STANOVANJE I STANOGRADNJA

Što će biti s APN-om? Vladajući spremaju veliki akcijski plan stambene politike do 2030. godine

Tihana Tomičić

Foto Arhiva/NL

Foto Arhiva/NL

Vladajući kreću u veliki akcijski plan i osnivaju interdisciplinarnu radnu skupinu koja će uskoro izaći s konkretnim prijedlogom potpuno novih modela za mlade obitelji, starije osobe i sam sektor građevine



ZAGREB – U fazi dok cijene nekretnina vrtoglavo rastu i probijaju sve plafone, već sad je jasno da će u kampanji na idućim parlamentarnim izborima stanogradnja biti ključna tema. Priuštivo stanovanje vs. pristupačnog stanovanja – već predstavljeni SDP-ov prijedlog nasuprot novom HDZ-ovom Nacionalnom planu stambene politike u čiju izradu je već krenula Vlada, bit će teme za izbor pred građanima.


I dok su detalji oporbenog programa poznati već nekoliko tjedana, sad Vlada kreće u veliki akcijski plan stambene politike za razdoblje do 2030. godine, temeljem čega se osniva i interdisciplinarna radna skupina koja će uskoro izaći s konkretnim prijedlogom tog plana. A tajming je logičan – ujesen, prije početka izborne godine.


Polazne teze


Nacionalni plan stambene politike pobliže će definirati ciljeve u području stanovanja, a svrha mu je osigurati građanima pristupačno stanovanje koje istovremeno mora zadovoljiti utvrđene standarde kvalitete, a ciljevi su smanjenje iseljavanja, stambeno zbrinjavanje mladih, naseljavanje deficitarnim kadrom, povećanje radne mobilnosti, olakšavanje života starijim osobama (program 65+), povećanje konkurentnosti domaćeg gospodarstva, izvrsnost u arhitekturi, zelena i kružna stanogradnja, održiva stanogradnja i drugo. Dakle, plan vladajućih bit će nešto širi od oporbene politike stanovanja koja uključuje konkretne prijedloge za lakše financiranje kupovine stana za mlade i slično, dok se HDZ-ova politika šire okreće i nepovoljnoj demografskoj situaciji.




Polazne teze kreću od toga da je stanovanje osnovna ljudska potreba, a dom temelj stabilnosti obitelji i pojedinca, a sve češće i radno mjesto. Sadašnja ponuda ne može zadovoljiti potrebe, stoga cijene rastu, pri čemu je Hrvatska i geografski, ali i ekonomski heterogena, što je prepreka koju će se pokušavati prevladati ovim planom. Prema Dugoročnoj strategiji obnove nacionalnog fonda zgrada do 2050. godine, od ukupnog broja nastanjenih stambenih jedinica u Hrvatskoj koje se koriste za stalno stanovanje, 97,2 posto je u privatnom, a svega 2,7 posto u ostalim oblicima vlasništva. Prema istraživanju Svjetske banke iz 2022. godine, danas oko 56 posto svjetske populacije – ili 4,4 milijarde stanovnika – živi u gradovima, a očekuje se da će se ovaj trend nastaviti s urbanim stanovništvom koje će se do 2050. više nego udvostručiti u odnosu na sadašnju veličinu, a tada će gotovo 7 od 10 ljudi živjeti u gradovima.


Jedna od tema koju vladajući u ovom prijedlogu namjeravaju riješiti je i subvencioniranje stambenih kredita putem APN-a. Sada subvencionirane kredite mladi koji zadovoljavaju uvjete ove godine mogu prijaviti u 12 banaka, a alocirano je oko 9,3 milijuna eura. Ovaj model donio je u svom prvom ministarskom mandatu 2011. godine upravo sadašnji ministar graditeljstva Branko Bačić, no iz oporbe predlažu da se taj model ukine jer po njima upravo on pridonosi rastu cijena nekretnina. Ministar Bačić nedavno je istaknuo kako su u to vrijeme, 2011., uvjeti na tržištu bili potpuno drukčiji, a sada je stanje takvo da je interes za subvencioniranim kreditima još uvijek puno veći nego za drugim državnim modelima stambenog zbrinjavanja.


Kritike struke


– Prema tom modelu je prodano 28.000 stanova. Za usporedbu ću navesti društveno-poticanu stanogradnju, čuveni POS, također jedan model koji se već 22. godinu provodi. U njemu je svega 8.000 stanova prodano. Nije to malo, ali je u usporedbi s ovim modelom koji je pet puta kraći i gdje je prodano 28.000 stanova, jasno da je APN iznimno primamljiv za mlade ljude, ustvrdio je ministar.


U novoj strategiji bi trebalo biti mjesta za nove modele i pristupe realizaciji stambene politike, ali i za odgovor na kritike struke i trgovaca nekretninama da je APN jedan od razloga rasta cijena nekretnina. »Postoje i drugi razlozi povećanja cijena nekretnina – prije svega, imamo iskustva drugih država koje su ušle u europodručje i u mnogima od njih, gotovo svima, su automatski u trenutku ulaska porasle cijene nekretnina, i stanova i zemljišta, do čak 70, 80 posto u promatranom razdoblju od sedam-osam godina. Dakle, nije to naš ekskluzivitet. To se dogodilo i u drugim državama. Druga stvar, prema posljednjim podacima, trećinu svih kupljenih stanova i nekretnina u Hrvatskoj su kupili strani državljani, koji samim time podižu cijenu. Treća stvar, u ovom trenutku je u Hrvatskoj puno veća potražnja od ponude, što dodatno povećava cijenu«, ustvrdio je Bačić i zaključio da APN blago povećava cijene samo zbog toga što se aktivira jednom godišnje pa potražnja tog trena skoči.


Sad kreće rad na izradi novog nacionalnog plana, koji bi trebao donijeti odgovore i na pitanju o APN-u, ali i potpuno nove modele za mlade obitelji, starije osobe i sam sektor građevine.


Analiza stambenog fonda


Sada će nova radna skupina prvo detaljno analizirati stambeni fond, utvrditi odrednicu ponude i potražnje za stambenim jedinicama, sve kako bi se na osnovi tih nalaza mogle formulirati smjernice za nacionalni plan. Bit će definirani posebni ciljevi i pokazatelji ishoda, a provedba će biti osigurana kroz definirani integrirani institucionalni okvir s jasno naznačenim nositeljima i koordinatorima ostvarenja pojedinih ciljeva.