Droga

Afganistan više nije najveći svjetski proizvođač opijuma, pretekao ga je Mjanmar koji na njemu vrti milijarde

Hina

Foto iStock

Foto iStock

To je ekvivalent između 1,7 do 4,1 posto BDP-a zemlje u 2022



Mjanmar je u 2023. postao najveći svjetski proizvođač opijuma, pretekavši Afganistan koji je s povratkom na vlast talibana krenuo u suzbijanje trgovine drogom, doznaje se u utorak iz izvješća UN-a.


Mjanmar je ove godine, prema procjenama, proizveo 1080 metričkh tona opijuma, neophodnog za proizvodnju heroina, navodi u izvješću Ured UN-a za drogu i kriminal (UNODC).


“Zlatni trokut”, granično područje između Mjanmara, Laosa i Tajlanda, već je dulje vrijeme središte proizvodnje i krijumčarenja droge, posebice metamfetamina i opijuma.




Sveukupna procijenjena vrijednost “gospodarstva opijata” Mjanmara je skočila na jednu do 2,4 milijarde dolara, što je ekvivalent između 1,7 do 4,1 posto BDP-a zemlje u 2022., dodaje se u izvješću.


Prošle je godine u Mjanmaru proizvedeno 790 metričkh tona opijuma.


Gospodarstvo zemlje uvelike je pogođeno sukobom i nestabilnošću od kada je 2021. vlast preuzela vojska te su se mnogi farmeri zbog slabog pristupa tržištima, narušene državne infrastrukture i velike inflacije okrenuli uzgoju maka.


Procijenjena proizvodnja opijuma za razdoblje 2022-23 je bila na najvišoj razini unazad 20 godina, ističe UNODC.


Uzgoj maka u Mjanmaru je postao sofisticiraniji, s povećanim investicijama i primjenom boljih metoda, uključujući poboljšano navodnjavanje te moguće korištenje umjetnih gnojiva kako bi se povećao prinos.


U Afganistanu su talibani nakon povratka na vlast obećali da će okončati ilegalnu proizvodnju droge te je do tada najveći svjetski proizvođač maka ustupio mjesto Mjanmaru.


Uzgajanje maka u Afganistanu je u kratko vrijeme doživjelo potpuni kolaps.


Naime, u 2022. se mak u Afganistanu sadio na površini od 233.000 hektara dok se u 2023. ta površina zemljišta smanjila na 10.800 hektara.