
Mirela Ahmetović / Snimio Davor KOVAČEVIĆ
povezane vijesti
Zamjenik predsjednika Domovinskog pokreta Mario Radić izjavio je u ponedjeljak kako će ovoga tjedna biti potpuno jasno tko je krivac za tzv. “plinsku aferu” i da će podatci o tome ovoga tjedna doći i u Hrvatski sabor.
Na konferenciji za novinare Radić je kazao kako su, prema njegovim saznanjima, o toj temi održavani sastanci kompletnog energetskog vrha u Hrvatskoj, na kojima se ministra gospodarstva Davora Filipovića upozoravalo da će doći do krize i do viškova.
Mislim da će podatci o tome ovoga tjedna doći i u Sabor, i da će biti potpuno jasno o čemu se tu radi, a radi o osobnom ratu, kojeg Hrvatska plaća, rekao je Radić.
Na upit novinara na koga je konkretno mislio kada je govorio o osobnom ratu odgovorio je na ministra Filipovića i Upravu HEP-a.
Govoreći o projektu obnove tramvajske infrastrukture u Osijeku Radić je ustvrdio kako se 90 posto toga projekta sastoji od izmjene tramvajskih tračnica, na što će se potrošiti skoro 200 milijuna kuna.
Pitamo se koliko će se ljudi zbog toga projekta vratiti iz Dublina u Osijek i koliko će radnih mjesta taj projekt otvoriti, dodao je.
Smatra kako je taj projekt primjer tzv. HDZ-ove “vertikale” od Zagreba do Osijeka, koja je ovom području trebala donijeti blagodat, ali da “od te vertikale ovdje jedino vertikalno raste korov”, jer projekt u centru grada stoji tri mjeseca.
Ahmetović (SDP): Plinska afera je najprimitivniji način izvlačenja javnog novca
Saborska zastupnica SDP-a Mirela Ahmetović u ponedjeljak je ocijenila najnoviju plinsku aferu prodaje plina po bagatelnoj cijeni najprimitivnijim načinom izvlačenja javnog novca direktno iz džepova građana.
Ahmetović je u slobodnom govoru u Saboru rekla kako je HEP podigao bankovni kredit za kupnju plina od milijardu eura u 2022. godini, kako bi se napunilo skladište plina Okoli, a za koji je jamstvo dala Vlada i premijer Andrej Plenković.
Plin je skupo plaćen putem kredita da bi se prodavao po bagateli, upozorila je i ocijenila kako su vladajući tim činom podcijenili hrvatske građane.
Sandra Benčić (Možemo!) smatra da se od 2016. godine događa sustavni napad na demokratske institucije, a sve je počelo marginaliziranjem Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa.
Upozorila je i da premijer Andrej Plenković danas različitim manevrima pokušava vratiti eksluzivnu kontrolu i upravljanje nad Vojno-sigurnosno obavještajnom agencijom.
Smatra i kako premijeru Plenkoviću odgovara štrajk službenika i namještenika u pravosudnim institucijama koji traje već pet tjedana jer će do tada afere koje proizvodi HDZ ostati netaknutim..
Osvrćući se na štrajk službenika i namještenika u pravosudnim institucijama Damir Bajs (Klub Fokusa i Reformista) smatra da Ministarstvo pravosuđa i uprave mora djelovati kako bi on završio. Drži kako bi ministar pravosuđa Ivan Malenica službenicima u pravosuđu, koji imaju niske plaće, trebao u pregovorima ponuditi nešto više od 100 eura dodatka.
Katarina Peović (Radnička fronta) rekla je da se prijedlogom Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama, koji je u drugom čitanju, nisu riješila ključna pitanja na koja su zastupnici upozoravali i tijekom prvog čitanja.
“Iz zakona nije izostavljeno ništa što je ključno i goruće. Ostale su koncesije, ostalo je vrijeme koncesije ,koja je ako ju imate na 50 godina, privatizacija obale, nije maknuto založno pravo gdje se ‘u dva koraka’ može doći do toga da banka preuzme koncesiju”, poručila je.
Smatra i da će tim zakonom Vlada u potpunosti dobiti mogućnost raspolaganja našom obalom. “Trećina zemlje bit će u rukama Andreja Plenkovića. Zakoni se pišu tako da se Sabor razvlašćuje a vlada postaje ona koja određuje sve”, kazala je.