(Ne)zamisliva koalicija

“Za dom spremni” razbio prekretničku ideju. Ideološki moratorij na suradnju SDP-a, Mosta i Možemo! ipak je teško moguć

Dražen Ciglenečki

Foto Mateo Levak / Patrik Macek PIXSELL / iStock

Foto Mateo Levak / Patrik Macek PIXSELL / iStock

Pitanje ovog pozdrava nije od presudne važnosti za hrvatsko društvo, ali daleko od toga da je minorno



U politici se stvari ponekad jako brzo promijene, odjednom se zna dogoditi nešto prekretničkog karaktera. Nitko, primjerice, nije ni pomišljao da bi Ivo Sanader mogao podnijeti ostavku na sve dužnosti i povući se iz politike.


No, trenutačno se čini da smjene vlasti u Hrvatskoj nikako ne može biti bez postizborne suradnje SDP-a, Možemo! i Mosta. Toga su svjesni i pojedinci unutar ovog političkog trokuta, pa jedan od njih, Nino Raspudić (Most), predlaže proglašenje svojevrsnog ideološkog moratorija u cilju okončanja vladavine HDZ-a.


Rasprava u Saboru u srijedu pokazala je, međutim, iznova koliko bi takvo što bilo teško izvedivo, ako bi uopće bilo moguće. Svaka se vlada naprosto mora očitovati o brojnim temama, od kojih su neke i svjetonazorski osjetljive.




Što kada bi se eventualna vlada koju bi formirale navedene lijeve i desnije opcije trebala odrediti prema skupu na kojem se klicalo – Za dom spremni? Kao prvo, nije nezamislivo da bi istaknuti mostovac Miro Bulj, možemo to zaključiti na temelju njegovog ovotjednog saborskog ispada, bio među onima koji bi uzvikivali ustaški pozdrav. Bulju je netko rekao da je ZDS sasvim prihvatljiv »u kontekstu Domovinskog rata« jer ga HOS-ovci imaju u grbu, ali to je, naravno, besmislica.


Čak i kad bi većina u Hrvatskoj smatrala da je »Za dom spremni« danas sasvim u redu, ne bi to olakšalo funkcioniranje vlade Mosta i dvije lijeve stranke jer se SDP i Možemo! još dugo neće s tim složiti. Njihovim je zastupnicima u srijedu bilo neugodno slušati Bulja. Sandra Benčić protestirala je zbog »ustaških, zapravo fašističkih i nacističkih pozdrava u hrvatskom parlamentu«. Buljev kolega Nikola Grmoja pokušavao je objasniti da je »Slava Ukrajini« isto što i »Za dom spremni«, ali nije to dojmilo njegove potencijalne saveznike u rušenju HDZ-a.


Pitanje pozdrava »Za dom spremni« nije od presudne važnosti za hrvatsko društvo, ali daleko od toga da je minorno.


Dovoljno je za takvu ocjenu bilo pratiti strast koju je taj, kako ga naziva i Zlatko Hasanbegović, simbol ustaškog pokreta izazvao u srijedu među zastupnicima, pa se predsjednik Sabora Gordan Jandroković eskalacijom nervoze u dvorani i uplašio za vlastitu sigurnost.


Netko bi mogao reći da ni Andrej Plenković i Milorad Pupovac nemaju identično mišljenje o »Za dom spremni«, a već godinama su u čvrstoj koaliciji. No, plod je to uvjerenja SDSS-ovaca da moraju biti uz vlast i u tu su svrhu skloni puno toga prešutjeti. Bulj nije čovjek koji će šutjeti, i stoga je moguća suradnja SDP-a, Možemo! i Mosta od srijede vjerojatno dalja nego što je bila.