
Pixabay
Poljakinja (30), trudna s fetusom kojem su dijagnosticirane teške abnormalnosti, primljena je u lokalnu bolnicu u 22. tjednu trudnoće nakon što joj je pukao vodenjak. Žena je umrla od septičkog šoka - liječnici su odustali od izvođenja pobačaja koji joj je mogo spasiti život
povezane vijesti
Tri liječnika u Poljskoj osuđeni su na zatvorske i uvjetnu kaznu zbog smrti žene koja je umrla od komplikacija u trudnoći nakon što su odustali od izvođenja pobačaja koji joj je mogao spasiti život.
Slučaj je izazvao masovne prosvjede jer je povezan sa zakonima o pobačaju u zemlji, koji su među najstrožima u Europi.
List Gazeta Wyborcza u petak je osude nazvao “prekretnicom u povijesti borbe poljskih žena za svoja prava, odnosno borbe za ljudska prava”.
Skupina Ženski štrajk izjavila je za novinsku agenciju PAP da je to, koliko znaju, prva presuda te vrste u Poljskoj.
Incident se dogodio 2021. godine u južnopoljskom gradu Pszczyni, nedugo nakon što su pooštreni zakoni o pobačaju.
Poljakinja (30), trudna s fetusom kojem su dijagnosticirane teške abnormalnosti, primljena je u lokalnu bolnicu u 22. tjednu trudnoće nakon što joj je pukao vodenjak. Liječnici su čekali da fetus umre prirodno, ali žena je umrla od septičkog šoka.
Sud u Pszczyni rekao je da su postupci liječnika ugrozili život žene te ih je proglasio krivima za medicinski nemar.
Jedan liječnik osuđen je na 18 mjeseci zatvora, dok je drugi dobio kaznu od 15 mjeseci. Oboje su dobili zabranu bavljenja medicinom šest godina.
Njihov nadzornik dobio je uvjetnu kaznu od godinu dana i četverogodišnju zabranu profesionalnog rada. Prema PAP-u, presuda donesena u četvrtak još nije pravomoćna.
Stroga ograničenja pobačaja
Pod prethodnom desničarskom vladom, poljski Ustavni sud presudio je 2020. da pobačaji više nisu dopušteni čak ni u slučajevima kada fetus ima teške abnormalnosti. Od tada su legalni pobačaji dopušteni samo u slučajevima silovanja, incesta ili kada je život žene u opasnosti.
Godine 2024., sadašnja vlada lijevog centra pokušala je liberalizirati zakone o pobačaju, ali nije uspjela donijeti reforme – čak ni skromne poput ukidanja kaznenih sankcija za pomaganje pri pobačaju.
Prema važećem zakonu, ne samo medicinsko osoblje već i partneri, supružnici i članovi obitelji mogu se suočiti s pravnim posljedicama zbog pomaganja nekome da izvrši pobačaj.
Nekoliko je žena umrlo posljednjih godina u okolnostima sličnim slučaju Pszczyna, a svaka ta smrt izazvala je prosvjede diljem zemlje.
Ministrica zdravstva Izabela Leszczyna izjavila je tijekom suđenja da bolnice imaju jasne smjernice za izvođenje pobačaja kada je život ili zdravlje žene u opasnosti.
Život žene uvijek mora biti na prvom mjestu, rekao je predsjednik Poljskog društva ginekologa i opstetričara, Piotr Sieroszewski. Međutim, kritizirao je stalne pravne nejasnoće u propisima ministarstva, pozivajući na jasniju zaštitu liječnika.