
Pixsell
Europa ima konstrukcijske nedostatke, neravnoteže koje čine u konačnici neostvarivo, njezina fiskalna politika i vanjska politika, sve to skupa i ne može funkcionirati na način na koji funkcioniraju prave države...govorio je predsjednik
povezane vijesti
Predsjednik Republike Zoran Milanović u srijedu je rekao kako je Europa zapala u ozbiljnu demografsku krizu, ima “konstrukcijske nedostatke” te “evidentno zaostaje kao globalni igrač” premda je i dalje bogata i razvijena.
“Europa danas evidentno zaostaje kao globalni igrač i teško da će to više ikada biti, Europa je i dalje bogata, ona je razvijena, u njoj se dobro živi, ali ona je demografski, odnosno u smislu obnove populacije, definitivno zapala u ozbiljnu krizu”, rekao je Milanović u Brelima na otvorenju 15. međunarodnog znanstvenog skupa pod nazivom FEBST International Conference “Economic Policies, Business Perspectives, and Sustainability Transformation”.
Objasnio je da Europu promatra “kroz prizmu nekakvih vrijednosti, ali prije svega kroz hrvatski interes” koji još uvijek korespondira s onim što Europa trenutno predstavlja.
“Europa ima konstrukcijske nedostatke, dakle ima neravnoteže koje čine u konačnici neostvarivo, njezina fiskalna politika i vanjska politika, sve to skupa i ne može funkcionirati na način na koji funkcioniraju prave države, nacionalne države političkih nacija“, rekao je predsjednik Milanović.
Problematizirao je zamisao da se pet posto BDP-a izdvaja za obranu, prema najavama NATO-a da to države članice učine u idućem desetljeću. “Tjera nas se da trošimo pet posto BDP-a na obranu. Hrvatski nominalni BDP je gotovo 100 milijardi dolara, a pet posto je pet milijardi dolara. Hrvatska trenutno ističe kako smo blizu dva posto, a u stvari brojka je milijardu i tristo milijuna eura, to i dalje nije dva posto, ali je više nego ikada“, rekao je predsjednik istaknuvši da je puno važnije što se s tim novcem može kupiti i koliko možemo ojačati svoju sigurnost, svoju obranu, zaštititi svoje prirodno pravo na postojanje i neovisnost.
“To su pitanja na koja bi aktualna politika trebala dati odgovor”, smatra Predsjednik Republike.
Milanović je kazao da zaključci NATO-a nemaju zakonski karakter. Odluku o tome donosi Vlada, dodao je predsjednik, koji smatra da Hrvatska to ne može ispuniti. Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić ranije je istaknuo kako će sve članice na samitu u lipnju podržati povećanje izdvajanja za obranu, dodajući kako je Hrvatska do 2030. spremna dosegnuti tri posto.
“To nije zakon, ako NATO i donese takvu odluku na sljedećem samitu, to nema zakonski karakter. Hrvatska se sigurno neće protiviti takvim zaključcima, ali da ćemo ih biti u stanju provesti, hoćemo isto kao druge države – nećemo biti u stanju to provesti, to je previše. Hrvatska trenutno troši manje od 2 posto, što bi bilo dvije milijarde dolara, a pazite što je pet posto – to je 5 milijardi”, istaknuo je Milanović.
Proizvodnja dronova u Hrvatskoj?
Komentirajući Anušićeve izjave da bi Hrvatska mogla u EU postati vodeća u proizvodnji malih borbenih dronova, predsjednik je poručio kako bi volio da je to moguće.
“To znači da bismo i mi mogli za svoje potrebe nabaviti nešto što je proizvedeno u Hrvatskoj i to vjerojatno po boljoj cijeni jer iznosi koji se trenutno daju za borbene sustave su stravični. Neki dan je Indija ostala bez jednog Rafalea u tren oka, a platili su ga više od 200 milijuna eura. No, neke stvari su zadane, mi ne možemo kupovati od Kineza ili Rusa, ali onda smo na jako suženom tržištu i nema tu Vlada nekakav manevarski prostor, ali ono što ima je da ipak vodi računa o tome da to ne preplaćujemo”, ustvrdio je.
Sveučilištu u Splitu poručio je da vodi računa o tome gdje će biti na rang listama sveučilišta jer i to nešto govori. “Govori to da zemlja s jako visokim visokim nominalnim BDP-om ne može biti zemlja u kojoj se loše živi. Tako i vi, ako ste visoko na rang listama sveučilišta, to govori da ste dobri, da radite i mijenjate percepciju, dojam jednog kraja koji se doživljava nepravedno kao prostor u kojem se živi od kratkotrajne pozicijske rente par mjeseci godišnje. To nije dobar imidž, mijenjajte to i u tome vas kao pokrovitelj podržavam”, poručio je Milanović.
FEBST International Conference međunarodni je znanstveni skup koji se održava od 1995. godine te je do sada okupio preko 2200 autora s više od 1700 radova iz više od 60 zemalja cijeloga svijeta, s ciljem djelovanja kao mjesto dijaloga između eminentnih svjetskih znanstvenika i stručnjaka te promoviranja razmjene znanja i inovacija. Ovogodišnji, 15. po redu FEBST organizirao je Ekonomski fakultet Sveučilišta u Splitu.
Sastanak Vijeća za obranu: “Bolje ikad nego nikad”
Predsjednik Republike Zoran Milanović komentirao je činjenicu da se Vijeće za obranu sastaje tek nakon tri i pol godine rekavši “bolje ikad nego nikad” te najavio da će jedna od tema biti i vojni rok, dok je o NATO-ovu planu povećanja izdvajanja za obranu na pet posto rekao da RH to ne može ispuniti.
“Razgovarali smo da bi to bilo između dva izborna kruga, to je bio zajednički stav, raspravit ćemo neke dokumente, neke smo trebali davno, ali, iako ne volim tu poštapalicu, bolje ikad nego nikad”, kazao je Milanović nakon što je s premijerom Andrejem Plenkovićem za ovaj petak dogovoreno sazivanje Vijeća za obranu, koje se posljednji put sastalo prije tri i pol godine.
Na Vijeću će se raspraviti vojni dokumenti koje je Vlada uputila predsjedniku – nacrt Strategije obrane RH i Dugoročnog plana razvoja Oružanih snaga RH.
“Neki dokumenti su u mojoj ingerenciji, neke Vlada i vladajuća većina može donijeti formalno i bez mene, ali bilo bi dobro da se dogovorimo jer kasnije to može imati, a ne bi trebalo imati, daljnje reperkusije na upravljanje vojskom”, dodao je predsjednik.
Pa će tako jedna od tema sastanka Vijeća za obranu biti i uvođenje obvezne temeljne vojne obuke u trajanju dva mjeseca. Milanović to pozdravlja.
“Svatko se od toga može izuzeti i tražiti civilnu formu služenja vojnog roka, ali mislim da je ovo, kako je zamišljeno, bolje od onog što imamo trenutno, a trenutno nemamo ništa. Ostajemo bez pričuve i potrebno je da se motivacijom veći broj ljudi nagovori da se uključe u obuku, koja traje dva mjeseca, kraće ne može, i to je prekratko, ali i to je bolje nego što je bilo do sada”, rekao je.
Na pitanje novinara nakon otvaranja međunarodnog znanstvenog skupa “FEBST International Conference” u Brelima je li ovo početak “zatopljenja” odnosa s premijerom Plenkovićem, Milanović je podsjetio kako je on i do sada predlagao sazivanje Vijeća za obranu.
“Koliko sam puta zvao na sazivanje tog tijela i Vijeća za nacionalnu sigurnost zadnje tri godine? Trideset puta, pretjerujem, deset puta, ali bolje ovako nego onako”, rekao je.