
Neki bi ušli kao nacisti, a izašli čisti od nacizma, opralo ih je doslovno. Društvo je na tome radilo desetljećima, kaže Špelić
povezane vijesti
Osamdeseta godišnjica pobjede nad fašizmom slavi se 9. svibnja, velik je to jubilej o kojem su u Špici s Krešimirom Macanom razgovarali povjesničar i novinar Dario Špelić, koji niz godina radi emisiju Povijest četvrtkom, te povjesničar s Filozofskog fakulteta Tvrtko Jakovina – s istim zaključkom: problem je politizacija, a ne suočavanje s prošlošću.
Navodeći niz primjera europskih zemalja u kojima je u raznim navratima nakon Drugog svjetskog rata bilo pokušaja ponovnog otvaranja teme pobjede nad fašizmom, odnosno karaktera režima koji su tome prethodili, ali i revizionizma, sve do francuskih i njemačkih desničarskih stranaka danas, oba sugovornika slažu se kako je najgore kad se u povijesne teme uplete – politika.
– Suočavanje s prošlošću velik je zadatak i za društva s većom demokratskom tradicijom od naše. Pogledajmo primjer Njemačke, gdje je nakon dolaska saveznika nakon 1945. godine bilo ispitivanja tko je što radio u nacističkom sustavu, mnogi su prošli kroz takve komisije, čak i neki filozofi ili politički teoretičari nikad više nisu predavali na fakultetima, mnogi su bili izgurani iz javnosti zbog svoje uloge u nacističkom režimu. Te komisije izdavale su doslovno »certifikate« ako bi se ti ljudi pokajali, odnosno izjasnili pred tom komisijom. Neki bi ušli kao nacisti, a izašli čisti od nacizma, opralo ih je doslovno. Društvo je na tome radilo desetljećima, a ipak danas imate AfD koji citiraju riječ po riječ ono što je Goebbels govorio. Oni namjerno guraju granice te slobode, da vide dokle mogu doći. Ali ako je tako u jednoj Njemačkoj, zamislite kako je u Rumunjskoj, ili uostalom Hrvatskoj, kaže Špelić.
– Suočavanje s prošlošću nije laka stvar, iako se višijevskom vođi Philippe Pétainu sudilo – još danas je to izvor spora, ozbiljne skupine smatraju ga nepravedno osuđenim, to je jedna od teza na kojima danas živi desnica i Le Pen. Nedavno je objavljena jedna nova knjiga o tom suđenju, iako izgleda da je sve čisto kao suza, da je Petainova politika bila čista nacionalna izdaja. Ipak se još raspravlja o tome, govori Špelić.
Jakovina, pak, smatra da Hrvatska nije dovoljno učinila da označi mjesta stradanja Židova i drugih u Drugom svjetskom ratu.
Cijeli tekst pročitajte na portalu Pogled.hr.