Manje korone - više gostiju

Regije Europske unije bez korone za Uskrs će biti pune gostiju. Sprema se turistički desant na “zelenu” Mallorcu

Alenka Juričić Bukarica

foto: REUTERS/Borja Suarez

foto: REUTERS/Borja Suarez

Njemačka vlada skinula je Mallorcu s popisa rizičnih područja, pa je za uskrsne blagdane samo Eurowings pokrenuo čak 300 dodatnih letova. Tko se ponaša odgovorno, taj će i zaraditi, dok se »crvenim« regijama loše piše.



RIJEKA – Najveći europski touroperator TUI prijavio je dvostruko više rezervacija za španjolski otok Mallorcu u posljednjih nekoliko dana nego u istom razdoblju 2019. godine, prije pandemije korone, zbog čega su odlučili udvostručiti ponudu za uskrsne blagdane. Samim time preko svoje aviokompanije TUIFly su digli dodatnih 80 letova za Baleare.


O turističkom »desantu« na Mallorcu raspisali su se ovih dana njemački mediji, s obzirom na to da je savezna vlada odlučila prošli petak ukloniti Mallorcu i druge regije u Španjolskoj s popisa rizičnih područja, a time i ukinuti upozorenje o putovanjima. Der Tagesspiegel navodi kako to znači da Nijemci od nedjelje na omiljeni otok za odmor mogu bez karantene i obaveznog testiranja po povratku. Negativan test mora biti predstavljen samo prilikom ulaska u Španjolsku.


Nakon odluke savezne vlade, rezervacije leta za Mallorcu naglo su porasle. Tako je i niskobudžetni avioprijevoznik Eurowings pokrenuo čak 300 dodatnih letova na Balearske otoke za uskrsno razdoblje.


Stroge mjere




Snažan odgovor njemačkih turističkih agencija nakon stavljanja Mallorce na epidemiološku »zelenu« listu, samo je nagovještaj onoga s čime će se ove sezone morati suočiti i hrvatski turistički sektor. Nakon godine dana gotovo bez posla, velike kompanije ne mogu si dozvoliti još jednu poslovnu godinu bez nekog opipljivog prihoda jer time srljaju u bankrot. Tako se i s prošlotjednog ITB-a čulo kritika iz njemačkih agencija pa je, primjerice, Sören Hartmann, izvršni direktor DER Touristik Grupe, kazao kako trenutno ne postoji val bankrota u turističkoj industriji, posebno zbog premošćivanja i drugih državnih programa. Ali to će se promijeniti te će se vidjeti puno bankrota organizatora putovanja.


Vlakovi iz Praga za Rijeku i Split

Ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac sastala se jučer u resornom ministarstvu s ministrom vanjskih poslova Češke Republike Tomášom Petøičekom. Razgovarali su o suradnji Hrvatske i Češke u području turizma i sporta, trenutnoj epidemiološkoj situaciji, nastavku turističkih kretanja te projektu Safe stay in Croatia. Hrvatska je poželjna autodestinacija češkim turistima, kazala je Brnjac.


– Tijekom 2020. godine ostvarili smo više od 500 tisuća dolazaka čeških turista te više od 3,5 milijuna noćenja. Česi su najveći interes pokazali za Split, Istru i Zadar te za privatni smještaj i kampove, istakla je Brnjac u priopćenju.


Velikim dijelom dobrom lanjskom rezultatu s češkog tržišta pridonijelo je i uvođenje željezničke linije češkog prijevoznika Regiojeta. Jednostavnu i jeftinu mogućnost za dolazak u Rijeku i Hrvatsku prepoznao je doista velik broj gostiju iz Češke, ali i Slovačke pa je tako linija najavljena i za ovu godinu, i to od 28. svibnja. S time da će ove godine, osim za Rijeku, vlakovi Regiojeta voziti i za Split.


Na sastanku se razgovaralo i o zelenim digitalnim potvrdama, koje nikako ne bi smjele biti diskriminirajuće prema osobama koje se nisu u mogućnosti cijepiti, već bi takve potvrde trebale olakšavati i ubrzati putovanja. Ministri su poručili i kako je cijepljenje u turističkom sektoru izuzetno važno, kao i mogućnost testiranja turista na više punktova.

I s tog je aspekta jasno da će ta famozna borba za svakoga gosta na njemačkom, za hrvatsku najvažnijem emitivnom tržištu, ali ne samo na njemu, biti ove godine bez presedana. Na to ukazuje i činjenica da organizatori dižu na stotine i više letova prema španjolskim otocima samo za uskrsne praznike, iako je to izazvalo niz apela njemačkih vlasti kako takva masovna putovanja predstavljaju prevelik rizik i kako ne treba na put ako nije baš neophodno.


A stručnjaci govore o tome da bi se mogao dogoditi novi Ischgl. Te ukazuju da mnogi žele pobjeći od koronasituacije, a poznato je da se na odmoru ljudi ponašaju drugačije nego kod kuće, odnosno opušteniji su. Čini se, dakle, da su i poslovično disciplinirani Nijemci siti korone i restrikcija. Njemački list Der Tagesspiegel navodi kako je ipak obavezno nositi masku svugdje na otoku. Čak i na otvorenom, i kad u blizini nema drugih ljudi.


Bilateralni sporazumi


Dok »zelena« Mallorca očekuje navalu njemačkih turista za predstojeće blagdane, Hrvatska se sve više »crveni«. Da podsjetimo, nedavno je njemački Institut »Robert Koch« na zelenu listu regija stavio Istru i još tri županije. Međutim, sa stalnim rastom brojki novozaraženih, pogotovo u Primorsko-goranskoj županiji, jasno je da zvoni na uzbunu.


Utrka na turističkom tržištu ove godine vodi se i putem certifikata koji omogućavaju brži prelazak državnih granica za osobe koje su cijepljenje ili su preboljele COVID-19. Tako je Grčka, primjerice, najavila kako će od 1. svibnja dozvoljavati ulazak u zemlju britanskim turistima s potvrdom o cijepljenu, a to najavljuju i neke druge mediteranske zemlje. Isto tako, »konj za utrku« je ove godine i procijepljenost, po čemu je Hrvatska na dnu u Europi, ali i sve češće spominjani bilateralni sporazumi s pojedinim zemljama. I politika i sektor poručuju kako se država treba aktivnije uključiti u sklapanje bilateralnih sporazuma s pojedinim zemljama koje su nam važna emitivna tržišta unutar EU-a, ali i izvan njega, kako bi se međusobno dogovorilo režime prelaska granica, umjesto da se čeka poslovično sporu europsku administraciju.