đuro sessa

Predsjednik Vrhovnog suda u borbi protiv sudaca-neradnika: “Tužitelji trebaju imati pravo prijaviti ih”

Hina

Foto Matija Habljak/PIXSEL

Foto Matija Habljak/PIXSEL

Predsjednik Vrhovnog suda poslao je prije nešto manje od mjesec dana predsjednicima svih županijskih i općinskih sudova i Visokog prekršajnog suda dopis u kojem ih obavještava da se pripreme na to da će tužitelji ubuduće prijavljivati suce za nerad.



ZAGREB – Predsjednik Vrhovnog suda Đuro Sessa ocijenio je da njegov dopis predsjednicima sudova, u kojima upozorava da će tužitelji ubuduće prijavljivati za nerad suce koji šest mjeseci nisu ništa radili na nekom predmet, nije pritisak na rad sudova.


”Ne petljam se u rad sudaca. Suci autonomno utvrđuju i tumače činjenice te primjenjuju pravo. To je suđenje, a ažurni rad na predmetima je stvar sudske uprave. Ako postoje razlozi za poticaj sudske uprave da se nešto napravi, to nije pritisak niti miješanje u suđenje”, kazao je Sessa u četvrtak nakon sjednice saborskog Odbora za pravosuđe.


Govoreći o svojem dopisu predsjednicima svih županijskih i općinskih sudova te Visokog prekršajnog suda, Sessa je naglasio kako ”nije riječ o nikakvoj hot-line komunikacijskoj vezi”, već da je namjera da se usporede podaci koje ima Državno odvjetništvo (DORH) s podacima koje imaju sudovi, a kako bi se sudovi upozorili da provjere postoje li predmeti u kojima se nije postupalo šest ili više mjeseci bez opravdanog razloga.




Sessa je kazao da sudovi sada provjeravaju postoje li takvi predmeti nakon čega će usporediti svoje podatke s podacima Državnog odvjetništva (DORH). Dodao je kako se o dopisu već očitovao Općinski kazneni sud u Zagrebu te da se pokazalo kako taj sud nema neriješene predmete kako to smatra DORH.


Ažurnost sudova pala na ispitu


”Stopa ažurnosti sudova u ovoj i prethodnoj godini ima trend pada. Nadodao je kako su spisi sudske uprave i medijski napisi ukazali na situacije na sudovima u kojima se ne može ustanoviti o čemu se radi bez detaljnog uvida”, odgovorio je Sessa na upit što ga je potaknulo na slanje dopisa.


Predsjednik najvišeg suda zaključio je da DORH, kao stranka u postupku, ima pravo upozoriti da se postupak ne odvija brzinom kojom bi trebao. Pritom je pojasnio da je kazneni postupak ”utoliko specifičan jer na jednoj strani imamo DORH kao državnu strukturu, a s druge strane okrivljene kojima po prirodi stvari nije u interesu da se stvari odvijaju brže”.


Predsjednik Vrhovnog suda poslao je prije nešto manje od mjesec dana predsjednicima svih županijskih i općinskih sudova i Visokog prekršajnog suda dopis u kojem ih obavještava da se pripreme na to da će tužitelji ubuduće prijavljivati suce za nerad. Sessa je pritom predsjednike svih sudova zadužio da promptno reagiraju na svaku prijavu, pozovu suca na očitovanje i ispitaju zašto ne radi, piše Jutranji list.


DORH prihvatio inicijativu


Sessa se najprije obratio glavnoj državnoj odvjetnici Zlati Hrvoj Šipek i zamolio je da nalozi svim nižim državnim odvjetnicima da predsjednike sudova, predsjednike neposredno viših sudova, ali i ured predsjednika Vrhovnog suda, obavještavaju o svakom predmetu iz kaznene grane sudovanja, neovisno o tome u kojoj je fazi postupak, u kojima šest mjeseci ili dulje nije bilo nikakvih aktivnosti koje bi vodile okončanju postupka.


Prema pisanju dnevnika, glavna državna odvjetnica Hrvoj Šipek objeručke je prihvatila Sessinu inicijativu i od sredine prošlog mjeseca državni odvjetnici obavještavaju predsjednike sudova o slučajevima zastoja na pojedinim predmetima. Predsjednik suda, prema nalogu predsjednika Vrhovnog suda, u svakom prijavljenom slučaju od suca mora zatražiti izvješće o poduzetim radnjama i razlozima zbog kojih se u konkretnom predmetu ne poduzimaju procesne radnje upravljene prema okončanju postupka.


Sessa im je kazao da će na isti način postupati i on kao predsjednik Vrhovnog suda kada je neposredno viši sud, ali i da će tražiti izvješća i o predmetima koji se odnose na rad sudaca na općinskim sudovima, piše Jutarnji list.