Nema stabilizacije vremena

‘Svibanjske kiše su završile, sad slijede lipanjske’. Vakula nema dobre vijesti za one kojima su dosadile stalne padaline

P. N.

Kišni niz nastavit će i sljedećih dana, vjerojatno i cijelu prvu polovinu lipnja



“Svibanjske kiše su završile, a sad slijede lipanjske”, kaže meteorolog Zoran Vakula, navodeći da je jučerašnji dan bio čak 27. u nizu u kojem je bar ponegdje u Hrvatskoj bilo padalina.


Taj niz nastavit će i sljedećih dana, vjerojatno i cijelu prvu polovinu lipnja, dodaje.


“Naravno, pritom kiša neće padati svaki dan posvuda, kao što nije ni prošlih dana pa se mnogi na sjevernom Jadranu i unutrašnjosti Istre, kao i na Palagruži, Mljetu i Komiži, koji prate vrijeme samo u svom kraju, možda čude ovoj priči o kiši, budući da je u nekim mjestima izostala prošli tjedan, čak i dva. U Rijeci i posebice Pazinu svibanj je “čak” imao manjak kiše u usporedbi s prosjekom. Osim kiše, pa i u obliku pljuskova s grmljavinom, bilo je – i sljedećih će dana pa i tjedana i dalje biti – i povremenih mjestimičnih olujnih nevremena s tučom- do nedjelje uglavnom u kopnenom području, zatim vjerojatno i na Jadranu, na čijem će sjevernom dijelu u subotu biti prolazne bure, lokalno opet i jake, južnije uglavnom umjerenog maestrala, a od potkraj nedjelje gotovo posvuda juga. Valja spomenuti i kako će malo manje toplo u većini unutrašnjosti biti od subote, a na Jadranu početkom sljedećega tjedna”, kaže Vakula za HRT.




I u petak će u Slavoniji, Baranji i Srijemu biti i sunca i vedrine, s njima i topline i sparine, ali i oblaka, kiše, ponegdje i grmljavine, uz najvišu temperaturu zraka od 25 do 27 °C. Prije nje, uz najnižih jutarnjih oko 15 °C, bit će mjestimične magle.


Promjene vremena, gdjekad i nagle, bit će i u središnjoj Hrvatskoj, različitim vremenskim pojavama također “bogatoj”. I to uz još malo višu temperaturu nego u četvrtak jer će poslijepodne najviša biti većinom 26 ili 27 °C.


Razmjerno topao petak bit će i u promjenjivo oblačnoj i nestabilnoj gorskoj Hrvatskoj te u unutrašnjosti Istre, kao i na sunčanijem i uglavnom suhom sjevernom Jadranu, gdje je uz tiho ili samo slab vjetar moguća sumaglica.


Na srednjem Jadranu poslijepodne pak često umjeren maestral i malo valovito more, ali i mogućnost pljuskova s grmljavinom, kojih će gotovo sigurno opet lokalno biti u unutrašnjosti Dalmacije, te naglo spustiti iznadprosječno visoku temperaturu zraka, čije će najviše vrijednosti biti oko 27 °C. Najniža jutarnja od 17 do 19 °C, u unutrašnjosti ponegdje i samo oko 12 °C.


S uglavnom prosječnom temperaturom zraka i morem sa 21, 22 °C vjerojatno će biti zadovoljni i na prevladavajuće sunčanom, premda ne i sasvim stabilnom jugu Hrvatske, gdje će nakon burina zapuhati gdjegod umjeren maestral.


“Sljedećih dana u većini krajeva malo manje toplo, ali i dalje mnogima u unutrašnjosti sparno, uz još češće pljuskove i grmljavine nego prošlih dana ovoga tjedna. Naravno, ponegdje su i dalje moguća i olujna nevremena s tučom, i to ne samo u kopnenom području nego i na Jadranu – u subotu uglavnom na srednjem dijelu, u nedjelju na sjevernom, a od ponedjeljka gotovo posvuda. Osim ponegdje umjerenog maestrala, u subotu će na sjevernom Jadranu biti prolazne bure, podno Velebita vjerojatno i jake, a od potkraj nedjelje sve češće uglavnom umjereno jugo”, rekao je Vakula za HRT.