
povezane vijesti
Na neformalnom sastanku ministara unutarnjih poslova održanom u utorak u Kopenhagenu, Hrvatska je aktivno zastupala svoje prioritete u raspravama o sigurnijoj i otpornijoj Europskoj uniji, s naglaskom na pripravnost, migracije i borbu protiv organiziranog kriminala, izvijestio je MUP.
Hrvatska snažno podržava Strategiju za Uniju pripravnosti i novu uredbu o civilnoj zaštiti, s naglaskom na ulaganja u opremu, zajedničke vježbe i zaštitu kritične infrastrukture, navode u priopćenju.
Ministar Božinović posebno je istaknuo važnost protupožarne zračne flote i kibernetičke sigurnosti. U području migracija, dodaju u MUP-u, Hrvatska se zalaže za brzu provedbu Uredbe o vraćanju, posebno za sigurnosno rizične osobe, te jačanje uloge Frontexa uz očuvanje nacionalnih kapaciteta.
Hrvatska, kako navode, podržava uspostavu EU centara za vraćanje trećim zemljama, ali ne smiju biti smješteni u blizini vanjskih granica Unije, osobito na zapadnom Balkanu. Rješenja, pritom, moraju biti utemeljena na partnerstvima i međunarodnom pravu.
MUP isiče da su u 2024. godini proveli preko 5000 prisilnih udaljenja, a u prvoj polovici 2025. gotovo 2.900 povrataka, uključujući one s Frontexom.
Hrvatska također podržava novu EU strategiju protiv organiziranog kriminala i droga, uz jačanje Europola, Frontexa i financijskog nadzora.
U EU trenutno djeluje više od 800 visokorizičnih kriminalnih mreža, od kojih je polovica uključena u krijumčarenje droge.
Zato nije neočekivano da predloženi Višegodišnji financijski okvir za razdoblje 2027-2034. predviđa 74 milijarde eura za sigurnost, migracije i zaštitu granica – višestruko više nego dosad, što je jasan signal da se radi o prioritetu za Europsku komisiju.
Time se otvara prostor za veća nacionalna izdvajanja, ali i za korištenje europskih sredstava za financiranje hrvatskih prioriteta – od jačanja kapaciteta za nadzor granice i opremanje hitnih službi do razvoja sustava kibernetičke zaštite, protupožarne opreme i civilno-vojne suradnje.
Iako se o prijedlogu VFO-a tek treba pregovarati, već sada je jasno da se radi o značajnom iskoraku u smjeru jačanja europske i nacionalne otpornosti na sigurnosne, migracijske i klimatske izazove.