Sporost administracije

Udruga osoba s amputacijama udova ogorčena: Novih proteza i dalje nema na listi pomagala

Ljerka Bratonja Martinović

Suvremene proteze omogućuju veću pokretljivost / Foto Arhiva NL

Suvremene proteze omogućuju veću pokretljivost / Foto Arhiva NL

Novu akciju pokreću pod nazivom "Vrijeme je za novi korak", a nastavit će pritisak prema zdravstvenoj administraciji sve dok se ne dogodi neka promjena



Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) povremeno “pojača” listu medicinskih pomagala s novim pomagalima, pa je tako bilo i na posljednjoj sjednici Upravnog vijeća početkom ožujka, kad su na listu liste ortopedskih i drugih pomagala HZZO-a stavljena nova pomagala iz skupine proteze za noge. Unatoč redovitim promjenama na listi pomagala, u udrugama koje zagovaraju prava osoba s invaliditetom ogorčeni su sporošću kojom se u zdravstvenom sustavu događaju stvarne promjene.


 


U proteklih pola godina ništa se nije pomaknulo s mjesta


 




– Ništa doista novo nije stiglo na listu pomagala. Nemamo nikakve službene informacije da se išta promijenilo u odnosu na stanje zbog kojeg smo problem iznijeli u javnost. Za desetak dana ponovno ćemo se obratiti javnosti na tu temu jer se u proteklih pola godina ništa nije pomaknulo s mjesta, kaže nam Ana Sršen, predsjednica Udruge osoba s amputacijama udova Grada Zagreba. Dobavljači su, kaže, predali više desetaka zahtjeva za uvrštenjem novijih, modernijih pomagala na listu, jer su postojeća zastarjela i loša, ali do danas nisu postigli ništa.


Procedura je takva da za svako novo pomagalo koje bi trebalo postati dostupno hrvatskim građanima, dobavljač mora predati zahtjev HZZO-u.


– Od listopada, kad se krenulo s predajom zahtjeva, pa do danas, predano je na desetine zahtjeva. Nemamo nikakvu službenu informaciju da je bilo što od toga odobreno, pa s obzirom da je prošlo više od šest mjeseci ne vidimo da HZZO pokazuje bilo kakav interes za rješavanje problema standarda pomagala za osobe s amputacijom. A taj standard se nije mijenjao od 1998. godine, kaže Sršen.


– Oni potpuno ignoriraju vrijeme u kojem živimo. To je isto kao da koristite mobitel iz 1998. godine, zamislite koliko biste danas posla obavili s tim mobitelom.


Novu akciju pokreću pod nazivom “Vrijeme je za novi korak”, a nastavit će pritisak prema zdravstvenoj administraciji sve dok se ne dogodi neka promjena. U Hrvatskoj živi više od 50.000 osoba s amputacijama udova, što je oko deset posto svih osoba s invaliditetom. U njihovim udrugama tvrde da su proteze na aktualnom popisu HZZO-a zastarjele i ispod razine ljudskog dostojanstva.


 


Na listi oko 40 zastarjelih proteza ruku i nogu


 


U Udruzi amputiranih kažu da se na listi pomagala HZZO-a nalazi oko 40 zastarjelih proteza ruku i nogu koje više nisu u primjeni, što upućuje na zanemarivanje stvarnih potreba korisnika. Osobe s amputacijom udova tako uglavnom ne koriste HZZO-ova zastarjela pomagala, već su prisiljene same kupovati bolje, ali i za njih skupe, proteze.


Pomagala za djecu, tvrde, također su zastarjela i ne omogućuju im neovisnost u školi, već ih potiču da koriste asistente u nastavi. Nova, suvremena pomagala, koja su standard u većini europskih država, pomažu pak osobama s amputacijom da budu aktivniji, troše manje energije na kretanje, smanjuju troškove, a omogućavaju im obiteljski život i uključivanje u tržište rada.


U HUP-u se doznaje da su dobavljači pomagala poslali zahtjev za uvrštenje na listu više od 150 pomagala. Rješenje još uvijek nije na vidiku.