Ženska ustrajnost

Lađarice u plavom. Policajke odložile pištolje i lisice pa u ruke uzele – vesla

Marina Vukšić

Među lađaricama su policijske službenice iz različitih rodova policije i različitih policijskih uprava



Na inicijativu Nikoline Kuvačić, policijske službenice iz Sektora kriminalističke policije PU istarske, koja već godinama gorljivo prati natjecanja lađa u Metkoviću, Ministarstvo unutarnjih poslova će na ovogodišnjem Maratonu lađarica imati svoju žensku posadu nazvanu »Lađarice u plavom«.


Među lađaricama su policijske službenice iz različitih rodova policije i različitih policijskih uprava, od 22 do 46 godina, neke su i majke, a sve su se prije ove sportske pustolovine bavile sportom, uglavnom trčanjem i vježbanjem u teretani. Dio njih sudjelovao je i na natjecanju za najspremnijeg policijskog službenika i službenicu »Štit Domovine«, koje će se ove godine prvi put održati u Istri, točnije u okolici Pule.


Maraton lađa sastoji se od dva natjecanja, onog u kojem sudjeluju ženske posade i koje se održava drugog četvrtka mjeseca kolovoza, dakle 8. kolovoza ove godine, te drugog natjecanja, onog poznatijeg, u kojem sudjeluju muške posade.





Nikolina Kuvačić


U službenim uniformama

Ženska ustrajnost


Ženski maraton, odnosno ‘’Maraton lađarica’’ ove godine bilježi svoje 11. izdanje. No, to što je mlađe od muškog natjecanja ne znači i da je manje atraktivan.


Vidjeti 12 žena kako se bore s Neretvom i pritom joj ostavljaju svu svoju energiju i snagu posebno je zanimljivo. Kada se uzme u obzir da su te žene do trenutka starta maratona morale uz sve svoje dnevne obaveze, obitelj, djecu, posao, odrađivati i treninge kako bi savladale Neretvu onda se, bez imalo pretjerivanja, može reći da je to jedan nadasve hvale vrijedan podvig.


Posada se sastoji se od 12 članica i jedne rezerve. U lađi je deset veslačica, parićarka ili kormilarka i jedna zamjena koja se nalazi na provi, odnosno pramcu ili sredini lađe te može zamijeniti bilo koju veslačicu po potrebi tijekom utrke.


– Nikolina je pronašla trenera te su načelno dogovorili kako bi trebao izgledati cijeli proces treninga, a potom je počela slagati ekipu koja bi mogla predstavljati Ministarstvo unutarnjih poslova. Neke kolegice su se malo dvoumile, a neke su bile odmah na prvu hrabre iako nikada prije niti na televiziji nisu vidjele kako lađa izgleda. Kod izbora članica ekipe bilo je bitno da se bave nekim sportom i da su u treningu kako bi mogle odrađivati zadano. Iako je cijela ova priča donekle proizašla iz čisto sebičnih razloga, vrlo brzo se ta želja i energija pretočila i na druge članice ekipe. Ta neka ženska ustrajnost i želja da svima pokažemo kako uz posao i privatne obaveze možemo i ovo, iz individua stvorila je tim, kazala je Suzana Sokač, glasnogovornica PU istarske, jedna od članica posade.


Sreća je, kažu »Lađarice u plavom«, što su naišle na potporu rukovoditelja, posebice načelnika PU istarske Alena Klabota, koji im je bio vjetar u leđa za predstavljanje inicijative Ravnateljstvu policije.



Jako snage


Suzana Sokač, PU Istarska

Naporni treninzi


Budući da Ministarstvo unutarnjih poslova podržava sportaše u svojim redovima i svjesno je važnosti bavljenja sportom za bolje obavljanje policijskih poslova i zdraviji život djelatnika, podržalo je incijativu te smo krenuli u realizaciju projekta pod okriljem Policijske akademije »Prvi hrvatski redarstvenik« i stručnim vodstvom voditelja Službe za policijski trening Maria Culeja.


Posada je započela s treninzima još u prosincu, i to prema tjednim planovima koje nam je dostavljao trener.


– Ta prva faza treninga odrađivala se individualno, a naglasak je bio na stvaranju čvrste baze kondicijske pripreme kroz treninge snage i izdržljivosti tako da smo četiri puta tjedno radile kružne treninge snage i trčale ili vozile bicikl. U ožujku je počela druga faza treninga koja uključuje veslanje tako da se u pravilu svaki drugi tjedan nalazimo na Jarunu kako bi odrađivale zajedničke veslačke treninge.


U danima kada nisu na Jarunu djevojke nastavljaju s treninzima snage i kardiotreninzima te vježbanjem tehnike zaveslaja na suhom.


– Treninzi su naporni i iziskuju dosta vremena, kako oni koje odrađujemo individualno, tako i treninzi veslanja, no s obzirom na dobru atmosferu koja vlada u ekipi, ne padaju nam teško. Ima trenutaka kada je nekoj od nas teže, nekoga boli rame ili zadnja loža, no tada druge potegnu i odbrojavamo te posljednje metre zajedno. Jedna smo drugoj potpora i u vrlo kratkom roku smo zaživjele kao tim. A kada je tim složan, sve se može, kazala je Nikolina Kuvačić.


Lađarice priznaju da je zahtjevno balansirati ovakve treninga s policijskim poslom, koji je sam po sebi zahtjevan i traži odricanja, no uz podršku obitelji, kolega i rukovoditelja, zasad uspijevaju uspješno obavljati i poziv koji su odabrale i treninge koji će im omogućiti da pokažu što mogu »žene u plavom«.


Guraju više od jedne tone

Lađa, autohtono plovilo iz Doline Neretve, teži između 500 i 700 kilograma, a dugačka je oko osam metara. S posadom prelazi težinu od jedne tone.
»Lađarice u plavom« trenutno koriste lađu i opremu Udruge lađara Zagreb.
– Time su nam uvelike olakšali dio veslačkih priprema, a čemu smo iznimno zahvalne, što samo pokazuje da sport treba biti više od natjecanja; treba promicati međusobnu podršku i pozitivnu atmosferu, kazala je Sokač.



Do granica boli


Trener ‘’Lađarica u plavom’’ je policijski službenik Jedinice specijalne i interventne policije PU zagrebačke Štefo Lutz, koji iza sebe imao dugogodišnje profesionalno iskustvo u veslanju. Apsolutni je prvak Republike Hrvatske u svim kategorijama sprinta i maratona u kanuu jednokleku, a iako sada paralelno balansira između posla i veslanja, nastoji ostati aktivno uključen u sport koliko god je to moguće. Isto tako posjeduje i bogato iskustvo u treniranju lađara, surađivao je s ekipom Gusara iz Komina, Spartom iz Bjelovara, a bio je i trener Zagrebačkim lađarima, koji su posljednje dvije godine osvojili prvo mjesto na Maratonu lađa.


Ženski maraton obuhvaća dionicu od oko 10 kilometara, s trajanjem od gotovo jednog sata intenzivnog napora. U jednoj minuti veslačice izvedu oko 60 zaveslaja, što znači da u 60 minuta naprave oko 3.600 ponavljanja, pri čemu je svaki zaveslaj težak otprilike 30 kilograma preko cijelog tijela. Kada se to zbroji, dolazimo do impozantne cifre od 108.000 kilograma.


Prosječno žensko tijelo nije konstitucije koja može podnositi takve napore, stoga je trener Štefo plan treninga za novu ekipu morao prilagoditi kako bi stvorio iznadprosječnu izdržljivost i sposobnost za podnošenje boli.


– Veslanje lađe, kao specifičan sport, zahtijeva pažljivo i detaljno vođenje kroz faze motoričkog učenja bez preskakanja koraka ili traženja prečaca. Uspjeh »zimskog treninga« sada postaje vidljiv, a napredak je iznimno dobar, istaknula je Amela Zukanović iz Interventne jedinice policije Pula.


Slobodanka Gvero, njena kolegica iz pulske policijske postaje, kazala je da članice posade zasad uživaju u ovom pripremnom dijelu.


– Veselimo se svakom novom zaveslaju i svakom napretku, pogotovo kad vidimo smiješak na trenerovom licu jer, budimo iskreni, nije baš očekivao da ćemo ovako ozbiljno pristupiti veslanju. Ono što možemo reći je da se trudimo na svakom treningu – do granice boli pa i više. Trudimo se i dat ćemo sve od sebe kako bismo opravdale povjerenje koje nam je ukazalo Ministarstvo unutarnjih poslova, dajući podršku ovom projektu. Nadamo se i da ćemo na ovaj način osvijestiti snagu žena i pokazati što sve policijske službenice – uz izuzetno zahtjevan posao, uz obitelj i svakodnevne obaveze – mogu postići svojom voljom, željom i snagom. Možda i potaknuti neke mlade djevojke da nam se pridruže i postanu dio naše plave obitelji, a kroz koju godinu možda i dio »Lađarica u plavom«, naglasila je Gvero.


– Možda je prerano govoriti o očekivanjima. Do prvog treninga većina nas nije se poznavala međusobno, a kamoli veslala zajedno. Na startu u Metkoviću dočekat će nas ekipe koje veslaju godinama na Neretvi, a mi još nismo ni sjele u lađu na rijeci. Imamo veliko poštovanje prema tome, zaključila je Irena Paula Ištok iz PU primorsko-goranske.



Slobodanka Gvero i Nikolina Kuvačić iz PU Istarska

Posada za Neretvu

Nikolina Kuvačić, PU istarska, Sektor kriminalističke policije,
Slobodanka Gvero, PU istarska, Policijska postaja Pula
Amela Zukanović, PU istarska, Interventna jedinica policije
Suzana Sokač, PU istarska, glasnogovornica
Irena Paula Ištok, PU primorsko-goranska, Policijska postaja Krk
Ines Matec Mamuzić, Ravnateljstvo policije, Ured glavnog ravnatelja
Ana-Marija Mustapić, PU zagrebačka, VI. Policijska postaja Zagreb
Amela Fejzić, PU zagrebačka, I. Policijska postaja Zagreb
Nives Šimić, PU zagrebačka, VI. Policijska postaja Zagreb
Maja Kesić, PU zagrebačka, IV. Policijska postaja Zagreb
Martina Radman, PU sisačko-moslavačka, Postaja granične policije Gvozd s ispostavom Bojna
Iva Đurić, PU brodsko-posavska, Postaja granične policije Slavonski Brod