Otpor

“Podne protiv Putina”. Oporba poziva Ruse da ispunje posljednju želju Alekseja Navaljnog

Hina

Reuters

Reuters

Protivnici Putina organizirat će simboličnu prosvjednu akciju za koju se nadaju da će imati odjeka



S Aleksejem Navaljnim koji je mrtav i pokopan na moskovskom groblju, a drugi protivnici Kremlja u egzilu ili u zatvoru, ruska oporba je na niskim granama, ali priprema simboličan prosvjed tijekom glasanja u nedjelju.


U nedjelju, kad će Rusi izlaziti na birališta, protivnici predsjednika Vladimira Putina organizirat će simboličnu prosvjednu akciju za koju se nadaju da će imati odjeka.


U akciji koju su nazvali “Podne protiv Putina”, pristaše Navaljnog traže od Rusa koji se protive veteranskom čelniku Kremlja da dođu na svoje biračko mjesto točno u podne, stanu u red za glasački listić i zatim glasaju na način kojim će izraziti prosvjed ili zakomplicirati život vlastima.




Prijedlozi uključuju uništenje glasačkog listića, pisanje “Aleksej Navaljni” preko glasačkog listića ili čak glasanje za jednog od tri kandidata koji se suprotstavljaju Putinu – premda ih oporba smatra “marionetama” Kremlja – u pokušaju da se smanji broj glasova u korist Putina.


Navaljni je prije nego što je umro podržao plan u poruci na društvenim mrežama koju su omogućili njegovi odvjetnici. Neovisni list Novaja Gazeta planiranu akciju naziva “političkim testamentom Navaljnog”.


Čak ni najžešći kritičari Kremlja ne vjeruju da će akcija – za koju su vlasti već jasno dale do znanja da je smatraju nezakonitom – učiniti bilo što da promijeni činjenicu da će Putin sigurno biti proglašen pobjednikom na predsjedničkim izborima koji se održavaju 15. i 17. ožujka, i to velikom većinom glasova.


Kontrolirajući sve poluge moći, s državnim medijima koji ga podržavaju i s kampanjom oblikovanom oko pobjede u ratu u Ukrajini i modernizacije ruske infrastrukture, Kremlj kaže da Putin uživa ogromnu podršku javnosti. Putinov rejting je 86 posto, prema Levada centru, jedinoj neovisnoj instituciji za ispitivanje javnog mnijenja u zemlji.


Ali ideja nedjeljnog prosvjeda, kažu oni koji je podržavaju, jest podizanje kolektivnog morala nakon smrti Navaljnog u arktičkoj koloniji prošlog mjeseca, pokazati Rusima koji se protive Putinu da nisu sami i pokazati svijetu da svi Rusi ne podržavaju svojeg vođa.


“On (Putin) će pokazati svojih 80 ili 90 posto, ali to će biti moguće objasniti vrlo jednostavnim jezikom bilo kome na svijetu – pogledajte fotografije, pogledajte koliko se ljudi okupilo u podne, usprkos svim prijetnjama i represiji, kako bi pokazali da su protiv Putina. Dakle, to je vrlo važna akcija”, rekao je pristašama ovog mjeseca Ivan Ždanov, saveznik Navaljnog.


Pisma upozorenja


Sudjelovanje, međutim, nosi određene rizike.


Vlasti, koje na pristaše Navaljnog gledaju kao na ekstremiste koje podržava SAD i žele destabilizirati Rusiju te remetiti izbore, već su počele slati pisma upozorenja i blokirale su službenu internetsku stranicu prosvjeda unutar Rusije.


Kremlj je jasno dao do znanja da sve pozive na akciju Navaljnijevih saveznika – koji se nalaze izvan Rusije – smatra provokativnim i kaže da će policija suzbiti svako nezakonito ponašanje.


Maria Andreeva, čiji se suprug bori u Ukrajini i koja se pridružila prosvjedima s drugim suprugama vojnika tražeći demobilizaciju svojih muževa, objavila je pismo upozorenja što ga je primila od moskovskog tužitelja, poslano 13. ožujka.


Tužitelj joj je napisao da je primila pismo jer je na svom računu na društvenoj mreži ponovno objavila video o događaju.


U pismu se navodi da tužitelj njezin postupak vidi kao znak da se priprema sudjelovati u, kako se navodi, nezakonitom i neodobrenom javnom događaju koji “nosi znakove ekstremističke aktivnosti”.


Andreeva bi se, kako se navodi, mogla suočiti s punim posljedicama zakona ako ne bude oprezna.


Andreeva je na svom Telegram računu odgovorila prkosno: “Imam pravo doći kad hoću i glasati za koga god hoću”, napisala je.


Drugi rizik za oporbu je da odaziv razočara i da njezin kredibilitet bude narušen. Uz ogromno rusko kopno koji se proteže preko 11 vremenskih zona, prosvjedni birači bit će raspršeni, a ne koncentrirani u jednu masu.


Neke su državne tvrtke savjetovale zaposlenike da glasaju petkom umjesto nedjeljom, a vlasti u nekim regijama organiziraju zabavne događaje koji se poklapaju s podnevnim prosvjedom u očitom pokušaju da odvrate ljude od njega.


Mihail Hodorkovski, tajkun u egzilu i Putinov kritičar, rekao je ovaj tjedan da će, ako ništa drugo, prosvjednu poruku primijetiti deseci tisuća izbornih dužnosnika uključenih u prebrojavanje glasova.


Drugi su malodušniji. “Nitko ne očekuje da će ovo biti početak revolucije”, rekao je u intervjuu Vladimir Ašurkov, londonski suradnik Navaljnog.


Andrej Kolesnikov, viši suradnik Carnegie Russia Euroazijskog centra, rekao je da će Putin bez obzira na sve postići svoju pobjedu.


“Nikakvo glasanje u podne ne može uzdrmati Putinovu legitimizaciju, izbor pasivne većine koja ekonomski i politički ovisi o državi”, rekao je.