OTPAD NA ULICAMA

Na riječkom području sve više niču divlji deponiji. Milijune za sanaciju ovih “aleja smeća” na kraju plaćaju – svi

Marinko Glavan

SNIMIO: SERGEJ DRECHSLER

SNIMIO: SERGEJ DRECHSLER

Čistoća na zbrinjavanje divljih deponija i nepropisno odbačenog otpada na javnim površinama godišnje troši čak 3,6 milijuna kuna, a za taj bi iznos svake godine mogla nabaviti dva i pol nova kamiona za odvoz otpada ili čak tri puta pokositi sve zelene površine u Gradu Rijeci.



RIJEKA – Divlji deponiji na javnim površinama i u prirodi, unatoč sve dostupnijim i najčešće posve besplatnim načinima legalnog zbrinjavanja krupnog i građevnog otpada, sve su češća pojava na području grada Rijeke i okolnih naselja, potvrđeno nam je iz Komunalnog društva Čistoća. Na rastući broj deponija na mnogobrojnim lokacijama u zadnje vrijeme sve češće upozoravaju i građani putem društvenih mreža, a neki su se obratili i našoj redakciji, ogorčeni bezobzirnošću pojedinih sugrađana koji bacanjem otpada posvuda, ne samo što nagrđuju okoliš, nego nerijetko i ugrožavaju sigurnost prometa, kao i zdravlje stanovnika.


O kolikom je problemu riječ, ne samo ekološkom, zdravstvenom i estetskom, nego i financijskom, pokazuju podaci Čistoće, čiji radnici u zadnje vrijeme svakog mjeseca prosječno s ulica, javnih površina i iz prirode uklone više od 830 kubičnih metara nepropisno odbačenog krupnog otpada, za što se na godišnjoj razini izdvajaju milijunski iznosi.


SNIMIO: SERGEJ DRECHSLER


Samo zbrinjavanje takvog otpada KD Čistoća plaća 1.100 kuna po toni, čemu treba pridodati troškove uklanjanja, pripreme za zbrinjavanje i transporta.
Ako uzmemo samo cijenu zbrinjavanja, bez ostalih troškova, uz prosječnu masu krupnog otpada od 320 kilograma po kubičnom metru, ispada da Čistoća na zbrinjavanje divljih deponija i nepropisno odbačenog otpada na javnim površinama godišnje troši čak 3,6 milijuna kuna. Za taj iznos Čistoća bi, primjerice, svake godine mogla nabaviti dva i pol nova kamiona za odvoz otpada ili čak tri puta pokositi sve zelene površine u Gradu Rijeci.


Apsurd na Pehlinu




Račun za ovakvo neodgovorno i bezobzirno ponašanje pojedinaca na kraju plaćaju svi građani, a zbog relativno malog broja otkrivenih počinitelja i izrečenih kazni, divlji deponiji, nažalost, bujaju na sve strane s tendencijom sve bržeg i češćeg pojavljivanja. Neki od punktova u gradu već su godinama crne točke, a najgora je, da apsurd bude veći, ona na pristupnoj cesti za reciklažno dvorište na Pehlinu, gdje bezobzirni pojedinci i tvrtke već godinama uporno bacaju sve i svašta, iako dobar dio tog otpada mogu posve legalno i besplatno baciti u reciklažnom dvorištu do kojeg cesta vodi.


Popis crnih točaka

Iz KD-a Čistoća navode i popis punktova u Gradu Rijeci gdje se neprestano, tijekom cijele godine, ponavljaju situacije s glomaznim i građevnim otpadom na javnim površinama.
Riječ je o više lokacija na Podmurvicama i Turniću (Čandekova, Andree Benussija, Emilija Randića, Antuna Barca, Ivana Matetića Ronjgova), na Podvežici (Martina Kontuša i Vlade Grozdanića), na Gornjoj Vežici (Ratka Petrovića, Andrije Peruča), Krimeji (Ulica Krimeja, Drage Gervaisa), u gotovo svim ulicama na Srdočima i Škurinju, na području Škurinjske drage (ulice Rastočine i Jelićeva), na Zametu (Petra Jurčića, Bože Vidasa), Kantridi (Vere Bratonje, Pionirska i Bujska), Drenovi (Ivana Žorža, Drenovski put) te na području Svilna, a povremeno i u drugim dijelovima grada, uključujući i sam centar.

Na naš upit o tom divljem deponiju, iz Čistoće odgovaraju da stvaranje permanentnog komunalnog nereda na javnoj pristupnoj cesti na Pehlinu traje već godinama o čemu su upoznate sve nadležne službe Grada Rijeke, Rijeka prometa i KD Čistoća.


– Radi se o zaista velikim količinama (od 250 do 300 m3 mjesečno) nepropisno odloženog različitog krupnog i građevnog otpada kao i takozvanih salonit ploča koje KD Čistoća učestalo uklanja, gotovo na dnevnoj razini, upravo kako bi se osigurala prohodnost prometnice, i to najvećim dijelom o svome trošku. Dio se uklanja o trošku Grada Rijeke, temeljem izvanrednih naloga, a sukladno učestalim prijavama KD-a Čistoća Komunalnom redarstvu utvrđen je i manji broj počinitelja komunalnog nereda na navedenoj lokaciji te je istima izdana i mandatna prekršajna kazna. Nastanak nereda je permanentan, on se jednako tako i uklanja i ponovo nastaje, odgovaraju iz Čistoće, navodeći da su pokušavali na raznorazne načine spriječiti stalno bacanje otpada na toj lokaciji, no dosadašnji napori pokazali su se uzaludnima.


Neefikasna rampa


– Upravo da se suzbije stvaranje divljeg deponija na javnoj prometnici u vlasništvu Grada Rijeke koja je ujedno i pristupna cesta, kako za Reciklažno dvorište Pehlin, tako i za tvrtku RI-Beton d.o.o. te dio romskog naselja, postavljena je rampa na ulazu na navedenu pristupnu cestu. Kako je predmetna rampa na ulazu na pristupnu cestu trebala omogućiti prolaz djelatnicima RI-betona i određenim obiteljima romskog naselja izvan radnog vremena reciklažnog dvorišta, nadležne službe Grada su odlučile da se rampa podiže pozivom na određeni telefonski broj, no takvo rješenje nije polučilo rezultate jer se navedeni telefonski broj počeo zloupotrebljavati i dijeliti brojnim pravnim i fizičkim osobama koje neovlašteno i nepropisno odlažu otpad pa se stoga navedeno pokazalo nesvrsishodno.


Foto Marko Gracin


Upravo se stoga sada, a ne bi li se trajno spriječilo navedenu pojavu koja predstavlja značajan problem kako za Grad, stanovnike obližnjeg naselja tako i KD Čistoća, nastoji iznaći adekvatno rješenje koje bi spriječilo nastanak ovoga nereda i posve nepotrebnih troškova, odgovaraju iz Čistoće.


Otkrivanje i kažnjavanje počinitelja ključni su faktori za sprečavanje nastanka divljih deponija, a među najčešćim prekršiteljima su, upozoravaju iz Čistoće, pojedinci i tvrtke koji građanima nude usluge raščišćavanja podruma, tavanskih i drugih prostorija, odvoz starog namještaja, šute i slično te takve usluge uredno naplaćuju, da bi otpad jednostavno izbacili na nekom od divljih odlagališta, umjesto na zakonom propisani način.


– Na taj način varaju i građane i sustav, da ne naglašavamo da se često radi o ilegalnim tvrtkama koje su time u višestrukom prekršaju, naglašavaju iz Čistoće, dodajući da je problem i očiti nedostatak svijesti kod pojedinih neodgovornih građana.


Apel građanima


– Čudi činjenica što su svim korisnicima usluge KD-a Čistoća na cijelom području djelovanja na raspolaganju brojni dostupni i potpuno besplatni načini zbrinjavanja glomaznog ili zelenog otpada (odvoz glomaznog otpada do 2 m3 godišnje na kućnom pragu, čak 6 reciklažnih dvorišta), a da se komunalni nered i nadalje ne uspijeva suzbiti, što ukazuje na izostanak svijesti o ukupnom postupanju s otpadom i vlastitom okolišu. O svim je ispravnim mogućnostima zbrinjavanja otpada javnost nebrojeno puta informirana putem medija, obavijestima korisnicima na mrežnim stranicama Grada, putem jedinica lokalne samouprave u kojima KD Čistoća gospodari otpadom i same Čistoće, lecima na kućnu adresu te u intenzivnoj izravnoj komunikaciji. Sve to ukazuje, nažalost, da dio pojedinaca posve nonšalantno i bez bojazni od sankcija zanemaruje sve ove mogućnosti i svojim drskim i bezobzirnim ponašanjem učestalo krši komunalni red, odlažući različite vrste otpada na javne površine, pored samih spremnika za otpad, na različita mjesta koja uopće nisu predviđena za odlaganje otpada (primjerice uz rub javnih prometnica ili pored vlastitih stambenih objekata) pa čak i u prirodu, stoji u odgovoru Čistoće, uz zaključak kako se, nažalost, uz sve napore i dostupna rješenja, trend pojave divljih deponija i nepropisnog odlaganja krupnog otpada ne smanjuje, već upravo suprotno – raste.


– Iako KD Čistoća sav taj nered stalno prijavljuje komunalnom redarstvu i drugim nadležnim službama, kako bi otkrili počinitelje i spriječili ponavljanja, ovim putem još jednom apeliramo i pozivamo sve savjesne građane da prijave pojedince za koje znaju da svjesno rade nered i time svima nama čine posve nepotreban trošak. Neka što prije o počinitelju obavijeste komunalno redarstvo, po mogućnosti s fotografijama lokacije i imenom počinitelja. Jedino tako ćemo svi zajedno doći do ljepšeg i čišćeg grada, apeliraju iz komunalnog društva.