Evo pomirišite, vidite da se uopće ne osjeća smrad Jugoslavije na slici – izrekao je Mesić dajući poklon
KARLOVAC Zanimljiv poklon predao je bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić Josipu Boljkovcu, kojeg je dva dana nakon puštanja iz pritvora ponovno posjetio u Vukovoj Gorici. Susret dvojice starih prijatelja ovog je puta upriličen u kući Boljkovčeva sina Matije, a Mesić mu je tamo predao uokvirenu fotografiju grafita na zidu jedne zgrade u Zagrebu na kojoj je netko sprejem ispisao »Sloboda Boljkovcu«.
Mesić i Boljkovac prisjetili su se nekih anegdota iz dana kad su zajedno stvarali hrvatsku državu, za koju priznaju da je danas pomalo jadna. No spomenuli su i početak svoje suradnje iz sredine šezdesetih godina, kad su zajedno sjedili Zakonodavno – pravnoj komisiji.
– Uspjeli smo tada dogovoriti da šefove policije ne biraju Beograd ili Zagreb, nego općine i gradovi. Tako bi i sada trebalo, jer onda bi oni odgovarali dolje i glave okretali prema pravim problemima, a ne samo prema onome što o njima misle »karamarki« – ustvrdio je Boljkovac.
– Sam sam to snimio i odlučio dati Joži kad izađe van da vidi da nisu svi protiv njega. Evo pomirišite, vidite da se uopće ne osjeća smrad Jugoslavije na slici – izrekao je Mesić dajući poklon, jasno aludiravši na preksinoćnju izjavu ministra policije Tomislava Karamarka.
Plašenje baukom Jugoslavije, Mesić smatra deplasiranim, jer Jugoslaviju, kako kaže, danas ne spominje nitko osim, onih koji »kao papagaji ponavljaju da se bore protiv komunizma«.
– Žele li Jugoslaviju u Srbiji, Makedoniji ili Sloveniji? Tko je ikada rekao da želi Jugoslaviju? Upravo ti koji se bore protiv komunizma su se jako dobro namirili od kapitala koji je za vrijeme tog komunizma stvoren. Što se tiče Karamarkove izjave, on je u tom smradu završio i srednju školu i fakultet i naučio sve ono što danas govori – ispričao je Mesić, prisjetivši se dalje Boljkovčeva hapšenja prije mjesec dana.
Kaže da ga je zgrozilo kad je vidio da se prvog hrvatskog ministra unutarnjih poslova hapsilo dvadeset maskiranih policajaca s dugim cijevima, iako se znalo da on na štakama niti može pobjeći, niti nekog napasti, niti utjecati na svjedoke.
– Ako pravila i kažu da je za takva djela potrebno ne znam kakvo osiguranje kod privođenja, trebalo je primijeniti zdrav razum. To je bila jedna politička provokacija, jer se uporno želi da Hrvatska ide prema onim ideologijama koje su definitivno poražene u 2. svjetskom ratu – dodao je bivši predsjednik.
Dobro raspoloženi Boljkovac kaže kako se odlično osjeća nakon izlaska iz pritvora, iako u šali kaže da mu nije bilo loše ni tamo.
– Bio sam miran i jako dobro spavao, jer sam predviđao finale. Znao sam da nije moglo završiti drugačije, jer ne postoji druga istina osim one koja je već napisana – kazao je Boljkovac.