Gnjev i osuda

Članice grupe G7 traže da se razjasne okolnosti smrti Alekseja Navaljnog

Hina

REUTERS

REUTERS

"Izrazili su gnjev zbog smrti Alekseja Navaljnija u pritvoru, čovjeka koji je nepravedno osuđen zbog legitimnih političkih aktivnosti i borbe protiv korupcije", stoji u objavi Italije



Ministri vanjskih poslova zemalja članica grupe G7 pozvali su u subotu Rusiju da u potpunosti razjasni okolnosti pod kojima je umro Aleksej Navaljni, najžešći domaći kritičar i protivnik ruskoga predsjednika Vladimira Putina.


“Izrazili su gnjev zbog smrti Alekseja Navaljnija u pritvoru, čovjeka koji je nepravedno osuđen zbog legitimnih političkih aktivnosti i borbe protiv korupcije”, stoji u objavi Italije, zemlje koja trenutačno predsjeda Grupom sedam gospodarski vodećih zemalja Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj.


Ministri vanjskih poslova Britanije, Kanade, Francuske, Njemačke, Italije, Japana i Sjedinjenih Država sastali su se u subotu u Muenchenu.




Glasnogovornica Alekseja Navaljnog Kira Jarmiš u subotu je na društvenoj mreži X napisala kako su ruski dužnosnici kazali da tijelo oporbenog čelnika neće biti predano njegovoj rodbini sve dok istraga ne završi.


Osoblje kaznene kolonije “Polarni vuk” u Karpu, oko 1900 kilometara sjeveroistočno od Moskve gdje je služio 30 godina kazne, reklo je majci i odvjetniku Alekseja Navaljnog da je najpoznatiji kritičar Kremlja umro od “sindroma iznenadne smrti”, objavio je u subotu na X-u Ivan Ždanov, istaknuti saveznik Navaljnog.


Navaljnijeva glasnogovornica u subotu je rekla da nije poznato gdje je njegovo tijelo odvezeno jer mrtvačnica, koja se nalazi u Salehardu  blizu arktičkog zatvora u kojemu je umro, tvrdi da nije primila njegovo tijelo, iako je zatvorski zaposlenik rekao da su ruski istražitelji odnijeli tijelo Navaljnog u Salehard.


Navaljni, 47-godišnji bivši odvjetnik, onesvijestio se i umro u petak nakon šetnje u kaznenoj koloniji, objavila je zatvorska uprava.