London Bridge is down

Kraljičina smrt pokreće protokol “Operacija jednorog”, a ovo su detaljni planovi sprovoda

S.M.

Foto: REUTERS

Foto: REUTERS

Posebna razina akcije tražit će se od svih vojnih i sigurnosnih službi



Smrt kraljice Elizabete u Škotskoj pokrenula je plan za nepredviđene situacije, protokol naziva “Operacija jednorog”. Plan se odnosi na drugačije pogrebne procedure iz razloga što je kraljica preminula u Edinburgu, a ne u Londonu pa se sada prati alternativni proces prenošenja njezina lijesa u britansku prijestolnicu. Operacija nosi naziv jednorog jer se radi o biću koje je zaštitni znak, odnosno nacionalna životinja Škotske.


Za slučaj kraljičine smrti, spreman je protokol “Londonski most”, a tajni kodni naziv kojim se prenosi poruka o njezinoj smrti je: “Pao je londonski most”, piše Daily Mail.


Za planove je zadužen maršal Edward Fitzalan-Howard (Vojvoda od Norfolka) koji brzinski priprema vremenski okvir ne bi li se sve obavilo u strogo zadanom roku.




Kraljevska obitelj već je stigla u Balmoral zajedno s novim kraljem Charlesom, a protokol nalaže da u nadolazećim danima održe bdijenje oko kraljičina lijesa u katedrali St. Giles u Edinburgu.


Kako teku pripreme za sprovod, tako automatski teku i pripreme za krunjenje novoga kralja koji je automatski preuzeo titulu iako protokol nalaže da se proglasi novim kraljem dan nakon kraljičine smrti.


Ova se radnja odvija na sastanku posebnog vijeća u londonskoj Palači St. James, a kodno ime postupka glasi “Operacija proljetna plima”.


Suspendirat će se škotski parlament, a kraljičino tijelo Kraljevskim će se vlakom prevesti u Edinburgh što je putovanje koje traje više od pet sati.


Sutradan će se njezin lijes dostaviti u kraljevsku kriptu spomenute katedrale zbog mise.


Nakon toga ponovno slijedi putovanje Kraljevskim vlakom prema prema Buckinghamskoj palači u Londonu.


Ako se putovanje slučajno bude moralo odviti zračnim putem, pokreće se poseban protokol, a u tom će slučaju lijes prevesti avionom (RAF Brize Norton ili RAF Northholt).


U svakom slučaju, lijes će dočekati premijer i članovi njezina kabineta prilikom dolaska u London. Nakon što kraljičin lijes stigne u London, slijedi osam službenih dana žalosti koji će završiti njezinim sprovodom u Westminsterskoj opatiji.


Ministarstvo obrane će organizirati počasni pozdrav oružjem na svim pozdravnim stranicama. Bit će proglašen nacionalna minuta šutnje.


Premijer će potom imati audijenciju kod novog kralja, a u 18 sati kralj Charles će se obratiti naciji.


Poseban protokol za medije


Posebna razina akcije tražit će se od svih vojnih i sigurnosnih službi, uključujući ogromnu sigurnosnu operaciju koja će pratiti vjerojatno nezapamćenu količinu mnoštva i putničkog kaosa koje će izazvati.


Na dan sprovoda bit će zatvoreni burza i banke. Između sprovoda i nove krunidbe moglo bi proći čak i do godinu dana, a u to doba će se morati redizajnirati brojni državni simboli – od novčanica i kovanica, do poštanskih marki i drugih memorabilija. Također, morat će se mijenjati i riječi himne koje danas glase ‘Bože, čuvaj kraljicu’ u ‘Bože, čuvaj kralja’.


Poseban protokol moraju slijediti i mediji, a nakon gafa koji je nastao 2002. godine kad je voditelj BBC-a Peter Sissons u crvenoj kravati objavio smrt kraljice Majke, svi su voditelji dobili crne kravate koje drže pri ruci.