Nakon neuspjeha

Ima li Milanović u šeširu još jedan lukavi plan? “Počeo je prikupljati snage za nove izbore”

Tihana Tomičić

Foto Luka Jeličić

Foto Luka Jeličić

Ono što Milanović čini, sve je prije nego kapitulacija. To je pregrupiranje, priprema za prijelaz u novu/staru ulogu kandidata za predsjednika Republike na zimskim izborima, kaže prof. Žarko Puhovski



Iako je izborna kampanja već daleko iza nas, ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković opet se obratio predsjedniku Zoranu Milanoviću putem društvenih mreža, parafrazirajući staru poruku koju je Milanoviću još 2007. godine bio uputio i Ivo Sanader: »Jesi sastavio vladu?!«


Točnije, Butković je objavio fotografiju s potpredsjednikom Vlade i ministrom obrane Ivanom Anušićem, budući da je Milanović u kampanji tvrdio kako će se njih dvojica posvađati oko zauzimanja položaja u HDZ-u.


»Dobar dan Zorane, sjećaš se kad si, nekoliko dana prije izbora, najavio da ćemo se Anušić i ja sukobiti poslije poraza na izborima? Evo, izbori prošli, mi pijemo kavu i baš nam je lipo. A di si ti? Jesi sastavio Vladu? P.S. Pozdravi rođaka«, napisao je Butković.


Vojna tajna




Njegovo pitanje o tome gdje je predsjednik Milanović, međutim, koliko god ironično bilo, nije sasvim neopravdano.


Predsjednik Milanović, naime, nakon izbora 17. travnja samo se dvaput šire obratio javnosti – jednom kad je na dolasku aviona Rafale komentirao samo tu temu, bez drugih izjava, i prije nekoliko dana u Splitu, kad je sarkastično komentirao kako za nove predsjedničke izbore čeka da vidi što će napraviti Andrej Plenković.


Novinari su ga tada pitali hoće li se kandidirati na predsjedničkim izborima, a on je rekao da čeka. »Čekam da vidim što će Plenković napraviti. Tresem se u tišini. Vojna tajna«, rekao je.


Ostalih dana bio je dosta aktivan i bio je po terenu u cijelom nizu općina i gradova, ali bez političkih komentara. I jučer je imao jedno događanje na Pantovčaku, dodjelu nagrada dobrovoljnim darivateljima krvi, ali bez izjava.


Podsjećanja radi, predsjednik Milanović objavio je kandidaturu za premijera 15. ožujka ove godine, i to ispred SDP-a, a onda mu je Ustavni sud zabranio da sudjeluje u toj kampanji i da bude na toj listi. Na izborima je SDP osvojio 42 mandata s partnerima, dok je HDZ dobio 61 mjesto u Saboru, ali iz SDP-a su poručivali kako će osnovati antikorupcijsku i anti-HDZ koaliciju, i to osim s Možemo! i s Mostom te, što je još spornije, s Domovinskim pokretom čiji su predstavnici bili na najmanje dva sastanka sa SDP-ovcima i Peđom Grbinom.


Kasnije se, naravno, pokazalo da su DP-ovcima ti sastanci koristili samo za bildanje mišića za pregovore s Plenkovićem i HDZ-om, s kojima su na kraju dogovorili tri mjesta u vladi, potpredsjednika Sabora i cijeli niz mjesta državnih tajnika i drugih sinekura.


U međuvremenu, kako znamo, Ustavni sud je predsjedniku Milanoviću onemogućio da i nakon izbora dođe u poziciju da bude mandatar za sastav vlade ili premijer. Nakon toga, on se povukao i u izjavi u Splitu rekao kako nije u fazi da išta komentira.


Na svako pitanje o sastavljanju nove vlade, ulozi manjinaca, činjenici da bi Hrvatska putem formiranja vlade HDZ-a i DP-a mogla skrenuti udesno, samo je ponavljao »to stvarno ne znam, kako god bude, to je njihova odluka, njima na savjest« i slično.


Biračka tradicija


Iako mu je Ustavni sud bio u kampanji zabranio da govori, on je tada govorio. A sada kad bi smio govoriti (mada ne i sudjelovati u formiranju vlade), on ne govori. No, ono što je u toj jednoj jedinoj izjavi koju je u zadnjih skoro mjesec dana Milanović dao ujedno i najspornije, jest njegova izjava koja glasi da on nikada nije ni bio kandidat za premijera.


– Ja nikad nisam bio kandidat za predsjednika vlade, izjavio je mrtav ozbiljan predsjednik Milanović. To je točno samo ako se gleda razdoblje nakon prvog upozorenja Ustavnog suda, jer tada i nije smio biti kandidat.


No, kad je 15. ožujka u društvu Peđe Grbina izašao pred javnost i napravio rijetko viđen šok i obrat u hrvatskoj politici, kandidiravši se upravo za premijera, sigurno jest bio kandidat za tu dužnost.


Sad ostaje pitanje što Milanović još može činiti u procesu dodjele mandata za sastav vlade Andreju Plenkoviću, koji je upravo jučer prikupio najmanje 76 potpisa, ali i do novih redovnih predsjedničkih izbora u prosincu.


– Ovo što Milanović čini, sve je prije nego kapitulacija. To je pregrupiranje, priprema za prijelaz u novu/staru ulogu kandidata za predsjednika Republike na zimskim izborima. Konstituira li se HDZ-ova većina u Saboru, i izdrži li nekoliko mjeseci, on će imati prilike opet se pokazati glavnim glasom oporbe.


Njegove će gluposti biti, barem dijelom, zaboravljene, a nove vjerojatno dočekane s radošću. Poststaljinistička esdepeovska nomenklatura će ga opet požudno htjeti, smatra politički analitičar, prof. Žarko Puhovski.


Ističe, uz to, kako birači u Hrvatskoj tradicionalno biraju predsjednika iz tabora koji nema parlamentarnu većinu, stoga Milanović očito i dalje ima šansu pobijediti i ostati na Pantovčaku na izborima koji slijede krajem godine.


Na potezu Ivan Turudić


Do predsjedničkih izbora će se vidjeti i kakav je »učinak« novog šefa DORH-a Ivana Turudića, koji bi tu funkciju trebao preuzeti krajem ovog mjeseca, a koji je bio glavni razlog Milanovićeve kandidature za premijera.


Iz HDZ-a su stalno poručivali kako se Milanović zapravo boji Turudića i njegovog vođenja Državnog odvjetništva zbog slučaja Slovenska, stoga je svaki zaključak o tome kako će se Milanović ponašati u narednim mjesecima zapravo preuranjen. Zasad (mudro?) šuti, a javnost se pita – gdje je nestao čovjek, gdje se skrivao?!