Poskupljenje

Izračun je jasan: Prosječno hrvatsko kućanstvo od 1. travnja morat će ovoliko izdvojiti za plin

Portal Novi list

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Prosječna obitelj u Hrvatskoj sada plin godišnje plaća 4.950 kuna. Bez Vladine intervencije taj godišnji trošak narastao bi za 3.762 kune



Nakon što je Vlada predstavila mjere kojima želi ublažiti udar na njihov standard građani, posebice oni koji za ogrjev koriste zemni plin, počinju računati koliko će koja od tih mjera imati utjecaja na njihov kućni proračun


Vlada je, podsjetimo, odlučila spustiti PDV na plin s 25 na pet posto, i to od 1. travnja ove godine do 31. ožujka iduće godine. Nakon tog razdoblja plin i toplinska energija trajno će ostati na stopi PDV-a od 13 posto, odnosno izjednačit će se s električnom energijom.


Izravna potpora


Uz to, Vlada će svim kućanstvima subvencionirati cijenu plina, i to izravnom potporom od 10 lipa po kilovatsatu, odnosno oko 20 posto projicirane cijene od 66 eura po megavatsatu. Mjera koja se odnosi na tu subvenciju koštat će 600 milijuna kuna.




Vodeći se ovim podacima, Glas Slavonije piše kako bi kada je riječ o plinu, on bi od 1. travnja trebao biti čak 76 posto skuplji, no uz Vladine mjere taj će porast iznositi najviše 20 posto, ovisno o cijenama na burzi.


Trenutna cijena plina za kućanstva (jest 0,326 kuna za kilovatsat, s očekivanim poskupljenjem od 76 posto cijena mu raste na 0,574 kune. Ublažavanjem porasta smanjenjem PDV-a na pet posto cijena pada na 0,482 kune, a dodatnim smanjenjem izravnom potporom po računu od 10 lipa po kilovatsatu cijena plina bit će 0,382 kune.


Prosječan trošak


Prosječna obitelj u Hrvatskoj sada plin godišnje plaća 4.950 kuna. Bez Vladine intervencije taj godišnji trošak narastao bi za 3.762 kune, odnosno prosječno kućanstvo plin bi godišnje plaćalo čak 8712 kuna ili mjesečno 726 kuna.


Samo snižavanjem stope PDV-a s 25 na pet posto računi bi rasli za 48 posto, odnosno za 2.376 kuna, a s izravnom subvencijom prema kućanstvima porast će iznositi do 20 posto


. To znači da će prosječno hrvatsko kućanstvo od 1. travnja godišnje morati izdvojiti do 990 kuna više za plin ili 82,50 kuna više mjesečno.


Primjerice, za kućanstva u Osijeku, opskrbljivač je HEP Plin. I u zimskim mjesecima, potrošnja se za, primjerice, samostojeću, izoliranu kuću površine 100 kvadrata kreće između 250 i 350 kubika mjesečno, neka prosjek bude 300 kubika.


To je 2850 kilovatsati i taj račun, s PDV-om, iznosi 906 kuna. U isto vrijeme iduće godine, uz Vladine mjere, taj će račun biti uvećan za 17 posto, dakle iznosit će 150 kuna više. Bez Vladinih mjera bio bi skuplji za bar još 500 kuna.


Umirujuća vijest za građane, ali i poduzetnike trebala bi biti ta da analitičari ocjenjuju kako će se tijekom ove godine cijene plina na globalnom tržištu stabilizirati.