"Ispod radara"

Sindikat hrvatskih učitelja: Stožer preduhitrio ocjenu ustavnosti odluke o testiranju. Mijenja se čak i naziv mjera

Hina

foto: Vedran Karuza

foto: Vedran Karuza

Nekoliko dana prije najavljenog donošenja ocjene ustavnosti mijenja se čak i naziv mjera, a u novu odluku dodane su, uz novi naziv, novi sadržaj, oslobođenja od testiranja i obrazloženje, dodaje Tuškan.



ZAGREB – Sindikat hrvatskih učitelja (SHU) ustvrdio je danas da su pravi razlozi izmjene odluke o testiranju u javnim službama “prošli ispod radara”, ocijenivši da je Nacionalni stožer civilne zaštite preduhitrio uočene povrede prava prije najavljene ocjene ustavnosti te odluke.


Iako zahtjev za ocjenu ustavnosti, koji su podnijela dva obrazovna sindikata, službeno još nije riješen, zanimljivo je da je Stožer, očito u suradnji s Ustavnim sudom, indirektno prihvatio naše navode da ranija odluka ne valja i to od samog njezinog naziva, a na što smo ukazivali u ocjeni ustavnosti, priopćila je glavna tajnica SHU-a Ana Tuškan.


Nekoliko dana prije najavljenog donošenja ocjene ustavnosti mijenja se čak i naziv mjera, a u novu odluku dodane su, uz novi naziv, novi sadržaj, oslobođenja od testiranja i obrazloženje, dodaje Tuškan.




Podsjeća kako je Ustavni sud nedavno utvrdio da se u uvjetima pandemije covida-19 od donositelja mjera očekuje da mjere ubuduće sadrže obrazloženje na temelju kojeg će adresati tih mjera, kao i javnost, biti upoznati s razlozima za pojedine mjere, odnosno iz kojeg će biti razvidno da je poštovano ustavno načelo razmjernosti.


Smatra kako je to gotovo isto kao da je Ustavni sud rekao “tko je jamio je jamio” jer je i prijašnja odluka to morala poštivati, što kaže i bogata praksa samog Europskog suda.


“Dakle, izgledno je da je došlo do miješanja sudbene i zakonodavne vlasti, odnosno Stožera prije samog odlučivanja o ocjeni ustavnosti, što je, nažalost, već viđena hrvatska stvarnost”, kaže se u priopćenju.


Tuškan ističe kako su izmjenama potvrđena upozorenja SHU-a da ranija odluka nije imala potrebne elemente za ograničavanja prava, bez obzira na to kako će formalno proći ocjena ustavnosti.


Dodaje kako je više nego očito da je narušena vladavina prava pa unaprijed smatraju uspješnom njihovu ocjenu ustavnosti samim time što je Stožer “požurio preduhitriti uočene povrede prava”.


“Sve ovo itekako može utjecati i na dosadašnje otkaze ugovora o radu donesene na temelju prijašnjih odluka, a sankcije za povredu vladavine prava postoje i na međunarodnoj razini, kad već ne postoje u Hrvatskoj”, poručuje Tuškan.