Nevjerojatni iznosi

Prevare godišnje Europi uzmu više od 500 milijardi eura

Ervin Pavleković

Tamara Laptoš / Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Tamara Laptoš / Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Samo prevare na PDV-u stvaraju gubitak od čak 60 milijardi eura, dok je procijenjeni trošak ostalih prevara, poput subvencijskih prevara, zlouporabe položaja i ovlasti, oko 500 milijuna eura



RIJEKA – Ured europskog javnog tužitelja novo je i neovisno tijelo Europske unije koje je nedavno započelo s radom, a bit će odgovorno za istragu, kažnjavanje, progon i podizanje optužnice za kaznena djela koja utječu na financijske interese Europske unije.


Govoreći o važnosti, ustroju i zadacima Ureda europskog tužitelja, europska tužiteljica Tamara Laptoš na nedavnom je seminaru »Vladavina prava« u Fažani, održanom u organizaciji Europske komisije, istaknula da je to neovisno tijelo Europske unije utemeljeno na ideji o neovisnom tužiteljstvu s punim istražnim ovlastima, s iskusnim i specijaliziranim tužiteljima s nadležnošću za istraživanje i kazneni progon počinitelja kaznenih djela na štetu financija Europske unije.


– Ovo neovisno tijelo imat će nadležnost u 22 države članice, bez teritorijalnih ograničenja, a imat će pristup nacionalnim i međunarodnim informacijama Europske unije, dakako, uz podršku svih nacionalnih tijela država članica, kao i tijela EU-a, pojasnila je Laptoš.




Dvadeset i dvije zemlje koje su odlučile sudjelovati u radu EPPO-a su Austrija, Belgija, Bugarska, Cipar, Češka, Finska, Francuska, Grčka, Hrvatska, Italija, Litva, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Njemačka, Portugal, Rumunjska, Slovačka, Slovenija, Španjolska, Latvija i Estonija. Dakle, radom ovog tijela Europske unije neće biti obuhvaćene Danska, Irska, Mađarska, Poljska i Švedska.
Rad Ureda europskog javnog tužitelja odvijat će se na 18 službenih jezika, sa 130 zaposlenih osoba i 140 delegiranih tužitelja. Proračun za ovu godinu u kojoj tijelo započinje s radom je 44,9 milijuna eura namijenjenih za otprilike tri tisuće predmeta koji se očekuju za obradu.


Prema riječima Tamare Laptoš, nekadašnje ravnateljice USKOK-a i bivše zamjenice glavne državne odvjetnice koja je prošle godine imenovana za europskog tužitelja, prvi prijedlog za osnivanje EPPO-a je još iz 2013. godine, nakon čega su uslijedili brojni pregovori, a potom i Uredba o osnivanju tog tijela krajem 2017. godine. Neovisno tijelo kao što je EPPO, kako kaže, potrebno je jer je procjena da godišnje prevare na PDV-u stvaraju gubitak od čak 60 milijardi eura, dok je procijenjeni trošak ostalih prevara, poput subvencijskih prevara, zlouporabe položaja i ovlasti i drugih, oko 500 milijuna eura, a tek oko 200 milijuna eura uspije se povratiti kroz razne administrativne i kaznene postupke državama članicama.


Suradnja s agencijama


Kako je pojasnila Laptoš, EPPO je tijelo Europske unije koje djeluje kao jedan ured s decentraliziranom strukturom, odnosno bit će organiziran kao ured na centralnoj i decentraliziranoj razini. Centralni ured bit će smješten u Luksemburgu, a njime će rukovoditi glavna europska tužiteljica Laura Kövesi sa svoja dva zamjenika i dvadeset i dvoje europskih tužitelja. Također, centralni sastav imat će razna stalna vijeća i kolegije, službu za operativnu podršku, kao i osobu koja će rukovoditi svom administracijom.


Decentraliziranu razinu čine europski delegirani tužitelji koji djeluju u ime EPPO-a u svojim državama članicama. U pogledu istraga, kaznenog progona i podizanja optužnica, imat će iste ovlasti kao i nacionalni tužitelji, uz neke posebne ovlasti i status koji će im biti dodijeljeni Uredbom EPPO-a. Delegirani tužitelji odgovorni su za istrage i kazneni progon koje su sami pokrenuli, za one koji su im dodijeljeni ili pak za one koje su preuzeli koristeći svoje pravo na evokaciju.


Isto tako, oni moraju slijediti upute vijeća nadležnog za određen predmet, kao i upute nadzornog europskog tužitelja. Delegirani tužitelj ima dvojaku ulogu, može biti tužitelj nadležan za određen predmet ili tužitelj koji će postupati po zamolbi europskog delegiranog tužitelja iz druge države članice. Treba nadodati i to da će Ured po potrebi surađivati i s drugim tijelima i agencijama EU-a, kao što su OLAF, Eurojust, Europol, kao i određenim nadležnim tijelima država članica koja izravno ne sudjeluju u radu EPPO-a.


Široka nadležnost


EPPO je nadležan za sva kaznena djela počinjena u razdoblju od 20. studenog 2017. godine te za one slučajeve u kojima je određena istraga dovršena i već je podignuta optužnica na teritoriju jedne ili više država članica Europske unije. Slučajevi i moguća kaznena djela za koja će se provoditi istraga su ona kaznena djela čiji je rezultat financijska šteta na teret Europske unije, no uz to, mogući predmet su i sva druga s njima neodvojivo povezana djela, kao i kaznena djela vezana za sudjelovanje u nekoj zločinačkoj organizaciji u čijem je središtu kriminalnih aktivnosti počinjenje djela također na štetu financijskih interesa Europske unije.


EPPO je nadležan i za sva kaznena djela pranja novca, za kaznena djela primanja i davanja mita, za pronevjeru koja iz perspektive hrvatskog kaznenog materijalnog prava obuhvaća i zlouporabu položaja i ovlasti, naravno u oba slučaja, ako je posljedica određena financijska šteta na teret Europske unije.


– U radu i djelovanju novog neovisnog tijela, dakako, postoje i izazovi, prije svega jedan od njih jest koordinacija i djelovanje EPPO-a na usklađen i homogen način u svim državama članica, ali i preko tih granica. Također, izazov je i usklađivanje razlika u pravosudnom sustavu i tradiciji među zemljama, između ostalog, s obzirom na razinu suradnje i razmjene informacija između nadležnih tijela, pravodoban i učinkovit pristup relevantnim bazama podataka, analitičke, tehničke i ljudske mogućnosti dostupne na nacionalnoj razini za provođenje odgovarajuće financijske analize i istrage povrata imovine te svijest i znanje o potrebi zaštite financijskih interesa Europske unije, istaknula je Laptoš.


Ured u Hrvatskoj

Hrvatska kao članica Europske unije koja je prihvatila biti obuhvaćena djelovanjem EPPO-a ima ured u Hrvatskoj koji čine dva europska delegirana tužitelja. Privremeno sjedište Ureda je u Zagrebu, u Vlaškoj 116, u zgradi Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta. Mail adresa ureda je [email protected], a telefonski broj 01 2375 654. Više informacija može se pronaći na mrežnim stranicama www.eppo.europa.eu te na društvenim mrežama www.twitter.com/EUProsecutor; www.linkedin.com/company/euprosecutor i www.facebook.com/EUProsecutor.