KONGRES SPH-a

Usvojena rezolucija o zaštiti prava ukrajinskih pomoraca

Marinko Glavan

Rezolucijom se poziva svjetsku javnost da ne dopusti gubitak radnih mjesta ukrajinskih pomoraca, da im omogući neometan ulazak i izlazak iz zemlje kako bi nastavili ploviti i doprinositi svome narodu i obiteljima



DUBROVNIK – Neven Melvan izabran je za glavnog tajnika Sindikata pomoraca Hrvatske (SPH) na mandat od pet godina, jednoglasnom odlukom delegata na 7. Kongresu SPH-a održanom u Dubrovniku. Osim glavnog tajnika, posljednjeg dana kongresa delegati su izabrali i novi sastav Središnjeg odbora Sindikata, nadzornog odbora i Odbora za statut.


Melvanu je ovo drugi mandat na čelu Sindikata pomoraca, a neposredno nakon izbora kazao je da će u novom mandatu nastaviti raditi na zaštiti pomoraca.


Edukacija mladih


– Nastavljamo putem kojim smo i dosad išli, a to znači voditi računa o dobrobiti pomoraca u cjelini, kao i u individualnim slučajevima i situacijama, i nalaziti rješenja za njihove profesionalne i životne probleme. Radit ćemo na edukaciji, posebno mladih pomoraca, kako bi znali što ih čeka kad dođu na brod i kako se pripremiti za to. Proteklih nekoliko godina naučilo nas je da je vrlo neizvjesno bilo što prognozirati jer smo svjedočili situaciji u kojoj se cijeli sustav urušio u svega nekoliko mjeseci, kad je izbila pandemija. Sada se događa i ovaj krvavi rat u Ukrajini koji će u velikoj meri utjecati na pomorstvo, posebno u segmentu tržišta rada, jer Rusi i Ukrajinci čine oko 15 posto svjetske radne snage kad je riječ o časnicima na brodovima. Zasad ne možemo percipirati što će se s njima događati na tržištu rada, ni kako će se sve to odraziti na hrvatske pomorce, ali reagirat ćemo svaki put kad to bude potrebno, rekao je Melvan.




Sindikat pomoraca Hrvatske posljednjeg dana kongresa je usvojio i Rezoluciju kojom osuđuje agresiju i nametnuti rat te »nepoštovanje međunarodnog i humanitarnog prava kojemu svjedočimo u Ukrajini«.


Moralna obaveza


– Brutalna agresija Ruske Federacije na Ukrajinu od 24. veljače 2022. godine nastavak je rata započetog još 2014. godine pokušajem aneksije Krima, Donjecka i Luganska. Šokantne i neljudske slike ratnih stradanja i razaranja, desetine tisuća žrtava, milijuni izbjeglica i sav užas koji rat donosi, bude sjećanja za koja smo vjerovali da su ostala u 20. stoljeću. Nažalost, ukrajinski narod postao je žrtva svoje prirodne i, međunarodnim pravom priznate i zajamčene, želje i prava na samostalnost, napredak i odlučivanje o vlastitoj sudbini.


Također, iako se možda čini neprimjereno u trenutku kad stradavaju njihove obitelji i njihov narod, a egzistencijalni problemi su svedeni na puko preživljavanje, ipak treba ukazati i na probleme s kojima se susreću i ukrajinski pomorci.


Sindikat pomoraca Hrvatske potiče i poziva svjetsku javnost, međunarodne organizacije, države i nacionalne administracije, uključujući i ukrajinske vlasti, zatim brodarske kompanije i poslodavce te posrednike pri zapošljavanju pomoraca da osiguraju poštovanje međunarodnog humanitarnog prava, kao i poštovanje načela suverene jednakosti svih država te svih ostalih prava i obveza propisanih Poveljom Ujedinjenih naroda, pruže maksimalni napor kako bi pomogli ukrajinskim pomorcima i njihovim obiteljima u ovim dramatičnim, neljudskim trenucima, da ne dopuste gubitak radnih mjesta ukrajinskih pomoraca radi problema i okolnosti koje su im nametnute i koje otežavaju njihov odlazak na brod i povratak obitelji, da omoguće ukrajinskim pomorcima, koliko je to moguće, normalan ulazak i izlazak iz zemlje kako bi nastavili ploviti i doprinositi svome narodu i obiteljima, da osiguraju ljudski i profesionalni odnos prema ruskim pomorcima koji nisu agresori već žrtve odluka u kojima nisu mogli sudjelovati, i kojima je s moralnog aspekta ova situacija jednako neprihvatljiva, zajednički rade na hitnom zaustavljanju agresije, poštovanju granica i neovisnosti svih država u Europi i svijetu te pravo svakog naroda da samostalno odlučuje o svojoj sudbini na demokratski način, da zajednički rade na »povratku u 21. stoljeće« koje treba obilježiti mir i napredak, a ne užas krvavog rata, stoji u tekstu Rezolucije.


Obuka za prepoznavanje stresa kod pomoraca

Pomorci su u pandemiji bili ili još uvijek jesu izloženi dodatnom stresu, istaknuto je na kongresu, zbog neizvjesnosti oko ukrcaja na brod, odnosno ugrožene egzistencije u slučaju onih koji su kod kuće, kao i predugog boravka na brodu s kojeg se nisu mogli iskrcati. Kao jedan od najvećih faktora stresa u uvjetima pandemije pomorci su, prema provedenim istraživanjima, naveli osjećaj napuštenosti i zaboravljenosti od društvene zajednice, što je posve suprotno njihovom formalno proglašenom statusu ključnih radnika. Stoga je najavljena posebna edukacija ITF inspektora u Hrvatskoj, koji će prvi u svijetu proći specijaliziranu obuku za prepoznavanje stresa kod pomoraca i za rješavanje situacija koje potencijalno mogu ugroziti njihove ili tuđe živote i zdravlje.