Izglasano

Sindikat prihvatio ponudu Vlade, nakon osam tjedana štrajk u pravosuđu se prekida

Tihana Tomičić, Portal Novi list

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

Izjasnilo se nešto manje od 3.000 članova, a nešto više od 50% prevagnulo je s "da" i prihvatilo ponudu Vlade



Završava se najduži štrajk u pravosuđu u povijesti – sindikati su prisali na ponudu Vlade o povećanju plaća za 12 posto, plus dodatak, čime plaće zaposlenih u administraciji i na sudovima rastu od 70 do 150 eura, ovisno o godinama staža i poreznim olakšicama kao što je broj uzdržavane djece.


Članstvo ostalo podijeljeno


Kako je izvijestila čelnica Iva Šušković, i nakon izjašnjavanja o Vladinom prijedlogu, članstvo sindikata je ostalo podijeljeno, jer su neki bili spremni štrajkati i “do Božića”, dok su drugi smatrali da je ponuda korektna, i na kraju je odluku donio štrajkački odbor.





– Ovo je dobra ponuda iz Vlade, a kad se tome doda i činjenica da je plaća djelomično povećana i sukladno Memorandumu o razumijevanju sa predstavnicima zaposlenih u ovim službama koji je potpisan ranije ove godine, a i s obzirom da se pregovori o koeficijentima za ujednačavanje plaća u našem sektoru javnih službi nastavljaju i za 2024. godinu, onda smatramo da je ovo dobra ponuda, izjavila je Iva Šušković, uz objašnjenje da će štrajk potrajati još dan-dva dok se ne potpiše sam sporazum s Vladom.


Od petka počinju raditi


Izjasnilo se nešto manje od 3.000 članova, a nešto više od 50 posto prevagnulo je s “da”, otkrila je Šušković.


“Pokazali smo ustrajnost iako nisu svi zadovoljni, borbu za prava, nadam se da ćemo ukazati da smo dobar socijalni partner Vladi.


Odluku o prekidu donijet ćemo nakon potpisivanja sporazuma s Vladom. S Malenicom se nismo čuli, ali vidjet će da prihvaćamo ponudu.


Štrajk je na snazi dok se ne potpiše sporazum, ali vjerojatno već od petka ljudi mogu početi raditi. Ostvarili smo preko 50 posto zahtjeva”, napomenula je Šušković.



Na terenu se može čuti i negodovanje


S terena se moglo čuti i negodovanja, otkrila je.


“Članovima smo pripremili kalkulator novog stanja, sa 12 posto povišice. Tako su članovi sami mogli vidjeti kako se to reflektira na njih.


Moramo ipak sagledati i ishod memorandumom koji je rezultat pritisaka i štrajka. Primjerice, prosječan koeficijent namještenički, 20 godina staža, gotovo 80 eura povišice uz ovaj memorandum.


Najveća plaća nije dosegnula 1.000 eura. S početnom plaćom od 1.000 eura želimo privući mlade u sustav, ali tu se razilazimo u mišljenju s Vladom”, rekla je Šušković.