Nove naknade preniske

Udomitelji male djece žale se na diskriminaciju kod naknada: ‘Potrebe beba nisu manje nego one kod školaraca’

Ljerka Bratonja Martinović

Na diskriminaciju udomljenih beba u dobi do tri godine požalili su se udomitelji male djece koji tvrde da materijalne potrebe male djece nisu ništa manje od potreba školaraca



ZAGREB – Opskrbnine za potrebe korisnika u sustavu socijalne skrbi utvrđene su u novim iznosima, pa bi tako za dijete do tri godine opskrbnina iznosila 505 posto osnovice za izračun socijalnih naknada ili 2.525 kuna, za dijete od treće do sedme godine 2.600 kuna, a za stariju djecu, sve do završetka školovanja, 2.850 kuna. Iznimka su HIV pozitivna djeca kojima država osigurava opskrbninu od 6.250 kuna.
Svi su ovi iznosi izračunati prema osnovici za izračun naknada u sustavu socijalne skrbi koja je utvrđena na iznos od 500 kuna. I spomenuti iznos osnovice, kao i propisane visine naknada, naišle su u javnoj raspravi o novim naknadama na neodobravanje udomitelja i roditelja njegovatelja.


– Reformski Zakon o socijalnoj skrbi nije nam donio ništa reformski i ništa značajno. Cijenimo napore Vlade, ali su oni daleko od dovoljnih i potrebnih. Povećanje osobne invalidnine za 250 kuna nije nam donijelo ništa u svjetlu povećanja cijena na tržištu, a sva planirana ublažavanja poskupljenja za sektor socijale neće to kompenzirati.


Poziv struke


Da se o ovoj populaciji ne vodi računa, svjedoči i prijedlog Vlade da osnovica za izračun ostane nepromijenjena. Na taj se način propustila prilika da se ispravi ili amortizira sve ono što novi zakon nije uzeo u obzir, komentira Marica Mikulić, majka njegovateljica iz Udruge Sjena. Sve će to, upozorava, na kraju dovesti do toga da će kvaliteta života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji bili lošija nego prije.




Iz Foruma za kvalitetno udomiteljstvo upozoravaju da prema novom Zakonu o socijalnoj skrbi djeca u dobi do sedam godina više nemaju pravo na naknadu za osobne potrebe, pa bi opskrbnina za njih trebala biti veća od predviđenog iznosa. Djeca ove dobi također imaju značajne materijalne potrebe, a predviđeni iznos te potrebe neće zadovoljiti, tvrde udomitelji. Osim toga, u kategoriju djece koja primaju 1250 posto osnovice trebalo bi, smatraju, uvrstiti i djecu s 4. stupnjem oštećenja zdravlja, kao i djecu koja boluju od rijetkih bolesti. Na isto pozivaju i iz Hrvatske komore socijalnih radnika.


– U radu s udomiteljima i udomljenom djecu evidentno je da za udomljenu djecu koja boluju od kronične insuficijencije bubrega, od dijabetesa ovisnog o inzulinu te različitih onkoloških ili rijetkih bolesti, udomitelji imaju jednaku, a možda i veću odgovornost nego kod HIV pozitivne djece. Udomitelji koji brinu o tako teško bolesnoj djeci prolaze specijalne edukacije o medicinskim zahvatima koje obavljaju kod kuće, a u slučaju pogoršanja, dijete moraju voditi u KBC, a ne u svoju lokalnu bolnicu. Većom bi se opskrbninom motivirali da se odvaže skrbiti i o tako teško bolesnoj djeci, za koju biološki roditelji ostvaruju više prava – na osobnu invalidninu, na status roditelja njegovatelja i pravo na naknadu za zaštićenog kupca energenata, ističu u Komori.


Nadaju se da će njihovi prijedlozi, za razliku od mnogih prethodnih koje je ministarstvo odbilo, biti usvojeni.


Nedovoljna pomoć


– Povijest nam je pokazala da se stručna zajednica ne uvažava. Ali ja i dalje vjerujem da će nešto što je u interesu građana Hrvatske, ministarstvo ozbiljno razmotriti bez obzira od koga dolazi, te ako je na dobrobit građana, i uvažiti, kaže Antun Ilijaš, predsjednik Komore.


Na diskriminaciju udomljenih beba u dobi do tri godine požalili su se udomitelji male djece koji tvrde da potrebe male djece nisu ništa manje od potreba školaraca.


– Udomitelje male djece neopravdano se zakida. Kad sam neplanirano dobila bebu iz rodilišta, apsolutno ništa nisam imala za nju, a bebica mi je došla u peleni, bodiću i hlačicama. Sve sam morala kupovati sama, od dudica i bočica, do kompletne opreme za bebu. Jednokratna pomoć od 1.500 kuna što sam dobila od centra socijalne skrbi za hranu i pelene nije bila dostatna do prve bebine opremnine. Takve bebice ne možete hraniti kao ostatak obitelji, treba im posebna hrana, čajevi, deterdženti za rublje, a posebno ako bebice dođu narušenog zdravlja i slabog imuniteta pa im treba i inhalator, aspirator, fiziološka otopina. Uz to, robicu prerastu svaki mjesec, a svaki novi odjevni predmet košta kao i za školarca, navodi udomiteljica Jasna Bukovčan.


Iz Udruge udomitelja Nada poručuju kako opskrbnina od 2.535 kuna za djecu do tri godine nije dostatna niti stimulativna.


– Svi smo svjesni koliko je malo mladih udomiteljskih obitelji i kako ih je teško dobiti. Vidljivo je, nažalost, da se novim prijedlogom opskrbnina najviše štedi na malim bebama, što će se sigurno odraziti na kvalitetu skrbi o toj kategoriji djece, upozoravaju iz Udruge.