Proces bivšem predsjedniku

Demokratski tužitelj: Donald Trump bio je “glavni inicijator” napada na Kapitol. On je tamo poslao masu svojih pristaša!

Hina

Foto Reuters

Foto Reuters

Očekuje se da će iznošenje argumenata trajati do kraja tjedna, a nakon toga senatori će moći postavljati pitanja objema stranama.



WASHINGTON – Donald Trump bio je “glavni inicijator” napada na Kapitol 6. siječnja, rekao je danas glavni demokratski tužitelj Jamie Raskin, drugog dana povijesnog procesa bivšem predsjedniku u Senatu.


“Američki predsjednik je poslao masu svojih pristaša na Kapitol”, rekao je Raskin na početku dana u kojem glavnu riječ ima optužba.


Dokazi će “pokazati da je Donald Trump napustio svoju ulogu vrhovnog zapovjednika i postao glavni pokretač opasne pobune”, dodao je.




“U ovom slučaju ne radi se o optuživanju nedužnog promatrača” već o čovjeku “osobno odgovornom za poticanje napada”, istaknuo je Raskin.


Senat je u srijedu počeo suđenje bivšem američkom predsjedniku za poticanje pobune odnosno smrtonosni siječanjski napad na zgradu američkog Kongresa.


Devet demokratskih tužitelja Zastupničkog doma rekli su u srijedu da je Trump počeo poticati bijes svojih pristaša puno prije 6. siječnja prošle godine.


“Trump je prošlo proljeće shvatio da bi mogao izgubiti izbore u studenom i počeo saditi sjeme bijesa među svojim pristašama, govoreći da bi mogao izgubiti izbore samo ako budu ukradeni”, rekao je zastupnik Joseph Neguse.


Ako želimo “spriječiti da se ovako nešto ikada ponovi, on mora biti osuđen”, dodao je.


Demokratski tužitelji tvrde da je Trump ugrozio temelj američke demokracije, mirnu predaju vlasti.


U utorak je Senat s 56 glasova za i 44 protiv potvrdio da je suđenje Donaldu Trumpu u skladu s ustavom.


Obje strane imaju na raspolaganju po 16 sati za iznošenje argumenata pred Senatom koji funkcionira kao sud. Trump je odbio dobrovoljno se pojaviti pred Senatom.


Očekuje se da će iznošenje argumenata trajati do kraja tjedna, a nakon toga senatori će moći postavljati pitanja objema stranama.


Glasanje Senata o samom opozivu moglo bi uslijediti već u ponedjeljak, ovisno o tome hoće li se zvati svjedoci ili ne.


Za potvrdu ustavnosti postupka u utorak je bila dovoljna natpolovična većina glasova, a glasovanje je pokazalo da demokrati zasada nemaju potrebnu dvotrećinsku većinu za sam opoziv koji bi onemogućio Trumpa u obavljanju javnih dužnosti u budućnosti.


Demokratima se u tom glasovanju priklonilo šest republikanaca, a za opoziv potrebno im je 17 glasova republikanaca u Senatu u kojemu je po 50 demokrata i republikanaca.


Trumpovi odvjetnici u utorak su tvrdili da se američkom predsjedniku činjenicom da je  20. siječnja završetkom mandata napustio Bijelu kuću, ne može suditi pred Senatom jer je privatna osoba.


Demokratski zastupnici koji su bili u ulozi tužitelja u utorak su započeli postupak videom u kojemu su bile kombinirane snimke nasilnog upada Trumpovih pristaša u zgradu Kapitola i Trumpova govora koji je prethodio tomu i u kojem ih je pozvao da se “pakleno bore” kako bi spriječili gubitak izbora koji je pretrpio 3. studenoga prošle godine na predsjedničkim izborima.


U nasilju je ukupno pet osoba izgubilo život, a rulja je natjerala zastupnike, koji su se okupili da potvrde izbornu pobjedu Joea Bidena, u bijeg u potrazi za spasom.


Trump je dva mjeseca neprestano ponavljao neutemeljene tvrdnje da mu je izborna pobjeda ukradena.


“Ako se ovdje ne radi o djelu za opoziv onda tako nešto ne postoji”, kazao je senatorima u utorak demokratski zastupnik Raskin, koji je emotivnim obraćanjem predvodio tim od devet članova Zastupničkog doma koji služe kao tužitelji.


Raskin, nekadašnji profesor prava, kazao je kako je suđenje s pravnog stajališta nesporno jer je počelo u trenutku dok je Trump još bio predsjednik.


Prema anketama čiji su rezultati objavljeni u utorak između 52 i  56 posto Amerikanaca smatra da Senat Trumpa treba opozvati i da je odgovoran za poticanje nasilnog upada u Kongres.