Približili stavove

Mogu li Most i SDP zajedno protiv HDZ-a? Evo što kažu u tim strankama

Tihana Tomičić

SDP ima za cilj povratak na vlast sa svakim onim čiji glas uspije postizborno dobiti u Saboru / Foto PATRIK MACEK/PIXSELL

SDP ima za cilj povratak na vlast sa svakim onim čiji glas uspije postizborno dobiti u Saboru / Foto PATRIK MACEK/PIXSELL

Most će na izbore ići sam, ali dosta nam je oporbe, poručuje Nikola Grmoja. Arsen Bauk (SDP) se nada da suradnja SDP-a s drugim strankama nakon idućih izbora neće biti oporbena



ZAGREB – Kad je prije dva dana premijer Andrej Plenković u Saboru podnosio izvješće o stanju nacije, oporba je napustila sabornicu. Odnosno, dio oporbe u kojem su bili SDP, Zeleno-lijevi blok, GLAS, Fokus i HSS, ali i Most. No, dok su zastupnici dijela desne opozicije te s njima IDS i Socijaldemokrati ostali u dvorani i polemizirali s premijerom, Most se našao točno u sredini – nisu ostali u dvorani, ali nisu bili ni na zajedničkoj presici oporbe koja je napustila dvoranu.


Most se i dalje drži neke svoje ekvidistance, mada istovremeno sa SDP-om u zadnje vrijeme izravno surađuje, posebno u Antikorupcijskom vijeću, a zajednička im je mantra »Ili Hrvatska, ili HDZ«. Stoga premijer Plenković već danima zaredom optužuje Most i SDP da zajedno ruše Vladu organizirajući saslušanja na Antikorupcijskom vijeću na nezakonit način, kako kaže. Dapače, opće je poznato da je zastupnik Mosta Nino Raspudić već neko vrijeme blizak predsjedniku Zoranu Milanoviću, te se stavovi Mosta, SDP-a i Milanovića uglavnom poklapaju.


Veliki suparnici


Otvara to pitanje može li Most postati koalicijski partner SDP-a, posebno zna li se da šef SDP-a Peđa Grbin priželjkuje veliki savez u kojem bi bila cijela oporba jer zna da jedino tako, matematičkom sinergijom, možda može pobijediti HDZ.




No, kako bi to valorizirali birači SDP-a, posebno ako se još sjećaju napetih zbivanja oko formiranja vlasti 2015. godine, to je veliko pitanje. Naime, svi se sjećamo da su SDP i tada još predsjednik te stranke Milanović pregovarali o sastavljanju vlasti 2015. godine s Mostom, sve je bilo ovjereno kod javnog bilježnika, a mostovci su ipak pod okriljem noći prešli u tabor HDZ-a (na kraju ih je, kako se sjećamo, Andrej Plenković u idućoj Vladi izbacio iz svoje koalicije potezom pera). Mostovci su također bili veliki suparnici SDP-u i u Rijeci, primjerice, gdje je zastupnik Marin Miletić tada, prije ulaska u Sabor, kao aktivist organizirao »događanja naroda«, a bio je i oštar suparnik SDP-ovcima na lokalnim izborima 2021. kad ih je optuživao da su korumpirani i slično.


Sada je, međutim, suradnja SDP-a i Mosta opet u znaku dobrih odnosa, a to ne kriju ni jedni ni drugi. No, ako do koalicije opet dođe, ona će sigurno biti – postizborna.


– Ako pitate za SDP, čini mi se da oni planiraju okupljanje tzv. progresivne ljevice i da s njima planiraju na izbore. Mi ćemo sigurno izaći u svom aranžmanu kao što smo uvijek i činili, to nećemo mijenjati. Eventualno u nekim jedinicama možemo predizborno surađivati s manjim strankama koje imaju ekonomski ili poduzetnički karakter. Naravno, postoji mogućnost postizborne suradnje jer nakon dosta godina u oporbi želimo ponovo sudjelovati u vlasti, kaže Nikola Grmoja, glavni tajnik Mosta.


Različiti stavovi


Što se SDP-ovaca tiče, oni nemaju još nikakve stranačke odluke i nerado prognoziraju rezultate svoje rasprave o tome, a potpredsjednik saborskog kluba SDP-a Arsen Bauk, koji uvelike surađuje s mostovcima u Saboru u zadnje vrijeme, kaže kako se nada da »suradnja SDP-a s drugim strankama nakon idućih izbora neće biti oporbena«.


U prijevodu, to je potvrda da SDP ima za cilj povratak na vlast sa svakim onim čiji glas uspije postizborno dobiti u Saboru, a pripada današnjoj opoziciji.


U svakom slučaju, dakle, ako bi SDP i tražio od Mosta predizbornu koaliciju, Most bi ih odbio. Ali birači SDP-a u ovom trenutku mogu biti sigurni da bi Most sa svojim čelnicima Nikolom Grmojom, Božom Petrovom i Marinom Miletićem, u slučaju da HDZ izgubi izbore, mogao biti zajedno u vladi nakon postizbornih pregovora.


Čini se da stavovi Mosta o pobačaju i sličnim ideološkim temama prestaju biti prepreka suradnji, mada je u svibnju ove godine na glasanju u Saboru SDP-ov prijedlog zakona o pobačaju pao upravo zahvaljujući tome što je Most, zajedno s Domovinskim pokretom, na kraju bio stao na stranu HDZ-a.