800 kuna pomoći

U Hrvatskoj od 1. siječnja kreće isplata takozvane nacionalne mirovine. Procjena je da će pravo na to imati 19.700 ljudi

Jagoda Marić

Pravo na naknadu od 1. siječnja iduće godine / Foto D. KOVAČEVIĆ

Pravo na naknadu od 1. siječnja iduće godine / Foto D. KOVAČEVIĆ

Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje od utorka 15. prosinca 2020. počet će primati zahtjeve za priznanje prava na tu naknadu. Iz HZMO-a jučer su obavijestili građane da zahtjev mogu podnijeti u područnom uredu HZMO-a i to prema mjestu prebivališta, ali i preporučenom poštom te elektroničkim putem u sustavu e-Građani



ZAGREB – U Hrvatskoj će od sljedeće godine započeti isplata nacionalne naknade za starije osobe, odnosno svojevrsne nacionalne mirovine za starije od 65 godina koji nisu osigurali prihode za starost i nisu osigurali mirovinu. Nacionalna naknada za starije osobe iznosit će 800 kuna mjesečno, a Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje od utorka 15. prosinca 2020. počet će primati zahtjeve za priznanje prava na tu naknadu. Iz HZMO-a jučer su obavijestili građane da zahtjev mogu podnijeti u područnom uredu HZMO-a i to prema mjestu prebivališta, ali i preporučenom poštom te elektroničkim putem u sustavu e-Građani. Upozoravaju i na to da su uvjeti za podnošenje zahtjeva hrvatsko državljanstvo, prebivalište na području Hrvatske u neprekinutom trajanju od 20 godina i to neposredno prije podnošenja zahtjeva.
Usto građanin koji će dobivati nacionalnu naknadu ne može biti korisnik mirovine niti osiguranik u obveznom mirovinskom osiguranju, njegov prihod, ali ni prihod članova njegova kućanstva ne smije biti veći od 800 kuna mjesečno. Nacionalnu naknadu neće dobiti ni korisnici zajamčene minimalne naknade niti usluge za smještaj u sustav socijalne skrbi. Pravo na naknadu nemaju ni oni stariji građani Hrvatske koji su sklopili ugovor o dosmrtnom uzdržavanju ili ugovor o doživotnom uzdržavanju kao primatelj uzdržavanja. Iznimno, korisnik prava na mirovinu i korisnik prava na zajamčenu minimalnu naknadu može ostvariti pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe pod uvjetom da se na njegov zahtjev obustavi isplata mirovine, odnosno utvrdi prestanak prava na zajamčenu minimalnu naknadu. Nacionalna naknada za starije osobe osobno je pravo korisnika i ne može se prenositi na drugu osobu niti naslijediti, a ne može biti ni predmet ovrhe ili osiguranja.
Pravo na naknadu građani će početi ostvarivati od 1. siječnja sljedeće godine, a prve će isplate početi u veljači. Dok se još raspravljalo o spomenutom zakonu u resornom su Ministarstvu rada i mirovinskog sustava izašli s podacima da u Hrvatskoj živi oko 60 tisuća građana starijih od 65 godina koji nemaju minimalne uvjete za ostvarenje prava na starosnu mirovinu, za što treba minimalno 15 godina staža. Uglavnom je riječ o ženama. No, bila je i procjena da će najviše njih trećina imati potrebne uvjete za ostvarivanje nacionalne naknade. Tako je u svibnju, kad je predložila zakon, Vlada izašla s procjenom da će u sljedećoj godini to pravo ostvariti 19.700 korisnika i da će država za isplatu naknade morati osigurati 132 milijuna kuna. U 2022. godini očekuje se povećanje broja korisnika na 21.550, a država procjenjuje da će tada u proračunu morati imati 181,5 milijuna kuna kako bi svaki mjesec tim ljudima mogla isplatiti naknadu.