IZMIJENJENI ZAKON

Očinski i roditeljski dopusti: Od 1. kolovoza velike promjene, donosimo sve detalje

Ljerka Bratonja Martinović

Foto Goran Stanzl/PIXSELL

Foto Goran Stanzl/PIXSELL

 Novo pravo očeva uvodi se od sljedećeg tjedna



Očinski dopust, koji će dati priliku očevima za većim sudjelovanjem u skrbi o novorođenom djetetu, u primjenu kreće od idućeg tjedna, točnije 1. kolovoza, kada na snagu stupa izmijenjeni Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama.


Riječ je o novome pravu koje za očeve nije obaveza te će sami odlučivati hoće li ga iskoristiti ili ne, ali će im poslodavci morati omogućiti korištenje tog dopusta.


Očinski dopust traje 10 dana za jedno dijete, a 15 dana u slučaju rođenja blizanaca, trojki ili više djece. Moći će se iskoristiti od rođenja djeteta pa najkasnije do napunjenih šest mjeseci djetetova života.




Pravo je to i zaposlenih i samozaposlenih očeva, a očevi na njega imaju pravo neovisno o radnopravnom statusu majke, dakle i u slučaju da je majka, na primjer, nezaposlena.


Puni iznos plaće


Za vrijeme korištenja tog dopusta isplaćivat će im se puni iznos plaće, što bi očeve trebalo dodatno motivirati na 10-dnevni ostanak kod kuće sa svojim djetetom, tijekom kojeg bi imali priliku za bolje povezivanje s novim članom obitelji i stjecanjem vještina svakodnevne brige o djetetu. Istraživanja, naime, ukazuju na niz pozitivnih utjecaja koje donosi skrb očeva o novorođenčadi i maloj djeci.


Sudjelovanje oca utječe povoljno na djetetov kognitivni, društveni i emocionalni razvoj te na stjecanje vještina važnih za snalaženje i rješavanje problema. Samostalnim preuzimanjem brige o djetetu, očevi unapređuju vlastite roditeljske kompetencije, a kod djece se razvija veći osjećaj sreće, imaju više samopouzdanja i razvijenije su im socijalne vještine.


Pokazalo se da djeca o kojima su se brinuli i očevi, a ne samo majka, ostvaruju i bolji školski uspjeh te se bolje nose sa stresnim situacijama.


Od 1. kolovoza povećava se i maksimalni iznos naknade plaće koja se isplaćuje za korištenja roditeljskog dopusta, za prvih šest mjeseci ako to pravo koristi jedan roditelj ili prvih osam mjeseci ako koriste oba roditelja.


Naknada plaće u tom vremenu, po novome, iznosi 100 posto osnovice za naknadu plaće utvrđene prema propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju, ali ne može iznositi više od 225,5 posto proračunske osnovice, odnosno maksimalnih 7.500,13 kuna.


Dosad je ta naknada iznosila najviše 170 posto proračunske osnovice, odnosno 5.654,20 kuna. Tijekom korištenja prava na roditeljski dopust u polovini punog radnog vremena, naknada plaće raste sa 2.328,20 kuna na 3.685,60 kuna, odnosno na 110 posto proračunske osnovice.


Navedeno povećanje odnosi se na roditeljski dopust koji se koristi kao pravo na rad s polovinom punog radnog vremena u dvostrukom trajanju neiskorištenog roditeljskog dopusta, i to za prvo i drugo rođeno dijete te za korištenje prava na dopust za blizance, treće ili svako sljedeće dijete.


Novčana potpora


Za sve roditelje koji na dan stupanja na snagu novog zakona budu koristili pravo na dopust temeljem sada važećeg Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, i to roditeljski dopust, dopust za slučaj smrti djeteta u tijeku korištenja roditeljskog dopusta ili roditeljski dopust u polovini punog radnog vremena, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) će po službenoj dužnosti obračunavati naknade u visini propisanoj novim zakonom jer je navedena novčana potpora za korisnike povoljnija.


Za provedbu novog zakona u ovoj godini osiguran je iznos od 91 milijun kuna, a u idućim godinama za istu će se svrhu osiguravati iznos od 273 milijuna kuna na godišnjoj razini.


Očevi u Hrvatskoj rijetko koriste roditeljski dopust, a jedan od razloga za to je i nesklonost poslodavaca da ga odobre. Sada će im to postati obveza, što bi očevima trebalo olakšati pristup novom pravu.


Tijekom pandemije koronavirusa u Hrvatskoj je došlo do velikog pada broja očeva koji koriste roditeljski dopust. Godine 2019. taj je dopust koristilo 8,71 posto očeva, a 2020. i 2021. tek oko četiri posto.


U Sloveniji dopust traje 25 dana, u Finskoj čak devet tjedana


Hrvatska je dosad bila među rijetkim europskim zemljama koje nisu definirale očinski dopust, a uvodi ga pritisnuta obvezom usklađivanja hrvatskog zakonodavstva s Direktivom o ravnoteži između poslovnog i privatnog života roditelja, donesenom još 2019. godine.


I dalje, bit ćemo zemlja s najkraćim mogućim dopustom za očeve: u susjednoj Sloveniji taj dopust traje 25 dana, u Španjolskoj četiri tjedna, a u Finskoj čak devet tjedana.