Liječenje na daljinu

Projekt Telecordis smanjio liste čekanja na holtere i spirometriju

Hina

Vili Beroš / Foto Davor Kovačević

Vili Beroš / Foto Davor Kovačević

"Ovako se smanjuju liste čekanja koje su u KBC-ovima prevelike", istaknula je Maja Grba Bujević



Rezultati projekta Telecordis liječenja na daljinu u udaljenim ruralnim područjima i na otocima, predstavljen je u ponedjeljak u Zagrebu s porukom da su kardiološke i pulmološke usluge približene pacijentima i bitno skraćene gotovo šestomjesečne liste čekanja na dijagnostiku.


Stanovnici udaljenih područja ove su godine u obližnjem domu zdravlja mogli obaviti četiri važne kardiološke i pulmološke pretrage – 24-satne holtere tlaka i EKG-a, spirometriju i 24-kanalni EKG.


Domovi zdravlja prikupljaju nalaze i šalju ih u referentne centre gdje ih specijalisti analiziraju i propisuju terapiju. Na rezultate se čekalo u prosjeku 14 dana, a najtraženiji je bio holter EKG-a. Riječ je o dijagnostici na koju se u KBC-ima, kako je rečeno na predstavljanu u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici, u prosjeku čeka oko šest mjeseci.




Snimke očitavaju specijalisti u KBC-ima Split, Rijeka i Osijek te u Srčanoj poliklinici u Zagrebu. Pulmološka spirometrija očitava se u KB-u Dubrava.


“Ovako se smanjuju liste čekanja koje su u KBC-ovima prevelike”, istaknula je Maja Grba Bujević, ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu koji je provoditelj projekta telemedicine.


Projekt Telecordis financiran je bespovratnim europskim sredstvima, u vrijednosti većoj od 600.000 eura.  Objedinio je kardiološku specijalistiku u domu zdravlja, blizu pacijenta, koji ne mora ići dva puta u bolnicu kako bi primjerice dobio holter i nalaz.


“Ako netko putuje s Hvara, nije svejedno hoće li morati putovati trajektom u Split ili sve obaviti kod obiteljskog liječnika koji će snimke poslati u splitski KBC te će se nalazi vratiti na Hvar i upisati u  eKarton”, rekla je Grba Bujević te istaknula da je ove godine pruženo oko 4500 takvih usluga.


Iduće godine otvaraju se 34 nova centra 


Kardiovaskularne bolesti uzročnik su 37 posto smrtnih slučajeva u Hrvatskoj, a  na taj se način rano otkrivaju srčane anomalije i omogućava pravodobna intervencija.


Specijalsitički centar koji očitava snimke o suspektnim nalazima obavještava pacijenta, hitnu pomoć  ili obiteljskog doktora kako bi se pacijentu odmah pružila pomoć.


Europski projekt Telecordis je završen i za njega je utrošeno 668.000 eura. Zbog prepoznate važnosti projekta za iduću je godinu u državnom proračunu osigurano je milijun eura domaćih sredstava kako bi se 2024. otvorila još 34 nova centra, opremljena medicinskom i računalnom opremom za pružanje usluga EKG holtera, holtera tlaka, 12-kanalnog EKG-a i spirometrije.


Te lokacije će također postati telemedicinski pristupni centri u kojima će građani moći dobiti specijalističku medicinsku uslugu, bez potrebe odlaska u bolnicu.


Projekt još treba obuhvatiti Zagrebačku, Međimursku i Šibensko-kninsku županiju te dio lokacija u drugim županijama kako bi svima u Hrvatskoj bila dostupna ta usluga.


Projekt Telecordis, utemeljen na liječenju na daljinu, značajan je za pacijente, ali i za liječnike u primarnoj i u bolničkoj zdravstvenoj zaštiti, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš.


Pacijentu omogućava da bez dodatnih troškova putovanja dobije zdravstvene usluge na kućnom pragu.


“Kardiološku djelatnost činimo dostupnom našim građanima i u onim krajevima gdje nema kardiologa”, rekao je Beroš te posebno istaknuo zadovoljstvo zbog novih centara na otocima – Krku, Rabu, Dugom otoku i Šolti.


Govoreći o telemedicini, rekao je da je telekardiologija dogovorena zasad na 11 otoka, teleradiologija na devet, a teleendokrinologija na dva otoka.