Ina

Na budućem koking postrojenju u riječkoj rafineriji postavljena kolona teška 166 tona

Marinko Glavan

Foto Ina

Foto Ina

Dizanje kolone odradile su dvije impozantne dizalice, od kojih glavna ima čak 500 tona. Njeno sastavljanje trajalo je tjedan dana.



Postavljena je prva, 166 tona teška i 55 metara dugačka kolona koja će biti dio novog postrojenja za obradu teških ostataka u Rafineriji nafte Rijeka, objavljeno je iz Ine.


Kolona je početkom godine dopremljena brodom iz Južne Koreje, a iz riječke luke do rafinerije na Urinju prevezena je posebnom pretovarnom baržom, zajedno s ostalim komadima opreme.


Foto Ina




– Umjetnost je bila i transport kroz rafineriju do lokacije postavljanja, a da bi se to odradilo uspješno, moralo se micati nekoliko rasvjetnih stupova.


Dizanje kolone odradile su dvije impozantne dizalice, od kojih glavna ima čak 500 tona. Njeno sastavljanje trajalo je tjedan dana.


Ova uspješno odrađena aktivnost uvod je u još zahtjevnije dizanje komora i frakcionatora koji su trenutačno na putu prema riječkoj luci, a čija se instalacija očekuje u svibnju, objavili su iz Ine na svom LinkedIn profilu.


Foto Ina


Izgradnja takozvanog koking postrojenja i pratećih objekata, među kojima su skladište za petrol koks i luka prekrcaja, započela je prije dvije godine.


Postrojenje bi, zajedno s pratećim objektima, trebalo biti pušteno u pogon do kraja 2024. godine, a ugovor za gradnju vrijedan 3,3 milijarde kuna Ina je sklopila s talijanskom tvrtkom KT-Kinetics Technology, dok je ukupna vrijednost cijelog projekta, s pratećim pogonima, oko četiri milijarde kuna.


Do sad je gotovo u cijelosti odrađen inženjering projekta, završena je nabava, pri čemu je više od 60 posto opreme već dostavljeno, a od važnijih dijelova očekuje se isporuka koksnih komora koje čine središte proizvodnog procesa u kojemu će teški ostaci nafte biti prerađivani u takozvane svijetle produkte, mahom diesel i benzin te petrol koks, što bi riječkoj rafineriji trebalo jamčiti dugoročno isplativo poslovanje, uz povećanje prerade sirove nafte na oko 4,5 milijuna tona godišnje.