Monarh

Charles III. primio Macrona u prvom posjetu europskog čelnika Britaniji nakon brexita

Portal Novi list, Hina



Britanski kralj Charles III. primio je francuskog predsjednika Emmanuela Macrona u utorak, u prvom državnom posjetu nekog europskog čelnika Velikoj Britaniji od brexita, a njihovo srdačno pozdravljanje simboliziralo je povratak bližim odnosima dviju zemalja.


Očekuje se da će kralj Charles naglasiti “mnoštvo složenih prijetnji” s kojima se obje zemlje suočavaju u kasnijem obraćanju. “Toliko toga možemo zajedno stvoriti”, objavio je Macron na X-u po dolasku.



U pratnji prijestolonasljednika princa Williama i njegove supruge princeze Kate, kralj i kraljica Camilla te Macron i supruga Brigitte popeli su se u nekoliko konjskih zaprega za procesiju u Windsoru koja je završila u dvorištu srednjovjekovnog dvorca, zapadno od Londona.


Od izbora Keira Starmera za premijera prošle godine, Britanija pokušava obnoviti veze s europskim saveznicima, a britanski kralj će nastojati odigrati svoju ulogu u određivanju tona posjeta prije nego što počnu politički razgovori.


“Naše dvije nacije ne dijele samo vrijednosti, već i neumornu odlučnost da djeluju na temelju njih u svijetu”, očekuje se da će kasnije reći 76-godišnji monarh, koji se još uvijek liječi od raka.


Macronov trodnevni posjet ispunjen je sastancima o ekonomskim pitanjima i vanjskim poslovima. No prvi dan državnog posjeta, koji se odvija 16 godina nakon što je pokojna kraljica Elizabeta II. ugostila tadašnjeg francuskog predsjednika Nicolasa Sarkozyja, uglavnom je fokusiran na ceremoniju i prepun je simbolike.


Prije nego što se u utorak poslijepodne uputi prema Londonu kako bi se obratio parlamentu, Macron se pridružio Charlesu III. kako bi izvršio smotru Počasne garde. Trebao bi ručati s obitelji i razgledati Kraljevsku kolekciju, slike i namještaj koji su Windsori prikupljali tijekom stoljeća.


Monarhovo desno oko bilo je uočljivo crveno kada se susreo s Macronom. Izvor iz Buckinghamske palače rekao je da je mu je puknula krvna žilica u jednom oku, što nije bilo povezano ni s jednim drugim zdravstvenim stanjem.


Dan će završiti državnom večerom u dvorcu Windsor, na kojoj će se obratiti britanski kralj pa francuski predsjednik pred otprilike 150 gostiju.


U nastavku posjeta francuskog predsjednika, razgovori Macrona i Starmera usmjerit će se na niz pitanja – kako zaustaviti krijumčarenje ljudi i poboljšati ekonomske i obrambene veze u trenutku kad se Sjedinjene Države odmiču od svoje tradicionalne uloge branitelja europske sigurnosti.


Iako su postojale napetosti oko oblikovanja odnosa nakon brexita i načina sprječavanja tražitelja azila da prelaze La Manche u čamcima, Velika Britanija i Francuska blisko surađuju u stvaranju planirane vojne snage za podršku Ukrajini u slučaju prekida vatre s Rusijom.


Britanski dužnosnici nadaju se da će Macron pristati na pilot sporazum o povratku tražitelja azila. To bi uključivalo deportaciju jednog tražitelja azila u Francusku u zamjenu za drugog s legitimnim razlogom za boravak u Britaniji, čime bi se poremetio poslovni model bandi koje krijumčare ljude.


Rekordan broj tražitelja azila stigao je u Britaniju čamcima iz Francuske u prvih šest mjeseci ove godine. Starmer, koji u anketama zaostaje za desničarskom strankom Reform UK Nigela Faragea, pod pritiskom je da što prije pronađe rješenje.


Francuska je do sad odbijala potpisati takav sporazum i govorila da bi Britanija trebala pregovarati o aranžmanu sa svim zemljama EU-a.