Korak naprijed

Od sutra u hitne intervencije kreću i helikopteri HHMS-a

Ljerka Bratonja Martinović

Foto Davor Javorovic/PIXSELL

Foto Davor Javorovic/PIXSELL

Prvi specijalizirani medicinski helikopteri prilagođeni prijevozu hitnih pacijenata spremni su za polijetanje u prve hitne intervencije, a bit će povezani s KBC-ima Rijeka, Osijek, Split i KB Dubrava



Helikopterska hitna medicinska služba (HHMS) sutra počinje s radom u sve četiri baze u Hrvatskoj – pri zračnim lukama na Krku, Braču, u Osijeku i pri zagrebačkom Zrakoplovnom tehničkom zavodu. Prvi specijalizirani medicinski helikopteri prilagođeni prijevozu hitnih pacijenata spremni su za polijetanje u prve hitne intervencije, a bit će povezani s KBC-ima Rijeka, Osijek, Split i KB Dubrava. Helikopteri HHMS-a koristit će se u slučaju da treba prevesti pacijente s bolestima ili stanjima čija prognoza ovisi o vremenu započinjanja specifične terapije ili o provedbi hitnih dijagnostičko-terapijskih intervencija koje nisu dostupne u najbližoj bolnici.


U organizaciju takvog prijevoza biti će uključen i Centar 112, koji će osigurati mjesto nesreće ili drugog hitnog događaja za potrebe slijetanja helikoptera i osloboditi ga od ljudi, ovisno o koordinatama lokacije pacijenta. Mjesto slijetanja helikoptera može biti prometnica, obližnja livada, nogometno igralište ili drugo pogodno mjesto, najbliže lokaciji pacijenta. Uz četiri baze te helidrome smještene uz kliničke bolničke centre, priprema se mreža helidroma uz druge zdravstvene ustanove, pri čemu se jedan helidrom se već gradi u Slavonskom Brodu, a druga dva gradit će se u Puli i Zadru.


Uspostava HHMS-a velika je novost u organizaciji hitne medicinske pomoći u Hrvatskoj, nakon gotovo desetljeća u kojem je zdravstvena administracija odbijala zamijeniti skupi sustav prijevoza pacijenata vojnim helikopterima, neprilagođenima za hitne medicinske intervencije, civilnom helikopterskom medicinskom službom. Helikopteri HHMS-a za razliku od vojnih mogu slijetati na različite površine i bliže pacijentu, što olakšava pristup unesrećenom i skraćuje prijevoz do bolnice. To je osobito značajno kod srčanog i moždanog udara, kada ishod liječenja ovisi o što bržem zbrinjavanju unutar “zlatnog sata”.