Daniel Markić

Šef SOA-e: Ne mogu predvidjeti daljnji razvoj situacije nakon brutalne agresije na Ukrajinu

Portal Novi list, Hina

Daniel Markić / Foto Davor Kovačević

Daniel Markić / Foto Davor Kovačević

Naglasio je važnost daljnje suradnje i "jedinstva Zapada"



Ravnatelj Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA) Daniel Markić ocijenio je u srijedu u Hrvatskom saboru da se ne može predvidjeti daljnji razvoj situacije u Ukrajini nakon brutalne ruske agresije, naglasivši važnost daljnje suradnje i “jedinstva Zapada”.


Foto galerija: Sjednica Sabora i Odbora za nacionalnu sigurnost Foto: Davor Kovačević


U izjavi novinarima nakon što je izvješće o radu SOA-e u prošloj godini dobilo “zeleno svjetlo” nadležnog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, Markić je istaknuo je kako je jedna od tema izvješća i brutalna agresija na Ukrajinu te sve izravne i neizravne posljedice koje je ona imala na Hrvatsku.


Najveći konvencionalni rat u Europi


Riječ je, dodao je, o najvećem konvencionalnom ratu na području Europe od Drugog svjetskog rata.




“Iako obje strane, Zapad i Rusija, ne žele izravni sukob, i nadamo se da i neće, razvoj situacije je možda i nepredvidiv”, ocijenio je.


Službe unutar EU i NATO-a, kazao je, dijele sve podatke i komuniciraju o sukobu. Najbitnija je hrabrost ukrajinskih vojnika, ali i “jedinstvo Zapada”, na čemu se mora i dalje raditi, naglasio je.


Na pitanje je li SOA detektirala neku vrstu ruskog utjecaja na kršenje sankcija koje su uvedene Rusiji, Markić je odgovorio – “s obzirom na reakciju Vlade i na sankcije EU, možete pretpostaviti da – da”.


Područje regionalne nestabilnosti


Govoreći o drugim sigurnosnim ugrozama, istaknuo je kako je SOA dosta koncentrirana na područje regionalne nestabilnosti koje ozbiljno utječe na Hrvatsku. Pritom je ocijenio da se sigurnosno stanje u regiji od ljeta prošle godine možda i poboljšalo.


“Mi imamo tendenciju biti uvijek previše zabrinuti, ali vidimo određene procese, ponajprije u BiH, i određene reakcije srpskog vrha koji možda pokušava raditi na zatopljenju odnosa. Vidjet ćemo u ovoj godini kakvi će biti rezultati”, rekao je.


Oprez zbog porasta ekstremizma i govora mržnje


Ustvrdio je kako je došlo do porasta ekstremizma, posebno nakon razdoblja pandemije covida, ne samo u Hrvatskoj.


“Tu moramo biti kao država iznimno oprezni. Govor mržnje se širi, posebice na internetu, i uvijek je teško razlučiti gdje je granica između govora mržnje i onoga što je netko spreman napraviti u stvarnom životu”, rekao je dodavši kako će se u tom smislu morati unaprijediti zakonodavni okvir.


Markić na više pitanja novinara nije odgovorio niti ih je komentirao, poput slanja vojne pomoći Ukrajini, situacije u Vojnoj-sigurnosno obavještajnoj agenciji te političke situacije u Hrvatskoj, odnosno odnosu predsjednika države i predsjednika Vlade, istaknuvši kako “je njegova primarna zadaća da služba bude funkcionalna i ispunjava svoju zadaću”.


“Ja kao ravnatelj činim sve da to bude tako, zajedno prvenstveno s predsjednikom Vlade, jer njegov raspon zadaća i ovlasti je puno veći, ali i zajedno s predsjednikom Republike, nastojimo ispuniti našu zadaću”, istaknuo je.


“Nema političkog pritiska na SOA-u”


Ustvrdio je kako nema političkog pritiska na SOA-u s Pantovčaka i iz Banskih dvora, niti trpi njezina funkcionalnost zbog političke situacije u zemlji.


“Nema političkog pritiska na mene kao ravnatelja”, rekao je.


Novinari su ga pitali o slučaju četiri para koji su uhićeni u Zambiji, a Markić je naveo da je SOA u slučaj bila uključena na početku procesa “na određenim sastancima”, međutim nije bilo potrebe za njezino veće uključivanje budući da se radi o pravosudnom slučaju.


Stoga nije htio govoriti ni o kakvim detaljima i eventualnim saznanjima kako “ne bi slučajno utjecao na slučaj”.