Karlo III

Britanija čeka prvi “kraljev govor” u više od 70 godina. Poznato o čemu bi trebao govoriti

Hina

Reuters

Reuters

"Kraljev govor predstavlja jednu od posljednjih prilika za Rishija Sunaka da izloži svoju agendu", rekao je politički analitičar



Karlo III. službeno će u utorak otvoriti godišnje zasjedanje britanskog parlamenta i iznijeti zakonodavni plan svoje vlade, što će biti prvi ‘kraljev govor’ u više od 70 godina.


Karlo će objaviti legislativni ‘popis želja’ konzervativnog premijera Rishija Sunaka koje bi trebale naglasiti razlike s glavnom oporbenom Laburističkom strankom.


Monarh će govoriti sa zlatnog prijestolja u Domu lordova u vrijeme kad torijevci, na vlasti od 2010., u većini anketa zaostaju za laburistima u dvoznamenkastim brojevima uoči izbora koji se očekuju sljedeće godine.




“Kraljev govor predstavlja jednu od posljednjih prilika za Rishija Sunaka da izloži svoju agendu”, rekao je politički analitičar Richard Carr.


“Budući da zaostaje u anketama, jedna od rijetkih prednosti koje trenutačno ima jest da može odrediti nacionalni program, kontrolirati što tiskaju novine koje ga podržavaju i tako pokušati postaviti niz prepreka koje oporba mora preskočiti”, rekao je. rekao je za AFP.


Iako je nekoliko puta mijenjao majku, Elizabetu II., Karlu će ovo biti prvi govor na otvorenju parlamenta kao suverena.


U govoru će Sunak će pokušati istaknuti linije podjele s laburistima Keira Starmera o okolišu i energiji.


Predložit će zakon kojim se svake godine dodjeljuju nove dozvole za naftne i plinske projekte u Sjevernom moru, za što Sunak kaže da će smanjiti britansko oslanjanje na stranu energiju i stvoriti radna mjesta.


Laburisti, pak, kažu da neće dodijeliti nove dozvole za istraživanje nafte i plina i umjesto toga obećali su potaknuti ulaganja u zelenu energiju.


Sunakovi prijedlozi mogli bi Karlu, koji je svoj život posvetio zaštiti okoliša, biti neugodni za čitati.


Očekuje se da će u govoru, koji bi trebao trajati oko 10 minuta, najaviti i strože smjernice za izricanje doživotnih kazni i ukidanje mogućnosti prijevremenog puštanja na slobodu za neke nasilne seksualne prijestupe.


Kraljev govor označava početak nove parlamentarne godine, a zadnji put ga je muški monarh održao 1951. godine, iako ne osobno jer je kralj Đuro VI. bio teško bolestan.


Njime se iznose zakoni za koje se vlada nada da će proći kroz parlament u sljedećih 12 mjeseci.


​Kraljev govor označava početak nove parlamentarne godine, a zadnji put ga je održao muški monarh 1951. godine — iako ne osobno jer je kralj George VI bio bolestan.


Označava vrste zakona za koje se vlada nada da će proći kroz parlament u sljedećih 12 mjeseci.