Baqsimi

Potez HZZO-a šokirao dijabetičare: Za sprej koji spašava živote moraju iskeširati 43€

Ljerka Bratonja Martinović

Novost je uznemirila dijabetičare koji su prošle godine s velikim odobravanjem dočekali uvrštenje ovog lijeka na osnovnu listu lijekova HZZO-a



Lijek Baqsimi u spreju, koji dijabetičari koriste za zaštitu u slučaju teške hipoglikemije, od nedjelje 16. srpnja prelazi na dopunsku listu lijekova i doplaćivat će se 43,44 eura po dozi.


Ova se promjena odnosi na svu djecu stariju od 15 godina i odrasle pacijente s dijabetesom, dok za djecu do 15 godina ostaje besplatan.


Novost je ozbiljno uznemirila pacijente s dijabetesom koji su u prosincu prošle godine s velikim odobravanjem dočekali uvrštenje ovog lijeka na osnovnu listu lijekova HZZO-a, što im je omogućilo da ga dobiju besplatno, na liječnički recept.


Spašava život




Jučer su mnogi oboljeli od šećerne bolesti pokušali još jednom podignuti taj lijek bez doplate, prije nego odluka Upravnog vijeća HZZO-a stupi na snagu, ali je, doznaje se u udrugama dijabetičara, sustav CEZIH povremeno bio nedostupan te se nije moglo do lijeka u ljekarnama.


Glukagon Baqsimi je inovativan lijek koji se koristi za hitna stanja teške hipoglikemije, opasna po život. Daje se jednostavno i brzo kroz nos te gotovo trenutačno može spasiti život unesrećenom dijabetičaru.


Upravo zato, dijabetičare ljuti činjenica da će za taj lijek ubuduće morati plaćati značajnu doplatu.


Ipak, treba reći da se ne radi o redovitoj terapiji koja se uzima na dnevnoj ili tjednoj bazi, nego o lijeku koji se koristi jednokratno, samo u slučaju teške hipoglikemije koja je na sreću relativno rijetko stanje. Uz to, lijek ima zamjensku besplatnu varijantu, koja se daje u injekciji, a ne u spreju.


U HZZO-u objašnjavaju kako je do odluke o prebacivanju lijeka Baqsimi na dopunsku listu lijekova došlo zbog toga što je stvarni trošak za taj lijek bio višestruko veći od procijenjenog troška u trenutku kad je ovaj lijek stavljen na listu lijekova.


– Lijek Baqsimi s djelatnom tvari glukagon, za primjenu na nos, stavljen je na Osnovnu listu lijekova HZZO-a 1. prosinca 2022. godine, temeljem prijedloga i dokumentacije koju je nositelj odobrenja za stavljanje lijeka u promet dostavio HZZO-u, a koja je osim stručnog dijela dokumentacije sadržavala i financijski dio dokumentacije propisane Pravilnikom o mjerilima za stavljanje lijekova na listu lijekova HZZO-a i načinu utvrđivanja cijena lijekova koje će plaćati HZZO.


Dok je lijek na listi lijekova, HZZO ima obvezu praćenja potrošnje tog lijeka u odnosu na procjenu potencijalnog novog troška.


Revizija statusa


S obzirom na značajno odstupanje predviđenog troška od stvarnog troška po osnovi potrošnje lijeka, Povjerenstvo za lijekove HZZO-a revidiralo je njegov status na listi lijekova HZZO-a, objašnjavaju u Direkciji HZZO-a.


Uvažavajući potrebe bolesnika, kao i činjenicu da na osnovnoj listi lijekova već postoji lijek GlucaGen Hypokit s istom djelatnom tvari glukagon, koji se primjenjuje u injekciji, a ima istu indikaciju kao i lijek Baqsimi, Povjerenstvo za lijekove je donijelo mišljenje, a Upravno vijeće HZZO-a konačnu odluku da se lijek Baqsimi za sve pacijente starije od 15 godina prebaci na dopunsku listu, tumače u HZZO-u.


Lijek GlucaGen Hypokit je i dalje u cijelosti besplatno dostupan osiguranicima HZZO-a.


– Iako je cijena lijeka Baqsimi bitno viša od cijene usporednog lijeka, radi olakšane primjene lijeka Povjerenstvo je zaključilo da i dalje taj lijek treba ostati na Osnovnoj listi lijekova za djecu do 15 godina, tumače u HZZO-u.


Za djecu ipak besplatno


Stručnjaci pak smatraju da je najvažnije da lijek Baqsimi u spreju ostane dostupan djeci, što je ovdje slučaj jer će ga djeca i dalje primati besplatno.


– Mislim da je najvažnije da za njih ostane besplatan, a odrasli to mogu primati putem injekcije glukagona. Njihovo zdravlje ovom odlukom HZZO-a nije ugroženo.


Nije lijepo da se to odsad naplaćuje, ali lijek je skup i moramo na kraju krajeva razmišljati i o tome. Nama je bilo najvažnije da bude dostupan za malu djecu u vrtićima i školama.


Jasno da bi bilo idealno da je za sve besplatan, ali on se može dati u obliku injekcije većima, i to je u redu. Oni je mogu imati uza se u slučaju hipoglikemije, komentira dr. Manja Prašek, dijabetologinja i predsjednica Zagrebačkog dijabetičkog društva.