Izborni sustav

Može li Bakar “zaljuljati” osmu izbornu jedinicu prema HDZ-u?

Dražen Ciglenečki

Novi Zakon o izbornim jedinicama ovaj tjedan ide na Vladu



Do ljetne stanke u radu Sabora, zastupnici će raspravljati i o prvom čitanju Zakona o izbornim jedinicama, a Zakon o pomorskom dobru doći će u drugo čitanje, pa će on biti i usvojen.


O ovim je dokumentima bilo riječi na jučerašnjem sastanku vladajuće koalicije, oni će ovaj tjedan proći Vladu, a sljedeći će se njima baviti zastupnici. Doznajemo da je novi Zakon o izbornim jedinicama, koji je tražio Ustavni sud zbog neujednačenosti u broju birača u izbornim jedinicama u starom zakonu, pretrpio promjenu u odnosu na verziju koju je krajem svibnja ministar Ivan Malenica uputio u e-savjetovanje, grad Bakar je iz sedme prebačen u osmu jedinicu.


Tako će birači koji žive u Bakru sudjelovati u izborima zajedno s onima u, primjerice, Istri, Rijeci, Crikvenici, Novom Vinodolskom. Time su možda malo poboljšane izborne šanse HDZ-a u osmoj jedinici jer u Bakru je ta stranka na prošlim izborima dobila najviše glasova, a u njemu ima i svog gradonačelnika Tomislava Klarića.


Ocjena ustavnosti




I bez te naknadne intervencije izvjesna je burna rasprava u Saboru, s obzirom na to da je kompletna oporba zauzela stav da je HDZ ovaj zakon u potpunosti podredio vlastitim političkim interesima, premda su u Vladi izračunali da će samo 22 posto birača promijeniti izbornu jedinicu. S premještanjem Bakra će taj postotak neznatno porasti.


Kako unutar vladajuće koalicije nema nikakvih napuklina, zakonski prijedlog Vlade sigurno će dobiti većinsku podršku u parlamentu. Svjesni su toga i u opoziciji, koja je već najavila da će odmah tražiti očitovanje Ustavnog suda.


Njezini su vodeći ljudi smatrali da bi Ustavni sud trebao i ranije reagirati jer HDZ nije nikoga uključio u izradu Zakona o izbornim jedinicama, niti oporbu niti stručnjake. Ali, predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović rekao je da Ustavni sud ne može uzeti u razmatranje zakon koji još nije na snazi.


To znači da će ustavni suci, na zahtjev oporbe, ocjenjivati ustavnost Zakona o izbornim jedinicima tek nakon što on u rujnu prođe i drugo čitanje. Zaista je teško očekivati da bi tada, desetak mjeseci prije izbora za Sabor, Ustavni sud mogao ukinuti zakon bez kojeg oni nisu provedivi.


Stoga su u lijevo-liberalnoj oporbi razmišljali i o prikupljanju potpisa za referendum na kojem bi se građani izjašnjavali o Zakonu o izbornim jedinicama.


No, SDP, Možemo i ostali nisu baš zagrijani za takvu akciju jer se pribojavaju da nisu dovoljno snažni i organizirani da bi uspjeli skupiti potreban broj potpisa. Zato je najvjerojatnije da se ništa značajno neće dogoditi i da će se na izbore ići po zakonu kakav je izradio HDZ.


Plaže ostaju javne


Što se, pak, tiče Zakona o pomorskom dobru, on je također, prilikom prvog čitanja, izazvao oštre kritike opozicije i civilnih udruga. Protivnici tog zakonskog rješenja, koji su i organizirali prosvjed na Markovom trgu, tvrdili su da će ono omogućiti privatizaciju plaža.


Iz Vlade su stizala uvjeravanja da to uopće nije namjera, a da bi otklonio svaku dvojbu ministar Oleg Butković obećao je da će u drugom čitanju unijeti u zakon odredbu iz koje će nedvosmisleno proizilaziti da će plaže ostati javne. To je i učinio, što znači da je Vlada u ovom slučaju bila popustljivija nego u vezi sa Zakonom o izbornim jedinicama.


– Bilo je kritika i javnosti i nekih oporbenih stranaka u smislu da će se privatizirati plaže. To nije točno, a kroz drugo čitanje smo i na bolji način to pojasnili, izjavio je jučer ministar Butković po završetku sastanka čelnika parlamentarne većine.