Protuofenziva

Stanovnici oslobođenog Irpina imaju samo jednu riječ za Putinove “denacifikatore” Ukrajine: “Fašisti!”

Portal Novi list

Foto Reuters

Foto Reuters

Posljednji preživjeli u ruševinama Irpina imaju samo jednu riječ kojom opisuju Ruse koji su se povukli nakon jedne od ključnih bitaka rata u Ukrajini.



U Ukrajinskoj prouofenzivi sjeverozapadno od Kijeva oslobođen je grad Irpin, koji je prerpio užasne razine razaranja. Operacija evakuacije spašenih civila iz uništenog grada i dalje se nastavlja.


Posljednji preživjeli u ruševinama Irpina imaju samo jednu riječ kojom opisuju Ruse koji su se povukli nakon jedne od ključnih bitaka rata u Ukrajini.


“Fašisti!”, bjesni 58-godišnji Bogdan dok on i njegovi prijatelji šetaju psa kroz napušteno središte grada koji je prvi put u mjesec dana bez granatiranja.





Njegovi prijatelji kimaju u znak slaganja.


“Svakih 20 do 30 sekundi čuli smo minobacačke pucnjeve. I tako cijeli dan. Samo uništenje”, rekao je novinarima AFP-a radnik koji postavlja šatore.



Nekada je to bio ugodan gradić u borovim šumama na sjeverozapadnom rubu Kijeva.


No, Irpin je petrpio punu snagu ruske invazije, postao je najbliža točka ruskog napredovanja prema centru Kijeva, udaljenog nekih 20 kilometara.


Grad čiji su nekad zeleni parkovi danas mjesta gdje leže tijela poginulih ponovo je pod kontrolom Ukrajine, dok se ruske snage žurno povlače dalje od kijeva.



Ova je pobjeda imala strašnu cijenu. Irpin danas više liči na sirijski Aleppo ili čečenski Grozni, nego na bogati grad u predgrađu Kijeva. Jedva da je ijedna zgrada ostala neoštećena u borbama.


Granatiranje je raznijelo moderne stambene blokove pastelnih boja. Maglovite ulice jezivo su prazne, s ostavljenim automobilima, čija vjetrobranska stakla imaju rupe od metaka.



Gradom odjekuje zavijanje pasa lutalica.


“Ovo je apokalipsa”, kaže ukrajinski vojnik koji se vozio praznim gradom.


U posljednja tri tjedna Irpin je bio zatvoren za medije nakon smrti američkog novinara, a ukrajinske vlasti su rekle da je Irpin preopasan da bi se u njega ušlo.



Sada, u blizini natpisa u centru grada na kojem piše “Volim Irpin” s crvenim srcem, šačica stanovnika koji su ostali pričaju kako su preživjeli više od mjesec dana nemilosrdnog granatiranja.


“Sakrili smo se u podrum. Gađali su nas raketama, minobacačima i tenkovskim granatama”, kaže Bogdan, koji je novinare AFP-a zamolio da ga identificiraju samo po imenu.



“Moja supruga i ja dva puta smo bili pod minobacačkom vatrom. Ali to je u redu, živi smo i zdravi”, dodaje.


Spasioci još uvijek izvlače mrtve iz Irpina i stavljaju ih u vreće za tijela, prije nego što ih odvedu do uništenog mosta koji povezuje grad s Kijevom.



Most je prekriven desecima spaljenih, prorešetanih i napuštenih automobila koje spasioci sada pokušavaju očistiti.