Zatražena ostavka dekana

Prosvjed ispred ADU: “Ozren Prohić je trenutno prijetnja za sigurnost svih studenata”

Hina

Foto Sanjin Strukić / PIXSELL

Foto Sanjin Strukić / PIXSELL

Psihičko zlostavljanje i seksualno uznemiravanje ne smiju biti cijena na koju pristajemo da možemo biti studenti Akademije dramskih umjetnosti", poručila je organizatorica prosvjeda



Studenti traže ostavku profesora Ozrena Prohića te dekana Akademije dramskih umjetnosti Davora Švaića, poručili su u ponedjeljak na prosvjedu ispred Akademije povodom vraćanja Prohića na nastavu i ostavke Povjerenstva za zaprimanje prijava, u ponedjeljak.


“Vraćanje profesora Prohića na nastavu i ostavke cijeloga Povjerenstva za zaprimanje prijava nagnala nas je na ovo danas. Psihičko zlostavljanje i seksualno uznemiravanje ne smiju biti cijena na koju pristajemo da možemo biti studenti Akademije dramskih umjetnosti”, poručila je organizatorica prosvjeda, studentica Akademije Karla Jelić.


“Prohić je trenutno prijetnja za sigurnost svih studenata. Tražimo i ostavku dekana Švaića”, kazala je redateljica Vida Skerk na prosvjedu.




Prohić je dosad zaprimio sedam prijava za seksualno i psihičko zlostavljanje studenata, no usprkos suspenziji, dekan ADU Švaić vratio ga je na nastavu.


Foto Sanjin Strukić / PIXSELL


Prosvjednici su pustili 20-minutnu snimku profesora Prohića koja datira iz 2017., u kojoj otvoreno vrijeđa studenticu, vičući da je njezin rad “škandalozan”, psujući i udarajući po stolu, uz emotivne ucjene i prijeteći prijavom Etičkome povjerenstvu.


“Prebrojali smo da za Prohića ima sedam prijava, a neke su se dvaput slale jer su izgubljene. Najstariji zahtjev bio je iz 1999.”, kazao je redatelj Rok Pečečnik, dodavši da je Dekanat prijave za seksualno uznemiravanje odbio, te su proslijeđene Etičkome povjerenstvu, Sveučilištu, Ministarstvu, policiji, DORH-u i pravobraniteljima.


“U procesu prijave ne sudjeluju vanjske osobe, nego profesori jedni drugima drže pedagoške razgovore”, dodala je Skerk, koja poručuje da su studenti razočarani radom Povjerenstva jer ne štiti studente i žrtve, već prijavljene profesore.


Ustvrdila je da prijaviti profesora zahtjeva veliku hrabrost budući da oni koji im tu predaju su oni koji će im kasnije davati poslove te da postoji ogroman disbalans moći.


“Sustav prijave je kompleksan birokratski proces koji studentima nije jasan. Tražimo edukaciju za studente da nauče koje je neprimjereno ponašanje, a za profesore edukacije u pedagogiji i seksualnome zlostavljanju”, kazala je.


Rektor Sveučilišta u Zagrebu Stjepan Lakušić najavio je uoči prosvjeda studenata Akademije da će Sveučilište dodatno ispitati situaciju na ADU te da očekuju precizne zahtjeve studenata.


“Podržavam legitimno pravo studenata ADU održati prosvjed koji su najavili za danas i na kojem će predstaviti svoje zahtjeve i prijedloge”, rekao je Lakušić.


Istaknuo je da se u ime Sveučilišta apsolutno zalaže za nultu stopu tolerancije prema svakoj vrsti uznemiravanja i nepoštovanja. Dodao je da isto tako vjeruje kako se institucije odgovorno odnose prema svakom zasebnom slučaju u skladu s pravnim okvirom, te posebno Etičkim kodeksom Sveučilišta.