Idućih dana još hladnije

Tri primorske regije u “crvenom” zbog orkanske bure. Prekinut je promet na dijelu cesta

P. N.

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Bura će do četvrtka oslabjeti i prolazno okrenuti na sjeverozapadni vjetar, a u petak ponovno pojačati



Tri hrvatske regije i dalje su, kako javlja DHMZ, pod crvenim meteoalarmom. Radi se o Kvarneru i Kvarneriću, Riječkoj regiji i Velebitskom kanalu na kojima vrijede upozorenja zbog mogućih orkanskih udara bure, koja bi mogla dosegnuti i brzinu od 145 kilometara na sat.


HAK javlja kako su zbog olujnog vjetra za sav promet zatvorene autocesta A1 Zagreb-Ploče-Karamatići između čvorova Sveti Rok i Posedarje i Jadranska magistrala (DC8) između Karlobaga i Svete Marije Magdalene.


Autocestom A6 Rijeka-Zagreb između čvorova Delnice i Kikovica mogu voziti samo osobni automobili. Ista je situacija i na Jadranskoj magistrali između Novog Vinodolskog i Karlobaga, na državnoj cesti DC27 Gračac-Obrovac-Karin, na državnoj cesti DC54 Maslenica-Zaton Obrovački i na Paškom mostu.


Bura otežava promet




“Nakon nedavne neuobičajene topline za doba godine, u mnogim krajevima čak i rekordne, u ovome tjednu valja nam se prilagoditi hladnoći, ponegdje čak i hladnom valu koji može utjecati na zdravlje. No, svakako za siječanj “normalnijim” uvjetima od onih koji su bili na njegovom početku i potkraj prosinca. Pritom će u većini kopnenih krajeva biti i cjelodnevnih temperaturnih minusa, koji su tijekom noći i jutra vrlo vjerojatni i ponegdje uz obalu, posebice od četvrtka na sjevernom Jadranu. Bura će još i u utorak, lokalno i u srijedu prijepodne – pa vjerojatno ponovno u petak – ograničavati normalno prometovanje, ponegdje ga čak i potpuno onemogućavati. “Zubato sunce” imat će već od utorka mnogi na Jadranu, a od srijede i u većem dijelu unutrašnosti, gdje je još u utorak moguće “preletavanje” snježnih pahulja. Naravno, u prometu po unutrašnjosti nužan je oprez i zbog poledice, od srijede i magle”, kaže za HRT meteorolog Zoran Vakula.


Bura na sjevernom Jadranu


U utorak će na istoku Hrvatske biti oblačno, povremeno uz malo snijega, koji će prema kraju dana sve slabije padati. A tijekom dana slabjet će i umjeren sjeverni vjetar. Temperatura zraka većinom niža od 0 °C te će njezine vrijednost najčešće biti između -4 i -1 °C.


I u središnjoj Hrvatskoj vrlo hladno s temperaturom između -6 i -1 °C. Premda će prevladavati oblačno, intenzitet snježnih oborina bit će znatno slabiji nego na istoku. Dapače, u većini mjesta snijeg će izostati, a i umjeren do jak sjeverni i sjeveroistočni vjetar će slabjeti.


Vrlo malo snijega još je moguće ponegdje u oblačnom gorju, dok će na sunčanijem sjevernom Jadranu dan obilježiti umjerena i jaka bura s olujnim, pod Velebitom i orkanskim udarima. U gorju umjeren sjeverni vjetar i vrlo hladno uz temperaturu od -7 do -3 °C. Jutarnjih minusa bit će u unutrašnjosti Istre, moguće čak i na obali. Dnevna temperatura od 3 do 9 °C.


Tijekom jutra na srednjem Jadranu i u unutrašnjosti Dalmacije razvedravanje pa će utorak obilovati sunčanim vremenom, uz sve slabiju buru, koja će još u početku biti umjerena i jaka, lokalno s olujnim udarima. Jutarnja temperatura zraka od 2 do 7 °C, u unutrašnjosti oko -1 °C. Najviša dnevna između 7 i 11 °C, u unutrašnjosti oko 4 °C.


Na jugu Hrvatske prijepodne ponešto oblaka, zatim pretežno sunčano, ali i razmjerno vjetrovito uz umjerenu i jaku buru, lokalno s olujnim udarima. Temperatura zraka većinom od 5 do 10 °C.”


Idućih dana još hladnije


“U srijedu i na kopnu razvedravanje te slabljenje vjetra pa će jutra idućih dana biti još hladnija, osobito u četvrtak, kad je moguć jak mraz i mjestimična magla. U petak oblačnije i opet malo vjetrovitije. Dnevna temperatura ipak će malo porasti pa će biti većinom iznad 0 °C.


Na Jadranu pretežno sunčano, povremeno uz umjerenu naoblaku. Bura će do četvrtka oslabjeti i prolazno okrenuti na sjeverozapadni vjetar, a u petak ponovno pojačati. Danju malo toplije, no jutra će biti hladna, pa bi minusa moglo biti i na obali, osobito u četvrtak kada bura oslabi.”, prognozirala je za HRT Tomislava Hojsak, dipl. ing. iz DHMZ-a