Poziv predsjednice Kosova

Milanović će Badnjak provesti s hrvatskim vojnicima u KFOR-ovoj misiji na Kosovu

Zlatko Crnčec

Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

Posjet pripadnicima Hrvatske vojske predviđen je drugog dana boravka na Kosovu jer će predsjednik Milanović s hrvatskim vojnicima provesti Badnjak



ZAGREB – Predsjednik Republike Zoran Milanović službeno će posjetiti Kosovo 23. i 24. prosinca ove godine, a tijekom boravka susrest će i pripadnike Hrvatske vojske koji se nalaze u toj državi u sklopu NATO operacije KFOR. On putuje u Kosovo na poziv tamošnje predsjednice Republike Vjose Osmani-Sadriu. Tijekom službenog boravka u Prištini, osim tete-a-tete sastanka s predsjednicom, Milanović će sudjelovati i na sastanku izaslanstava dviju država, a dogovoren je i sastanak s kosovskim premijerom Albinom Kurtijem.


Posjet pripadnicima Hrvatske vojske predviđen je drugog dana boravka na Kosovu jer će predsjednik Milanović s hrvatskim vojnicima provesti Badnjak. U Republici Kosovo nalazi se 36. hrvatski kontingent, u kojemu je 141 pripadnik HV-a. Milanović ih je ispratio 22. studenoga 2021., kada su pripadnici Hrvatske vojske otputovali u šestomjesečnu rotaciju na Kosovo. Posjet Kosovu bit će prigoda da se predsjednik Milanović osobno ponovo susretne i razgovara s hrvatskim vojnicima koji će se u blagdansko vrijeme nalaziti daleko od svojih obitelji. U novu rotaciju na šest mjeseci otišli su »Sokolovi« iz Našica, pripadnici oklopno-mehanizirane pješačke postrojbe koja je u mirnodopskim uvjetima specijalizirana za međunarodne vojne misije. Uz njih na Kosovo idu i naši obavještajni timovi, logistički, stožerno osoblje u zapovjedništvu KFOR-a i medicinski tim, koji je nova sastavnica HRVCON-a. Isto tako, u planu je sastanak predsjednika Republike sa zapovjednikom NATO operacije KFOR general-bojnikom Ferencom Kajarijem.


Svoj boravak na Kosovu predsjednik Milanović iskoristit će i za posjet Janjevu u kojemu žive većinom Hrvati. U Janjevu će razgovarati s don Matom Palićem, hrvatskim svećenikom i župnikom u Janjevu i potom se susresti s pripadnicima hrvatske manjine kako bi s njima razgovarao o uvjetima života na Kosovu.




U samo mjesec i pol dana Kosovo će posjetiti i predsjednik i premijer Hrvatske. Naime, Andrej Plenković boravio je u službenom posjetu Republici Kosovo u ponedjeljak, 15. studenoga ove godine. I on se susreo s Osamni i Kurtijem, a u pratnji su mu bili predstavnici Hrvatske gospodarske komore, Ericssona Nikole Tesle i Končar Elektroindustrije d.d.. Iako je bilo očekivanja da će službeni i medijski Beograd burno reagirati na službeni posjet hrvatskog premijera Kosovu to se ipak nije dogodilo. Reakcije srpskih političara bile su blage, a ni tamošnji tabloiodi nisu otvorili medijsku vatru. Srbija smatra Kosovo i dalje svojim teritorijem i ne priznaje njegovu neovisnost koju je Kosovo proglasilo 2008..


Neovisnost Kosova nije priznalo pet članica EU-a – Grčka i Cipar zbog tradicionalno dobrih odnosa sa Srbijom te Španjolska, Slovačka i Rumunjska zbog svojih vlastitih razloga. One imaju dijelove koji bi se željeli osamostaliti ili pridružiti susjednim državama pa ne žele podržati kosovski presedan. Europski parlament u veljači ove godine pozvao ih je da priznaju neovisnost Kosova. U službenom posjetu Kosovu 2010. bila je i tadašnja hrvatska premijerka Jadranka Kosor.