovara odcjepljenje od Španjolske

Hina

Reuters

Reuters

Četiri stranke koje zagovaraju neovisnost dobile su ukupno 61 zastupnika u parlamentu sa 135 mjesta



MADRID – Katalonija bi prvi put nakon 14 godina mogla dobiti vladu koja ne zagovara odcjepljenje od Španjolske, pokazuju rezultati izbora održanih u nedjelju u toj autonomnoj pokrajini.


Četiri stranke koje zagovaraju neovisnost dobile su ukupno 61 zastupnika u parlamentu sa 135 mjesta. Za formiranje vlade potrebno je 68 zastupnika.


Socijalistička stranka (PSOE) španjolskog premijera Pedra Sancheza osvojila je najviše glasova, ali nedovoljno za samostalno sastavljanje regionalne vlade. Socijalisti su, naime, dobili 42 zastupnika pa će u nadolazećim tjednima pokušati dogovoriti lijevu koalicijsku vladu. To su bili pokušali i na izborima prije tri godine pa nisu uspjeli.




Socijalisti su nedavno na nacionalnoj razini usvojili zakon o amnestiji kojim se obustavljaju sudski postupci protiv Katalonaca koji su 2017. organizirali zabranjeni referendum o neovisnosti.


“Katalonci su odlučili otvoriti novu etapu”, rekao je socijalistički kandidat Salvador Illa nakon što je dobio najviše glasova na izborima. Rekao je da je zahvaljujući Sanchezovoj politici prema Kataloniji došlo do želje njenih stanovnika za ostankom unutar Španjolske.


Poručio je da će pokušati sastaviti vladu koja će raditi u ime “svih Katalonki i Katalonaca bez obzira kako razmišljali”.


Bivši katalonski premijer Carles Puigdemont, koji je bio proveo zabranjeni referendum, najavio je povratak iz egzila u Belgiji. U nedjelju je sa svojom strankom desnog centra Zajedno za Kataloniju (JxCAT) zauzeo drugo mjesto dobivši 35 zastupnika. Time se profilirao kao glavna snaga za neovisnost regije sa 7,5 milijuna stanovnika.


“Premda smo mi narasli na ovim izborima, to nije dovoljno jer su ostale stranke za neovisnost pale”, izjavio je Puigdemont. “To je posljedica razmimoilaženja i nejasne strategije (oko postizanja neovisnosti)”, napomenuo je.


Katalonijom trenutno upravlja Katalonska republikanska ljevica (ERC), također stranka koja zagovara neovisnost, ali doživjela je iznimno slab rezultat i pala na treće mjesto dobivši 20 mjesta u parlamentu. To je 13 manje nego dosad.


Upravo je njen predsjednik i aktualni katalonski premijer Pere Aragones bio je sazvao ove izvanredne izbore nakon što u regionalnom parlamentu nije prošao njegov proračun za ovu godinu.


“Doživjeli smo jako loš rezultat”, priznao je Aragones koji je bio sklon pregovorima sa Sanchezom, koji nisu doveli do novog i priznatog referenduma. “Birači su odlučili da je potrebna nova etapa koja počinje sada”, dodao je.


Katalonijom, jednim od najbogatijih dijelova Španjolske, od 2010. upravljaju stranke za neovisnost.


Nakon nedjeljnih izbora mali su izgledi da će JxCAT i ERC zajedno s još dvije manje stranke formirati vladu čak ako i postignu dogovor nakon međusobnih razmirica jer niti zajedno nemaju natpolovičnu većinu u parlamentu,


“Ovo je loša situacija za našu zemlju”, rekla je Laia Estrada, čelnica male lijeve stranke za neovisnost CUP. “Parlament nam sada postaje više desnije i prošpanjolski orijentiran nego ikada”, dodala je nakon što je osvojila 4 mjesta u parlamentu, čak pet manje nego dosad. Španjolske unionističke desne stranke dobile su više glasova nego na prošlim izborima.


Idućih dana počet će pregovori oko sastavljanja vlade, a glasanje o novoj vladi u parlamentu u Barceloni predviđeno je za kraj lipnja.