Wagner grupa

Kako Putin “denacificira” Ukrajinu: Poslao plaćenike povezane s neonacističkim ekstremistima

Portal Novi list

Foto Screenshot Twitter

Foto Screenshot Twitter

S obzirom na Putinove apsurdne zahtjeve za 'denacifikaciju' Ukrajine, predlažemo da prvo iskorijeni neonaciste u vlastitim redovima prije nego upire prstom u druge, poručuje Adam Hadley



Ruski plaćenici koji se bore u Ukrajini, uključujući Wagnerovu skupinu koju podupire Kremlj, povezani su s krajnje desnim ekstremizmom, uključujući organizaciju koju su SAD označile kao terorističku, otkriva analiza koju prenosi The Guardian.


Iako Vladimir Putin kaže da je njegova “specijalna vojna operacija” usmjerena na “denacifikaciju” Ukrajine, istraga je otkrila veze između proruskih snaga i nasilnog desničarskog ekstremizma, uključujući one koji su izravno povezani s Wagnerom.


Jedna objava u aplikaciji za razmjenu poruka Telegram, od 15. ožujka, prikazuje zastavu Ruskog carskog pokreta (RIM), paravojne organizacije ruskih rasista koju SAD navodi kao terorističku, a koju koriste separatisti koje podržava Moskva u Donjecku. Objavu je podijelio proputinovski kanal.


Što je Rusich?




Velik dio ekstremističkog sadržaja, objavljenog na Telegramu i ruskoj platformi društvenih medija VKontakte (VK), odnosi se na krajnje desničarsku jedinicu unutar Wagner grupe pod nazivom Rusich. Takav se sadržaj objavljuje i u drugim prokremaljskim online zajednicama, od koji neke nose ime i logotip Wagner grupe.


https://twitter.com/taupehat/status/1501465869121048577?s=20&t=leCFrFRgxSwRxmtkXHxTVg


Adam Hadley, izvršni direktor Tech Against Terrorism, inicijative sa sjedištem u Londonu koju podržava Izvršna uprava UN-a za borbu protiv terorizma, rekao je da njihova analiza pokazuje da su snage koje podržava Rusija, uključujući Wagner Group, “gotovo sigurno povezane s ekstremnim krajnje desničarskim organizacijama”.


Hadley je dodao: “S obzirom na Putinove apsurdne zahtjeve za ‘denacifikaciju’ Ukrajine, predlažemo da prvo iskorijeni neonaciste u vlastitim redovima prije nego upire prstom u druge.”



Jedna od najtajnovitijih organizacija u Rusiji, Wagner grupa službeno ne postoji. Međutim, izvješća upućuju na to da se stotine njezinih članova bore u Ukrajini. Nedugo nakon invazije pojavila su se izvješća da su plaćenici Wagnera djelovali u Kijevu, pod naredbom Kremlja da likvidiraju ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.



U privatnim grupama za razmjenu poruka u Rusiji pojavljuju se objave kojima se promovira regrutacija nove brigade plaćenika za borbu u Ukrajini. Nedavno je ruski ministar obrane Sergej Šojgu objavio da se 16.000 boraca s Bliskog istoka dobrovoljno prijavilo za borbu na strani Rusije.


Jedan račun na VK-u posvećen je Rusich “diverzantskoj i jurišnoj izviđačkoj skupini” koja djeluje u Ukrajini. Logo Rusich prikazuje slavensku svastiku poznatu kao Kolovrat.


Mučili i ubijali po Siriji i Libiji


Još jedna nedavna objava na VK-u navodi Rusich kao dio koalicije separatističkih skupina i milicija, uključujući ekstremno desničarsku skupinu Rusko nacionalno jedinstvo.


Jedna slika koju je na VK-u podijelio račun povezan s Rusichom prikazuje borce, navodno u Ukrajini, kako drže zastavu Valknut, simbol koji također često prisvajaju bijeli suprematisti.


Foto Reuters


Prijavljeno je da plaćeničke jedinice regrutirane za Wagnera dobivaju imena poput “Jastrebovi”, vjerojatno zbog narušenog ugleda ove skupine nakon ponovljenih optužbi za kršenje ljudskih prava u operacijama Wagnerovih plaćenika po Siriji i Libiji.


Analiza Tech Against Terrorism otkrila je istaknuti Telegram kanal povezan s Wagner Grupom koji je u svibnju 2021. dijelio sliku Kolovrata navodno iscrtanog na litici u Palmyri u Siriji.


Također su pronašli Telegram kanale – koji se na ruskom nazivaju “Wagner PMC” – koji 4. ožujka dijele snimke i memove koji se odnose na mučenje i odrubljivanje glave sirijskog zarobljenika u zločinu Wagnerovih plaćenika 2017. godine.



Wagnerova skupina prvi je put identificirana 2014. godine, kada je podržavala proruske separatiste u sukobu u istočnoj Ukrajini. U vlasništvu je Jevgenija Prigožina, jednog od Putinovih najbližih saveznika, nazvanog i Putinovim kuharom.


Od tada provode tajne operacije diljem Afrike i Bliskog istoka.


Vojni stručnjaci vjeruju da plaćenici omogućuju Kremlju – koji je uvijek poricao bilo kakve veze s plaćeničkim skupinama – da smanji broj svojih žrtava.