Lijek za Covid

Nakon što je već i Slovenija nabavila Paxlovid, Beroš se konačno sjetio otvoriti pregovore s Pfizerom

Ljerka Bratonja Martinović

Reuters / Davor Kovačević

Reuters / Davor Kovačević

Kada bi Paxlovid mogao stići i u kojim količinama, u Beroševom Ministarstvu zdravstva ne žele prognozirati



Hrvatska zdravstvena administracija pregovara s Pfizerom o samostalnoj nabavi lijeka Paxlovid za liječenje bolesti COVID-19, unatoč tome što je ministar zdravstva Vili Beroš u više navrata poručio da je takav oblik nabave lijeka nepovoljniji za Hrvatsku te da ćemo Paxlovid stoga nabaviti daleko povoljnijom i sigurnijom centraliziranom nabavom koju vodi Europska komisija.


Činjenicu da Hrvatska vodi i zasebne pregovore potvrdili su nam jučer u Ministarstvu zdravstva, nakon što je objavljeno da su prve doze tog lijeka stigle u susjednu Sloveniju i ovih dana će se naći u njihovim ljekarnama.


Hrvatska bi tako, ako pregovori urode plodom, određenu količinu Paxlovida mogla ipak nabaviti sama, ne čekajući krajnje neizvjestan termin dovršetka centralizirane nabave koja se vodi na europskoj razini. Istom logikom u nabavi lijeka vodila se i Slovenija.




Slovenski nacionalni zavod za javno zdravstvo (NIJZ) dobio je prvu pošiljku od 10 kutija lijeka Paxlovid koji se idući tjedan distribuira bolnicama i ljekarnama.


Prema riječima predstojnice ljubljanske Klinike za zarazne bolesti Tatjane Lejko Zupanc, jedan od pacijenata s COVID-19 u Sloveniji je u subotu već primio spomenuti lijek, prenijela je slovenska tiskovna agencija STA. U Sloveniju je u prvoj tranši stiglo oko tisuću doza, a planiraju naručiti još 5.000 doza, unatoč tome što su i preko Europske komisije rezervirali od 5.000 do 10.000 terapijskih doza Paxlovida.


Vremenski okvir


Lijek će, kažu u nadležnim slovenskim institucijama, biti maksimalno dostupan pacijentima u optimalnom vremenskom okviru, što bi značilo da će ih određene dežurne ljekarne imati sljedeći tjedan. Lijek će se izdavati isključivo na recept, i to prvenstveno starijima od 60 godina i onima s rizikom za razvoj težeg oblika bolesti COVID-19, dakle kroničnim bolesnicima i onima s oslabljenim imunitetom.


Propisivat će ga liječnici koji su u prvom kontaktu s oboljelim, odnosno liječnici hitne pomoći, liječnici u COVID-ambulantama i obiteljski liječnici, a provest će se edukacija liječnika za njegovu primjenu. Dio pacijenata, naime, neće moći primiti ovaj lijek jer je njegovo uzimanje kontraindicirano kod istodobnog primanja nekih drugih lijekova.


Prema iskustvima zemalja u kojima je primijenjen, Paxlovid smanjuje broj hospitalizacija zbog COVID-19 za čak 80 posto, a djeluje tako da smanjuje sposobnost virusa da se umnožava u stanicama organizma. Daje se u početnoj fazi bolesti, unutar pet dana od pojave prvih simptoma bolesti, a bitno je jednostavniji za primjenu od remdesivira jer se uzima u obliku tablete, a ne intravenskom primjenom. Uz to, bitno je jeftiniji od drugih raspoloživih lijekova za COVID-19.


Stručno povjerenstvo


Preporučuje se za liječenje blagih do srednje teških oblika bolesti, konkretno, u slučaju nekomplicirane infekcije dišnog sustava s pratećom vrućicom, općom slabosti, glavoboljom, grloboljom, kašljem… Srednje teški oblik bolesti uključuju teže simptome COVID-a, upalu pluća, ali samo kod pacijenata koji ne trebaju potporu kisika.


Europska agencija za lijekove (EMA) odobrila je primjenu Paxlovida još u siječnju, kada je objavljeno da laboratorijski podaci potvrđuju da je lijek zadržao učinkovitost i protiv omikron varijante.


Do danas su ga nabavile brojne europske države, među koje se sada uvrstila i susjedna Slovenija. Kada bi Paxlovid mogao doći u Hrvatsku i u kojim količinama u resornom ministarstvu ne žele prognozirati jer su pregovori još u tijeku.


O količini lijeka koja će se nabaviti, kažu, odlučuje stručno povjerenstvo koje procjenjuje ukupne potrebe za količinom lijekova za COVID-19.


U Hrvatsku je, podsjetimo, ovih dana stiglo oko 1.800 doza remdesivira, lijeka za teži oblik bolesti COVID-19, a nabavlja se ukupno 10.000 doza tog lijeka. U kolovozu je tog lijeka ponestalo u bolnicama, pa su bile prisiljene jedna drugoj posuđivati remdesivir, ako ga negdje ponestane.