POREZNI NADZOR

Veliki nadzor fiskalizacije u Hrvatskoj. Račune ne izdaje više od polovine kontroliranih obveznika

Aneli Dragojević Mijatović

Ilustracija / Foto: D. KOVAČEVIĆ

Ilustracija / Foto: D. KOVAČEVIĆ

U prvih pet mjeseci ove godine obavljeno je 3.109 nadzora fiskalizacije, a nepravilnosti su utvrđene u 58 posto nadzora



Od 1. siječnja do 22. lipnja ove godine izdan je 1.088.580.201 račun, dok je iznos računa za isto razdoblje bio viši od 16,1 milijardu eura. Za isto razdoblje lani računa je bilo 1.062.638.649, a iznos veći od 13,4 milijarde eura.


Dakle, računa je u 2023. godini u odnosu na 2022. više za 2 posto, a njihov iznos je veći za 20 posto, odgovorili su iz Porezne uprave na naš upit o zadnjim podacima za fiskalizaciju. Iz tih je podataka vidljivo da je broj računa u ovoj godini tek nešto veći (za 2 posto), dok su iznosi računa veći za petinu nego lani.


Ta se diskrepancija vjerojatno može pripisati većim cijenama i rastućoj inflaciji koja na godišnjoj razini usporava, no još je prisutna, najviše kada je u pitanju ono što čini najveći udio potrošačke košarice, a to je hrana.




No, iz Porezne dalje navode da je »za razdoblje od 1. siječnja 2023. do 22. lipnja 2023. najviše računa, odnosno najveći iznos, fiskaliziran u djelatnosti G-Trgovina na veliko i malo; popravak motornih vozila i motocikala, 64 posto«.


Snimanje prometa


Poreznu smo dalje pitali provodi li se porezni nadzor, možda i pojačan sada zbog sezone, te je li bilo kršenja zakona, koliko je ustanovljeno prekršaja, koliko objekata uhvaćeno da ne izdaje račune te jesu li zatvarani. Dojavljuju li građani sami nepravilnosti na koje nailaze i koliko, upitali smo još Poreznu.


Iz Porezne odgovaraju da »u cilju sprečavanja sive ekonomije, zaštite Državnog proračuna i poreznih obveznika koji uredno ispunjavaju svoje porezne obveze, ovlašteni službenici Ministarstva financija, Porezne uprave provode nadzore fiskalizacije, kao i postupke praćenja izdavanja računa te evidentiranja prometa (snimanje prometa)«.


Kroz analizu rizika, kažu, »prati se svakodnevno ponašanje poreznih obveznika, i ovisno o rezultatima, nadzorne aktivnosti se provode ciljano, kod najrizičnijih poreznih obveznika«.


– U razdoblju od 1. siječnja 2023. do 31. svibnja 2023. obavljeno je 3.109 nadzora fiskalizacije, a nepravilnosti su utvrđene u 1.790 nadzora odnosno u 58 posto postupaka. Za utvrđene nepravilnosti poreznim obveznicima su izrečene kazne u iznosu od 790.164 eura.


Također je izrečeno i 11 zabrana rada. U provedenim postupcima utvrđene nepravilnosti se najčešće odnose na neizdavanje, odnosno nefiskaliziranje računa i neevidentiranje cjelokupnog prometa, nepotpune i netočne podatke o poslovnim prostorima, nefiskaliziranje izdanih računa u zakonskom roku, nepolaganje ostvarenog prometa na žiroračun i drugo, tumače u Poreznoj.


Zaprimljeni upiti


Napominju i da Porezna »svaki zaprimljeni upit, odnosno predstavku prihvaća kao korisnu informaciju pri analizi rizika, odnosno usmjeravanju i određivanju prioriteta nadzornih aktivnosti, pa tako i prijave od strane potrošača i građana«.


– U navedenom razdoblju zaprimljeno je 836 prijava koje su se odnosile na fiskaliziranje, odnosno neizdavanje računa, potvrdili su iz Porezne. Još kažu i da »u razdoblju od 15. lipnja 2023. godine do 15. rujna 2023. godine ovlašteni službenici Ministarstva financija, Porezne i Carinske uprave provode pojačane nadzorne aktivnosti na cijelom području Republike Hrvatske i to s posebnim naglaskom na jadransku obalu, otoke i područje grada Zagreba«.