Popis najvećih ulagača

Tko je uplatio milijune eura za trezorce? Jedan od njih je i investitor iz afere Vjetroelektrana

P. N.

Foto Goran Stanzl/PIXSELL

Foto Goran Stanzl/PIXSELL

Među najvećim kupcima najnovijeg izdanja državnih trezorskih zapisa nekoliko je fizičkih osoba, a među njima je i bosanskohercegovački poduzetnik Milenko Bašić, investitor u Vjetroelektrane Krš-Pađene, poznat i po optužnici u slučaju Josipe Rimac



Među najvećim kupcima najnovijeg izdanja državnih trezorskih zapisa, tzv. narodnih trezoraca,  s rokom dospijeća od godinu dana –  koje je ukupno vrijedno 784 milijuna eura – nekoliko je fizičkih osoba, a među njima je i bosanskohercegovački poduzetnik Milenko Bašić, investitor u Vjetroelektrane Krš-Pađene, poznat i po optužnici u slučaju Josipe Rimac, piše Forbes.


Bašić je vlasnik tvrtke Lager d.o.o. koja je dio Lager Grupe sa sjedištem u Posušju, u BiH. Na web stranici tvrtke je navedeno da je Lager Grupa “regionalni lider u prodaji građevinskih strojeva i rudarske opreme koji posluje u deset europskih zemalja.”


Trezorski zapisi su, naime, uvršteni na Zagrebačku burzu pa su podaci o najvećim ulagateljima u te vrijednosne papire javno dostupni, a trgovanje njima počet će u ponedjeljak 4. ožujka.




Ti trezorski zapisi nose godišnji prinos od 3,65 posto za građane koji su ih mogli upisati u prvome krugu (ukupno su upisali 734 milijuna eura), a ostatak izdanja su upisali institucionalni ulagači u drugome krugu.


Najveći udjel je na transakcijskom računu kod Privredne banke Zagreb, 32,6 milijuna eura (4,16 posto), a na drugom mjestu je menadžerica Branka Bralić s iznosom od 10 milijuna eura (1,28 posto), dok je Milenko Bašić sa 8,5 milijuna eura treći (1,08 posto). Zadrži li Bašić vrijednosni papir do dospijeća, zaradit će na tome više od 300 tisuća eura, piše Forbes.


Potom slijedi vlasnik čakovečke kompanije TMT Davor Ostoja s iznosom od 8,29 milijuna eura (1,06 posto) te menadžerica Bernarda Kramar s 5,18 milijuna eura (0,66 posto). Na šestoj poziciji je, kako je objavljeno, grupa računa na kojima je uknjižena ista količina vrijednosnih papira u vrijednosti 5 milijuna eura (0,64 posto), piše Forbes.


Što se tiče trezorskih zapisa izdanih na tri mjeseca, u ukupnom iznosu 270 milijuna eura, koji su također uvršteni na Zagrebačku burzu, najveći iznos je upisala Hrvatska agencija za osiguranje depozita (11,08 posto), a u top 10 ulagatelja je i šest fizičkih osoba koji su uložile od 1,61 milijuna eura (0,6 posto) do 5 milijuna eura (1,85 posto). Godišnji prinos na to izdanje obveznica je za građane 3,75 posto.