Eurozona

Stižu reakcije na uvođenje eura. Plenković: “Ostvarujemo jedan od strateških ciljeva Vlade”

Hina, Portal Novi list

Prema izvješćima o konvergenciji Europske komisije i Europske središnje banke, Hrvatska ispunjava sve kriterije. EK predlaže članstvo u eurozoni s 1. siječnjem 2023.!", stoji u objavi premijera na Twitteru.



Stižu reakcije na ocjene europskih institucija da je Hrvatska ispunila sve kriterije za uvođenje eura.


Premijer Andrej Plenković poručio je da Hrvatska uskoro postaje članica eurozone, “čime ostvarujemo jedan od strateških ciljeva Vlade”.


“Prema izvješćima o konvergenciji Europske komisije i ESB-a Hrvatska ispunjava sve kriterije. Europska komisija predlaže člantvo u Eurozoni s 1. siječnja 2023”, rekao je Plenković.



Premijer Andrej Plenković u srijedu je, u povodu objave izvješća Europske komisije (EK) i Europske središnje banke (ECB) o konvergenciji, istaknuo da Hrvatska uskoro postaje članicom eurozone, čime se ostvaruje jedan od strateških ciljeva Vlade.


“Hrvatska uskoro postaje članica eurozone, čime ostvarujemo jedan od strateških ciljeva Vlade RH. Prema izvješćima o konvergenciji Europske komisije i Europske središnje banke, Hrvatska ispunjava sve kriterije. EK predlaže članstvo u eurozoni s 1. siječnjem 2023.!”, stoji u objavi premijera na Twitteru.


EK i ECB objavili su u srijedu izvješće o konvergenciji u kojem se ocjenjuje napredak država članica u ispunjavanju kriterija  koje moraju ispuniti kako bi uvele euro. Izvješće pokriva sedam zemalja – Bugarsku, Češku, Hrvatsku, Mađarsku, Poljsku, Rumunjsku i Švedsku.


Europska središnja banka i Europska komisija svaka za sebe izrađuju svake dvije godine izvješća o konvergenciji, koja su komplementarna. Ta izvješća su temelj za odluku Vijeća o tome  ispunjava li neka zemlja uvjete za pridruživanje euru. Istodobno s objavljivanjem konvergencijskog izvješća, Komisija je objavila i prijedlog odluke Vijeća EU-a i prijedlog uredbe o ulasku Hrvatske u europodručje.


“U svjetlu procjene Komisije i uzimajući u obzir dodatne čimbenike relevantne za gospodarsku integraciju i konvergenciju, uključujući razvoj platne bilance i integraciju tržišta roba, rada i financijskih tržišta, Komisija smatra da Hrvatska ispunjava uvjete za uvođenje eura”, ističe izvršno tijelo EU-a.


O izvješću i tim prijedlozima raspravljat će euroskupina na sastanku 16. lipnja te će ona uputiti preporuku Vijeću za ekonomske i financijske poslove (ECOFIN), koje će, kako se očekuje, dan poslije, 17. lipnja dati političku suglasnost. Potom će političku suglasnost dati čelnici država članica na svom samitu 23. i 24. lipnja, a onda će Europski parlament na plenarnoj sjednici od 4. do 7. srpnja dati mišljenje o tim prijedlozima.


Konačnu odluku usvajanjem zakonodavnih akata donijet će ECOFIN na sastanku 12. srpnja. Tada će biti donesena uredba o pristupanju Hrvatske europodručju i uredba o definitivnom tečaju po kojem će se mijenjati kune za euro.


Hrvatska kuna je u srpnju 2020. uključena u Europski tečajni mehanizam (ERM II) po središnjem paritetu 1 euro = 7,53450 kuna. Očekuje se da će to biti i konačni tečaj konverzije.


U izvješću se kaže da Hrvatska ispunjava sva četiri nominalna konvergencijska kriterija i da je njezino zakonodavstvo u potpunosti usklađeno sa zahtjevima iz Ugovora o EU-u i Statuom Europskog sustava središnjih banaka/Europske središnje banke.  Za ulazak u eurozonu potrebno je ispuniti konvergencijske kriterije, tzv. “kriterije iz Maastrichta”.


Marić: Ovo je dodatna integracija


Potpredsjednik Vlade i ministar financija Zdravko Marić istaknuo je u srijedu, u povodu objave izvješća Europske komisije i Europske središnje banke o konvergenciji, da je od samog početka tog procesa, unatoč svim izazovima, bio uvjeren da će Hrvatska ispuniti sve potrebne preduvjete za ulazak u europodručje 1. siječnja 2023.


“Ovim ćemo se korakom dodatno ekonomski i društveno integrirati s državama članicama Europske unije, a time i ojačati naše gospodarske i društvene odnose s najrazvijenijim krugom zemalja u svijetu”, riječi su Marića koje se prenose u objavi Ministarstva financija.


Vujčić: Ovo je povijesni korak!


Guverner Hrvatske narodne banke (HNB) Boris Vujčić ocijenio je u srijedu, u povodu izvješća Europske komisije (EK) i Europske središnje banke (ESB) o konvergenciji, da je hrvatsko ispunjenje svih kriterija za ulazak u europodručje snažan korak prema pridruživanju europodručju početkom iduće godine.


“Hrvatsko ispunjenje svih kriterija za ulazak u europodručje snažan je korak prema našem pridruživanju europodručju 1. siječnja 2023. Ponosni smo na taj uspjeh, radujemo se svim koristima koje će Hrvatska od toga imati, ali svjesni smo i odgovornosti koju pripadnost europodručju donosi”, riječi su Vujčića koje se prenose u prijeopćenju iz središnje banke.


U priopćenju HNB-a podsjeća se da su EK i ESB u srijedu objavile izvješća o konvergenciji, kojima informiraju Vijeće EU-a o napretku koji su države članice ostvarile u ispunjavanju kriterija za ulazak u europodručje.


Ti se kriteriji odnose na stabilnost cijena, održivost javnih financija, tečajni kriterij i kriterij dugoročnih kamatnih stopa.


Hrvatska je u oba izvješća ocijenjena vrlo povoljno – ne samo da je ispunila sve kriterije, već je ESB-ova ocjena održivosti konvergencije Hrvatske pozitivnija nego u izvješću za 2020. i znatno povoljnija u odnosu na prethodna izvješća, navode iz HNB-a.


U izvješćima se ističe kako je hrvatsko zakonodavstvo usklađeno s ugovorima EU-a i Statutom ESSB-a i ESB-a.


Hrvatska je procijenjena detaljnije od drugih promatranih zemalja s obzirom na to da su hrvatske vlasti objavile namjeru da 1. siječnja 2023. uvedu euro, dodaje se.


Europska komisija u svojem izvješću navodi da je Hrvatska spremna za uvođenje eura od 1. siječnja 2023., čime će se broj država Europske unije koje se koriste eurom povećati na 20.


Pritom se ističe da će Vijeće EU-a konačnu odluku o uvođenju eura u Hrvatskoj donijeti u prvom dijelu srpnja ove godine, nakon što se provedu potrebne procedure i razgovori u Euroskupini i Europskom vijeću i nakon što Europski parlament da svoje mišljenje.


Ovo je izvješće, naglašava se u priopćenju EK-a, krucijalni i povijesni korak Hrvatske na putu prema uvođenju eura, zaključuje se u priopćenju HNB-a.